Alkohol za volantem zabíjí v Česku stále méně. Za posledních deset let ubylo mrtvých na silnicích každý rok o 12 procent. Jde o nejlepší výsledek v celé EU.
Vyplývá to ze studie, kterou včera v Bruselu představil europoslanec Petr Duchoň.
Ze statistik nehod a úmrtí způsobených pod vlivem alkoholu lze vyčíst, že v Česku ubývalo těchto tragédií relativně nejvíce. Za dekádu se počet mrtvých snížil dokonce více než třikrát.
Alkohol a nehody v EU
Největší meziroční pokles:
- Česko 12,1%
- Německo 10,4%
- Nizozemsko 8,3%
Největší meziroční nárůst:
- Finsko 1,7%
- Litva 1,9%
- Maďarsko 2,2%
Zdroj: ETSC
Zatímco v roce 1996 zemřelo při nehodách způsobených pod vlivem alkoholu 207 lidí, v roce 2005 to bylo 71 osob.
Loni pak v důsledku nového silničního zákona klesl počet obětí alkoholu za volantem na 42, tedy téměř o třetinu ve srovnání s předchozím rokem.
Dobrých výsledků dosáhlo ve studii Evropské rady pro dopravní bezpečnost (ETSC) i Německo a Nizozemsko, ale také Polsko a Francie. Oba posledně jmenované státy ovšem zároveň figurují v absolutních číslech úmrtí.
Pět států Velká Británie, Španělsko, Finsko, Litva a Maďarsko naopak zaznamenaly přírůstek nehod.
Pomáhá nulová tolerance a osvěta
Podle ředitele Centra dopravního výzkumu Josefa Mikulíka je české prvenství způsobeno nulovou tolerancí k alkoholu za volantem, která panuje od roku 1953. Zabírá prý také tvrdší přístup policie.
"U nás stále panuje poměrně dobrá osvěta a nulová hranice alkoholu má tradici," řekl Aktuálně.cz Václav Špička z Autoklubu ČR.
Odborníci však upozorňují na fakt, že počet mrtvých, které má na svědomí alkohol za volantem, je nadále vysoký. V sousedním Rakousku je situace mnohem lepší.