Zrůdný moment v procesu s Horákovou. StB podstrčila obžalovaným hákové kříže

Muzeum XX. století
8. 6. 2020 20:00
Byl to jeden z nejodpornějších momentů zinscenovaného soudního procesu s Miladou Horákovou a dalšími. Z dobových fotek je zřejmé, že vyšetřovatelé předložili jako důkazní materiál i vlajku s hákovým křížem. "Mělo to evokovat jejich spolupráci s fašisty. Zapomněli ale říct, že většina obžalovaných byla vězněna v koncentračních táborech," říká v debatě Muzea 20. století historik Petr Koura.
Debata Muzea 20. století - Monstrproces s Miladou Horákovou | Video: Muzeum paměti XX. století

V debatě, kterou moderuje historik Petr Blažek, vystoupili také Jan Kuklík a Martin Vadas. Sledovat v celém znění ji můžete na tomto odkaze.

Muzeum paměti XX. století je novou pražskou paměťovou institucí. Symbolicky k datu 17. listopadu 2019 tento zapsaný ústav zřídilo Hlavní město Praha.

Začátkem roku vznikl tým odborníků, kteří si vzali za cíl vytvoření moderní paměťové instituce po vzoru např. Muzea Varšavského povstání ve Varšavě, Muzea II. světové války v Gdaňsku, Domu teroru v Budapešti, Topografie teroru v Berlíně, Muzea holocaustu ve Washingtonu či Jeruzalémě. U nás totiž muzeum takového formátu stále chybí.

Cílem Muzea je zachování historické paměti v souvislosti se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa", připomínat odpůrce a oběti totalitních režimů a přispět k pochopení modelů autoritativního vládnutí. Muzeum paměti XX. století chce stimulovat zájem o historii. Chce přispívat k poznání a inspirovat a podněcovat k přemýšlení o české společnosti a o osudech jednotlivých občanů, především jejich konfrontaci s totalitními režimy. Chce ale také vnímat 20. století v komplexnosti "světlých i temných" období české společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy