Úřady mlčí o vyšetřování poslance KSČM Vondrušky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 11. 2007 18:50
Policie se bojí ovlivňování
Josef Vondruška
Josef Vondruška | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní zastupitelství uvalilo informační embargo na vyšetřování poslance KSČM Josefa Vondrušky. Nechce, aby věc kdokoli z venku ovlivňoval.

Vondrušku policie podezřívá, že jako dozorce ve věznici v Minkovicích v osmdesátých letech týral vězně a zneužil tak své pravomoci.

Zda se vyšetřování dosud podezřelého Vondrušky někam posunulo, například mu bylo sděleno obvinění, pověřené orgány odmítají říct.

Dále čtěte:

Dozorce Vondruška

  • Vondruška podle dochovaných materiálů nastoupil k SNV v roce 1972. Až do února 1990, kdy požádal o uvolnění, jeho kariéra strmě stoupala. Z rotmistra povýšil na majora a ve službě také dokončil střední i vysokou školu Sboru národní bezpečnosti. V roce 1988 pak získal titul doktora práv.
  • Podle pravidelných hodnocení byl údajně velice aktivní, ale při řešení problémů "až příliš horlivý". Nadřízení ho prý často upozorňovali, aby nejednal s vězni sám, protože se tak s nimi dostává do konfliktů. Měl také zlepšit své jednání a vystupování.
  • V roce 1977 byl kázeňsky potrestán za to, že nenahlásil svůj konflikt s vězněm.

Dále čtěte:

Poté, co byla za vraždu odsouzena prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou Ludmila Polednová, je přitom případ bývalého bachaře, dnes člena sněmovního ústavně právního výboru Vondrušky, nejsledovanější kauzou, která souvisí s vyrovnáním se s komunistickou minulostí.

Státní zástupce: Mlčet budu já i policie

Pro embargo v případu komunistického poslance se rozhodl dozorující okresní státní zástupce z Liberce Miroslav Mareš. "V průběhu řízení nebudeme k věci podávat žádné informace, možná na konci. Zakázal jsem to i policii," uvedl Mareš.

Krajské státní zastupitelství rozhodnutí respektuje. "Děláme to jen výjimečně, chápu, že to není zrovna přátelské, ale tento případ je skutečně velmi citlivý," řekl ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Státní zastupitelství má na uvalení embarga právo. U probíhajícího trestního řízení sice musí prostřednictvím médií informovat veřejnost, ale jen v případě, že by tím nebyla narušena například nezávislost vyšetřování.

"Jde o politika. Takže vidím logiku v tom, že se státní zástupce obává, že by veřejné referování o případu mohlo vyšetřování ovlivnit," říká odborník na přístup ke státním informacím Oldřich Kužílek.

Jen každý šestý Čech si myslí, že se země i její justice dokázala s předlistopadovou érou vyrovnat. Takový údaj přinesl aktuální průzkum agentury Median pro Lidové noviny. Podívejte se v grafice, kam dosáhla spravedlnost.

 

Právě se děje

Další zprávy