17. listopad na Aktuálně: Protesty i Paroubkova svatba

Reportéři Aktuálně.cz
19. 11. 2007 12:30
Projděte si i exkluzivní fotografie z archivů StB
Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru.
Horní část Václavského náměstí si pro změnu vyhradili odpůrci radaru. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Speciál - V sobotu uplynulo osmnáct let od studentské demonstrace, která byla začátkem pádu komunistického režimu. Krátce před letošním 17. listopadem přinesly sociologické studie informaci, že lidé si na novém režimu nejvíce cení toho, jak mohou nakupovat bez limitu.

V malém speciálu, který jsme pro vás připravili z materiálů publikovaných přes víkend, si můžete připomenout, že totalita představovala výrazně větší zlo než "jen" nedostatek zboží všeho druhu a fronty na mandarinky.

Také se můžete podívat, co se v den výročí po republice dělo: V Praze se demonstrovalo a například v Mariánských Lázních se oženil bývalý premiér Jiří Paroubek.

Exkluzivně na Aktuálně.cz

Dochované negativy vypovídají o velkém zájmu StB o tyto dva muže: psychologa, filozofa a překladatele Jiřího Němce (1932-2001) a politika a lékaře Františka Kriegela (1908-1979). Oba později podepsali Chartu 77 jako jedni z prvních.
Dochované negativy vypovídají o velkém zájmu StB o tyto dva muže: psychologa, filozofa a překladatele Jiřího Němce (1932-2001) a politika a lékaře Františka Kriegela (1908-1979). Oba později podepsali Chartu 77 jako jedni z prvních. | Foto: Paměť a dějiny/ABS
Exkluzivní snímky:
Jak Stb šmírovala český underground

Prohlédněte si svědectví, které čerstvě vydaly archivy. Unikátní fotografie pořízené skrytou kamerou tajné policie.
Ruda se zde zpracovávala v přízemní budově s několikaposchoďovou věží. V přízemí byl velký mlýn, který měl velká kola s hnacími řemeny. Vše bylo bez ochranných sítí a kropení vodou. Kolem dokola byly uzamčené boxy, ve kterých byla složena čistá ruda. Svážela se tam ze všech šachet z celé republiky. Ruda se drtila ve velkém mlýně. Odtud odjížděly vlaky plné uranu do Sovětského svazu.
Ruda se zde zpracovávala v přízemní budově s několikaposchoďovou věží. V přízemí byl velký mlýn, který měl velká kola s hnacími řemeny. Vše bylo bez ochranných sítí a kropení vodou. Kolem dokola byly uzamčené boxy, ve kterých byla složena čistá ruda. Svážela se tam ze všech šachet z celé republiky. Ruda se drtila ve velkém mlýně. Odtud odjížděly vlaky plné uranu do Sovětského svazu. | Foto: Ludvík Hradilek
Fotoreportáž:
Co zbylo z Jáchymovského pekla osmnáct let po Sametové revoluci

Rovnost, Svornost, Bratrství, Nikolaj, Eliáš, Barbora - to jsou jen některá jména koncentráků, kterými v průběhu 50.let dvacátého století prošly desetitisíce politických vězňů komunistického režimu. Pojďte se s námi podívat, co na místech uranových lágrů zbylo.
Foto: Paměť a dějiny/ABS
Svědectví archivů
Jak spolu političtí vězni a kriminálníci kopali tunel z vězení
Případ je z roku 1950. Myšlenky na svobodu tehdy měli muklové z trestaneckého pracovního tábora Ležnice u Horního Slavkova. Po směnách v uranových dolech proto začali tajně kopat tunel.

Sobotní dění

Lidé přišli již po osmnácté zápálit svíčky na Národní třídě.
Lidé přišli již po osmnácté zápálit svíčky na Národní třídě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
On-line přenos ze sobotních akcí:
Svátek demokracie? Svíčky, věnce a protest proti radaru
Dopoledne patřilo shromážděním vzpomínajícím na 17. listopad 1939 a 1989. Odpoledne bylo zase ve znamení pochodů a demonstrací. Proti radaru, za svobodu i proti svatbě šéfa ČSSD Jiří Paroubek a tlumočnice Petry Kováčové.
Měli připravenou i symbolickou rakev, neboť se rozhodli pohřbít symbolicky právě 17. listopadu 2007 svobodu slova.
Měli připravenou i symbolickou rakev, neboť se rozhodli pohřbít symbolicky právě 17. listopadu 2007 svobodu slova. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Videoreportáž:
17.listopad v ulicích Prahy. Demonstrace i vzpomínky
Ženich a nevěsta na klasickém dvojportrétu.
Ženich a nevěsta na klasickém dvojportrétu. | Foto: Ondřej Besperát
Fotoreportáž:
Paroubek se nechal vést na svatbu rychlostí 200 km/h
Podívejte se na svatební fotografie prvního muže ČSSD
Lidé s barevnými světly kráčejí ulicemi Přeštic.
Lidé s barevnými světly kráčejí ulicemi Přeštic. | Foto: Helena Křížová
Reportáž:
Lampiónový průvod? Ožívá tradice komunistů zbavená
Přes tisíc lidí neslo stovky plápolajících světel v průvodu, který se v sobotu ubíral například ulicemi městečka Přeštice nedaleko Plzně.
Čtyři minuty před koncem poločasu se po dlouhém centru Tomáše Rosického objevil v šanci David Rozehnal. Ke vstřelení branky mu chybělo asi půl metru.
Čtyři minuty před koncem poločasu se po dlouhém centru Tomáše Rosického objevil v šanci David Rozehnal. Ke vstřelení branky mu chybělo asi půl metru. | Foto: Ondřej Besperát
On-line přenos:
Češi oslavili postup na Euro porážkou Slovenska

Čeští fotbalisté splnili v derby se Slovenskem roli favorita a v sobotu oslavili s fanoušky postup na Euro 2008 výhrou na Letné 3:1.

Něco navíc:

Foto: Ludvík Hradilek
Politika:
Úřady mlčí o vyšetřování poslance KSČM Vondrušky

Vondrušku policie podezřívá, že jako dozorce ve věznici v Minkovicích v osmdesátých letech týral vězně a zneužil tak své pravomoci.
Foto: Ondřej Besperát
Politika:
KSČM o 17. listopadu: Pokus našich soudruhů nevyšel
Listopad 89? To je symbol porážky pokusu o sociálně spravedlivou společnost v Evropě, míní čeští komunisté. KSČM říká, že ideály sametové revoluce nikdy nebyly naplněny.
Miroslav Grebeníček z KSČM na schůzi sněmovny.
Miroslav Grebeníček z KSČM na schůzi sněmovny. | Foto: Ondřej Besperát
Politika:
Mají být komunisté komunisty? Strana název nezmění

Myšlenka změny názvu se ve straně už několikrát přetřásala, zatím bez výsledku. Vnitrostranická referenda potvrdila, že komunisté se za staronový název, které stále nese vzpomínku na totalitní režim, nechtějí vzdát. Mnozí se za něj ani nestydí.
Foto: Ludvík Hradílek
Průzkum:
Lidé si cení výběru v obchodě, až pak svobodných voleb

Svoboda, kterou lidem v Česku umožnily změny v listopadu 1989, je pro většinu z nich cenná. Hlavně tím, že je co nakupovat. Vyplývá to z průzkumu agentur STEM a Centra pro výzkum veřejného mínění z počátku listopadu. Sociologové se lidí ptali, jak se jim zamlouvají změny, ke kterým u nás došlo.

 

Právě se děje

Další zprávy