Lampiónový průvod? Ožívá tradice komunistů zbavená

Helena Křížová, spolupracovnice Aktuálně.cz
18. 11. 2007 14:50
Průvody světel přicházejí v Česku znovu do módy
Na slavnost světel na Masarykově náměstí v Přešticích nedaleko Plzně přišlo přes tisíc lidí s lampióny.
Na slavnost světel na Masarykově náměstí v Přešticích nedaleko Plzně přišlo přes tisíc lidí s lampióny. | Foto: Helena Křížová

Přeštice - Přes tisíc lidí neslo stovky plápolajících světel v průvodu, který se v sobotu ubíral ulicemi městečka Přeštice nedaleko Plzně.

"Lampiónový průvod pořádáme druhým rokem a zájem je obrovský," usmíval se místostarosta Antonín Kmoch. "Všechny lampiony ve městě jsou vyprodané, lidé improvizují se sklenicemi obalenými papírem."

Na Masarykově náměstí vyhrávala dechovka, která pak kráčela v čele průvodu. "Světla svící symbolizují světlo v temnotě totality, od které nás osvobodil právě 17. listopad," prohlásil v proslovu starosta Petr Fornouz.

V Přešticích je to oslava 17. listopadu.
V Přešticích je to oslava 17. listopadu. | Foto: Petr Soukup

Průvod přikázaný i zakázaný

V prvních letech po sametové revoluci byste lampiónový průvod v Česku zřejmě nepotkali. Byl jedním ze symbolů totality. Na příkaz komunistických ideologů vyrážely 7. listopadu do ulic měst celé školy a povinně rozsvěcely lampióny na počest Velké říjnové socialistické revoluce.

Teď opět přicházejí lampiónové průvody do módy. Konají se při oslavách vzniku republiky nebo na svatého Martina. V klášteře v Plasích uzavíral lampiónový průvod turistickou sezónu, jinde vyrazí světýlka do ulic prostě jen tak.

Asie - domov lampiónů
Autor fotografie: Reuters

Asie - domov lampiónů

  • Lampiony pocházejí z Asie. V Číně jsou jako součást většiny svátků narození dítěte, svatby, pohřby už před naším letopočtem.
  • Výroba lampionů z bambusových tyček a jemného papíru byla záležitostí celé rodiny. Nejoblíbenější byl tzv. Běžící kůň, který má více než tisíciletou historii.
  • Tradiční svátek lampionů se v Číně koná 4.března, kdy je první úplněk v novém roce čínského lunárního kalendáře. Ke zvykům patří též řešení hádanek zavěšených na lampionech.
  • Někdy se lampiony vypouštějí do vzduchu. Mají donést přání k bohům. K tomuto účelu bývají uzavřené a dosahují výšky až několika metrů. Fungují na principu horkovzdušného balonu.

U někoho však pořád vzbuzují rozpaky. "Bohužel, pro mne mají lampiónové průvody, zejména takhle v listopadu, moc ošklivou pachuť a zřejmě bych na ně děti nepustila," říká Lucie Burianová ze Starého Plzence.

"Já jsem nikdy na žádném lampiónovém ani prvomájovém průvodu nebyla, rodiče si to nepřáli," vzpomíná Bohdana Kerbachová z Prahy. "A protože to bylo povinné, přinesla jsem vždy potvrzení od naší známé ředitelky dětského domova, že jsem šla s nimi. A víte, že mě to tehdy mrzelo? Nějak mě to vyčleňovalo z kolektivu."

Historie lampiónových slavností je stará tisíce let a také v Česku chodily lampiónové průvody již před zprofanovanými oslavami bolševického převratu v Rusku.

Lampióny pro Masaryka

"Ve větší míře se objevily za první republiky," uvádí Marek Junek z oddělení novodobých dějin Národního muzea. Například při desátém výročí vzniku Československé republiky doplňoval lampiónový průvod oslavu spojenou s bohoslužbou. Lampiónové průvody chodily též při narozeninách Tomáše Garrigue Masaryka.

Z historie obce Doubrava u Karviné se dovídáme, že v předvečer  3. října 1903 prošel z Orlové do Doubravy lampiónový průvod a večer sehráli divadelní ochotníci orlovského sokola Tylovu hru "Paní Marjánka, matka pluku" na oslavu otevření Národního domu.

Na počest stříbrné svatby Františka Josefa I. a Alžběty v Libici nad Doubravou u Chotěboře kráčela 23. dubna 1879 v průvodu školní mládež, za ní místní školní a obecní výbor, pak uprostřed lampiónů hudba a ostatní obecenstvo.

Lidé s barevnými světly kráčejí ulicemi Přeštic.
Lidé s barevnými světly kráčejí ulicemi Přeštic. | Foto: Helena Křížová

Ve světě mají lampiónové průvody často náboženský charakter. V Německu se do nich přeměnil Martinský pradávný průvod světel, na který se kdysi chodilo se zapálenými loučemi. V čele průvodu jede svatý Martin na koni ve válečné zbroji, rozdává dětem sladkosti, zapalují se ohně a hraje muzika.

Velmi populární jsou lampiónové průvody též ve Švýcarsku. Tamější rodáci dokonce pořádají tuto zábavu i v nové vlasti například v Chicagu v USA či kanadské Ottawě.

 

Právě se děje

Další zprávy