Lampiónový průvod? Ožívá tradice komunistů zbavená

Helena Křížová, spolupracovnice Aktuálně.cz
18. 11. 2007 14:50
Průvody světel přicházejí v Česku znovu do módy
Na slavnost světel na Masarykově náměstí v Přešticích nedaleko Plzně přišlo přes tisíc lidí s lampióny.
Na slavnost světel na Masarykově náměstí v Přešticích nedaleko Plzně přišlo přes tisíc lidí s lampióny. | Foto: Helena Křížová

Přeštice - Přes tisíc lidí neslo stovky plápolajících světel v průvodu, který se v sobotu ubíral ulicemi městečka Přeštice nedaleko Plzně.

"Lampiónový průvod pořádáme druhým rokem a zájem je obrovský," usmíval se místostarosta Antonín Kmoch. "Všechny lampiony ve městě jsou vyprodané, lidé improvizují se sklenicemi obalenými papírem."

Na Masarykově náměstí vyhrávala dechovka, která pak kráčela v čele průvodu. "Světla svící symbolizují světlo v temnotě totality, od které nás osvobodil právě 17. listopad," prohlásil v proslovu starosta Petr Fornouz.

V Přešticích je to oslava 17. listopadu.
V Přešticích je to oslava 17. listopadu. | Foto: Petr Soukup

Průvod přikázaný i zakázaný

V prvních letech po sametové revoluci byste lampiónový průvod v Česku zřejmě nepotkali. Byl jedním ze symbolů totality. Na příkaz komunistických ideologů vyrážely 7. listopadu do ulic měst celé školy a povinně rozsvěcely lampióny na počest Velké říjnové socialistické revoluce.

Teď opět přicházejí lampiónové průvody do módy. Konají se při oslavách vzniku republiky nebo na svatého Martina. V klášteře v Plasích uzavíral lampiónový průvod turistickou sezónu, jinde vyrazí světýlka do ulic prostě jen tak.

Asie - domov lampiónů

Zahraniční turisté si na ostrově Pchi Pchi připomínají oběti tsunami vypouštěním lampionů

  • Lampiony pocházejí z Asie. V Číně jsou jako součást většiny svátků narození dítěte, svatby, pohřby už před naším letopočtem.
  • Výroba lampionů z bambusových tyček a jemného papíru byla záležitostí celé rodiny. Nejoblíbenější byl tzv. Běžící kůň, který má více než tisíciletou historii.
  • Tradiční svátek lampionů se v Číně koná 4.března, kdy je první úplněk v novém roce čínského lunárního kalendáře. Ke zvykům patří též řešení hádanek zavěšených na lampionech.
  • Někdy se lampiony vypouštějí do vzduchu. Mají donést přání k bohům. K tomuto účelu bývají uzavřené a dosahují výšky až několika metrů. Fungují na principu horkovzdušného balonu.

U někoho však pořád vzbuzují rozpaky. "Bohužel, pro mne mají lampiónové průvody, zejména takhle v listopadu, moc ošklivou pachuť a zřejmě bych na ně děti nepustila," říká Lucie Burianová ze Starého Plzence.

"Já jsem nikdy na žádném lampiónovém ani prvomájovém průvodu nebyla, rodiče si to nepřáli," vzpomíná Bohdana Kerbachová z Prahy. "A protože to bylo povinné, přinesla jsem vždy potvrzení od naší známé ředitelky dětského domova, že jsem šla s nimi. A víte, že mě to tehdy mrzelo? Nějak mě to vyčleňovalo z kolektivu."

Historie lampiónových slavností je stará tisíce let a také v Česku chodily lampiónové průvody již před zprofanovanými oslavami bolševického převratu v Rusku.

Lampióny pro Masaryka

"Ve větší míře se objevily za první republiky," uvádí Marek Junek z oddělení novodobých dějin Národního muzea. Například při desátém výročí vzniku Československé republiky doplňoval lampiónový průvod oslavu spojenou s bohoslužbou. Lampiónové průvody chodily též při narozeninách Tomáše Garrigue Masaryka.

Z historie obce Doubrava u Karviné se dovídáme, že v předvečer  3. října 1903 prošel z Orlové do Doubravy lampiónový průvod a večer sehráli divadelní ochotníci orlovského sokola Tylovu hru "Paní Marjánka, matka pluku" na oslavu otevření Národního domu.

Na počest stříbrné svatby Františka Josefa I. a Alžběty v Libici nad Doubravou u Chotěboře kráčela 23. dubna 1879 v průvodu školní mládež, za ní místní školní a obecní výbor, pak uprostřed lampiónů hudba a ostatní obecenstvo.

Lidé s barevnými světly kráčejí ulicemi Přeštic.
Lidé s barevnými světly kráčejí ulicemi Přeštic. | Foto: Helena Křížová

Ve světě mají lampiónové průvody často náboženský charakter. V Německu se do nich přeměnil Martinský pradávný průvod světel, na který se kdysi chodilo se zapálenými loučemi. V čele průvodu jede svatý Martin na koni ve válečné zbroji, rozdává dětem sladkosti, zapalují se ohně a hraje muzika.

Velmi populární jsou lampiónové průvody též ve Švýcarsku. Tamější rodáci dokonce pořádají tuto zábavu i v nové vlasti například v Chicagu v USA či kanadské Ottawě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy