Praha - Přes jedenáct hodin trval v pátek souboj poslanců a senátorů o zvolení nového prezidenta republiky.
Členům Poslanecké sněmovny a Senátu se nakonec podařilo dokončit dvě kola volby. K hlasování se přitom dostali až po osmé hodině večer, tedy po více než deseti hodinách jednání.
Ty byly vyplněny urputným procedurálním soubojem o to, jak by se mělo o prezidentovi hlasovat: zda veřejně, nebo tajně. Procedurální šachy, které dlouho vypadaly na zablokování schůze, mezi sebou sváděli především zástupci ODS a ČSSD.
Do sobotního rozhodujícího kola jde v silnější pozici Václav Klaus. V prvním kole volby získal celkově 139 hlasů poslanců a senátorů. Ve druhém kole se na jeho stranu přiklonilo o tři volitele více. Ke zvolení to stačit nemohlo, neboť nezískal většinu v obou komorách.
Jana Švejnara podpořilo v prvním kole 138 zákonodárců, v kole druhém však o tři příznivce přišel.
Přehledně v grafech: Páteční výsledky prvního a druhého kola, simulace kola třetího
Ve třetím kole, které se odehraje v sobotu, stačí ke zvolení prostá většina všech poslanců a senátorů, tedy 141 hlasů.
Přehledně v grafice: Jak se volí prezident
Aktuálně.cz vám prostřednictvím svých reportérů nabídlo v on-line přenosu vše důležité, co se na Hradě odehrálo, a to jak v jednacím sále, tak i v zákulisí. Připomeňte si kompletní průběh volby minutu po minutě.
Anglickou verzi on-line zpravodajství Aktuálně.cz z volby prezidenta si přečtěte zde
21:40 Komunisté nechtějí s nikým dalším během noci jednat. Podle předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika se večer sejdou jen sami. "Třetí kolo je nad rámec našeho čtvrtečního usnesení, musíme se nejprve poradit sami," řekl Aktuálně.cz Kováčik. Připustil, že KSČM možná v sobotu svolá i svoje nejvyšší orgány, aby se poradila, jak postupovat.
21:32 Jiří Paroubek nastínil strategii své strany pro nejbližší hodiny. "Budeme jednat s potenciálními partnery, jestli nezmění názor. To by udělal každý. Musíme se pokusit o zvrat, poměry jsou těsné," prohlásil šéf ČSSD. "Václav Klaus by měl být překvapen, že získal tak malou podporu. Tento člověk, kterého Klaus označoval jako profesůrka a doktůrka, získal tak velkou podporu. Klobouk dolů. Švejnar je morálním vítězem voleb," doplnil Paroubek.
21:30 Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa změnil kvůli chování ČSSD při volbě prezidenta své preference. "Volil jsem Václava Klause. To jedno procento, o které u mě před volbou vedl Jan Švejnar, smazalo chování jeho navrhovatelů při volbě," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. Podle něj stejně změnili své názory ještě dva nebo tři další lidovečtí poslanci.
21:28 Poslanci a senátoři se k třetímu kolu volby sejdou v sobotu v deset hodin dopoledne. Ve třetím kole hlasují obě komory dohromady, hlasy se sčítají společně za Senát i Poslaneckou sněmovnu.
21:18 Neoficiální přesné výsledky druhého kola: Klaus ve sněmovně získal 94 hlasů a 48 v Senátu. Jan Švejnar získal ve sněmovně 104 hlasy a v Senátu 31 hlasů. Ze sněmovny tedy do třetího kola postupuje Jan Švejnar, ze Senátu Václav Klaus.
21:15 Podle informací Aktuálně.cz získal Klaus ve druhém kole v součtu 142 hlasů, čili nadpoloviční většinu. Oproti prvnímu kolu mu přibyly tři hlasy. Jan Švejnar v součtu získal 135 hlasů, proti prvnímu kolu mu ubyly tři hlasy.
21:10 Podle neoficiálních výsledků do třetího kola postupují Klaus i Švejnar, ani ve druhém kole prezident nebyl zvolen.
21:04 Je to jasné. Poslanci a senátoři se rozcházejí. Výsledky druhého kola volby se tedy oficiálně dozvíme až v sobotu v deset hodin dopoledne. Redakce Aktuálně.cz se pro vás pokusí výsledky alespoň neoficiálně získat.
21:03 Vlček dává za pravdu svému spolustraníkovi Haškovi, že se bude pokračovat zítra. Ale předtím chce přečíst výsledky druhého kola volby. Zase jsou námitky. Šéf KSČM Vojtěch Filip říká: "Nebav se s nima, skonči to."
21:02 Znovu je za pultíkem Hašek. "Odhlasovali jsme si jasně, transparentně, že končíme ve 21 hodin. Já nemůžu za to, že jsme předtím měli pětihodinovou obstrukci, která stejně skončila potvrzením našeho návrhu, že budeme volit veřejně."
21:01 Tluchoř apeluje, ať se rychle hlasuje. K pultíku přibíhá Lubomír Zaorálek, bývalý šéf Poslanecké sněmovny z ČSSD. A říká, že už se hlasovat o žádném návrhu nesmí, bylo by to protiústavní.
21:00 K pultíku se přihnal šéf klubu KDU-ČSL Pavel Severa a říká: "Bylo by ohleduplné volbu dokončit. Vůči nám všem, i těm, kteří volbu přenášejí."
21:00 - Oficiálně dnešní jednání společné schůze skončilo.
20:58 Tluchoř argumentuje, že je potřeba dokončit hlasování. Dopočítat hlasy z druhého kola a ve volbě pokračovat. Tvrdí, že ČSSD už měla tolik jednání klubů, že o další pauze už by se mělo hlasovat.
20:57 U řečnického pultíku se střídají šéfové poslaneckých klubů ODS a ČSSD Tluchoř a Hašek. Tluchoř žádá, aby se hlasovalo o prodloužení hlasování. Podle schváleného pořádku by totiž schůze měla dnes skončit ve 21.00. Následně Hašek požádal o pauzu pro svůj klub. Tluchoř znovu chce hlasovat o prodloužení. A Hašek to znovu neguje.
20:54 Reportéři Aktuálně.cz z Hradu hlásí, že Klausovi oproti předpokladům nedala hlas nezávislá senátorka Jana Juřenčáková a jeden lidovecký senátor.
20:51 Jak číst výsledky prvního kola? Absolutně vyhrál Václav Klaus, který dostal ovšem o pouhý jeden hlas více než Jan Švejnar. Pro Klause zvedlo roku 139 zákonodárců celkem. To znamená, že zatím nedosáhl ani na nadpoloviční většinu hlasů - činí 142 poslanců a senátorů. Proti propočtu, s nímž přišel v mezičase volby on-line deník Aktuálně.cz, nezískal dva hlasy v Senátu. Výsledek ve sněmovně je přesně takový, jaký Aktuálně.cz předvídalo - více čtěte zde
20:50 Nyní hlasuje Parlament o Janu Švejnarovi.
20:44 Probíhá druhé kolo volby, nejprve obě komory opět hlasují o Václavu Klausovi
20:38 Václav Klaus vyhrál v Senátu, Jan Švejnar ve sněmovně. Švejnar získal ve sněmovně 106 hlasů a v Senátu 32, Klaus v Senátu 47 a ve sněmovně 92. Tím si zajistili většinu každý v jedné z komor, nyní bude následovat druhé kolo volby.
20:32 Nyní pracují skrutátoři a volební komise. Sčítají se hlasy, čeká se na výsledek. Miloslav Vlček vyhlásil desetiminutovou pauzu.
20:29 Hlasování o obou kandidátech skončilo, oznámil Miloslav Vlček.
20:28 Komunističtí poslanci hlasují pro Jana Švejnara.
20:24 Hlasování o Václavu Klausovi v obou komorách skončilo. Výsledek nebyl oznámen. Nyní se hlasuje o Janu Švejnarovi.
20:22 Mirek Topolánek při hlasování poslanců o podpoře Václava Klause prohlásil: Ať jdou do prdele všichni.
20:08 Miloslav Vlček nyní nechal hlasovat Senát o tajné volbě. Senát s návrhem vyslovil souhlas. Pro bylo 52 senátorů. Sněmovna návrh odmítla. Pro bylo pouze 93 poslanců. "Konstatuji, že bez dalšího hlasování budeme volit prezidenta veřejně," řekl po deseti hodinách předseda sněmovny Miloslav Vlček.
20:00 Sněmovna návrh Petra Tluchoře odmítla. Pro bylo 97 poslanců, proti 75. Procedurální pat společné schůze pokračuje.
19:58 Senát s návrhem Petra Tluchoře souhlasil, pro bylo 57 senátorů. Jeho návrh zněl: Tajná volba prezidenta projde, získá-li nadpoloviční většinu přitomných poslanců a senátorů. V druhém kroku - novém hlasování - je potřeba nadpoloviční většina přítomných poslanců a senátorů, hlasy v obou komorách se tedy sčítají. Není-li ani v tomto případě návrh přijat, následuje veřejná volba.
19:55 Poslanci a senátoři se vrací k hlasování o tom, jakým způsobem bude prezident volen.
19:53 Sněmovna souhlasila s tím, aby se pokračovalo ve schůzi zítra. Z 200 poslanců pro bylo 174. Obě komory se tak shodly na tom, že schůze bude pokračovat v sobotu.
19:51 Senát souhlasí s tím, aby se jednalo a hlasovalo v sobotu od deseti hodin, pro bylo 63 senátorů.
19:50 - Nyní se bude hlasovat o tom, zda se poslanci a senátoři znovu sejdou zítra, tedy v sobotu, konkrétně v deset hodin dopoledne
19:48 Mezi poslanci má návrh podporu u 97 členů. Návrh nepodpořili poslanci za Stranu zelených, ČSSD a KSČM. Návrh opět nebyl přijat. Nelze tedy jednat po 21 hodině. Vše nasvědčuje tomu, že se volba přesune na sobotu.
19:46 Senát návrh schválil. Z přítomných jednaosmdesáti pro: 62, proti: nikdo
19:45 - Znovu se hlasuje, jestli dnes senátoři a poslanci smí jednat a hlasovat po 21-té hodině.
19:43 - Opět se strhla hádka, že se hlasuje zmatečně. Předstoupil Jan Kasal (KDU-ČSL) a chce, aby se hlasovalo odděleně. Nejprve o tom, zda se bude moci jednat i po 21-té hodině. A podruhé o tom, zda se hlasování dnes ukončí a začne se znovu v sobotu o desáté hodině.
19:42 Sněmovna návrh odmítla. Pro: 96, proti: nikdo.
19:40 Senát souhlasil s pokračováním schůze po jednadvacáté hodině. Pro: 73, proti: nikdo.
19:37 Poslanci budou hlasovat o tom, zda schůze má pokračovat i po jednadvacáté hodině. Pokud návrh neprojde, sešli by se zákonodárci znovu v sobotu v 10 hodin.
19:34 Tluchoř stáhl svou námitku a předložil nový návrh na hlasování o tajné volbě. Návrh projde, získá-li nadpoloviční většinu přitomných poslanců a senátorů. V druhém kroku - novém hlasování - je potřeba nadpoloviční většina přítomných poslanců a senátorů, hlasy v obou komorách se tedy sčítají. Není-li ani v tomto případě návrh přijat, následuje veřejná volba.
19:32 Šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček zahájil přerušenou schůzi. Vlček vyzval předsedu poslaneckého klubu Petra Tluchoře, aby zvážil, zda stáhne svoji námitku.
19:20 Přestávka byla opět prodloužena, schůze má pokračovat v 19:30.
19:18 Podle vyjádření šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře v České televizi je na stole nová varianta: Sněmovna a Senát budou o způsobu volby hlasovat zvlášť. V případě, že by se obě komory vyjádřily rozdílně, došlo by na společné hlasování. S návrhem přišel během přestávky předseda KSČM Vojtěch Filip.
19:00 Pokračování schůze bylo opět odloženo, tentokrát na 19:15.
18:18 Přestávka v jednání byla prodloužena do 19 hodin.
17:51 Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ve vysílání České televize přiznal, že sociální demokracie proběhlé hlasování zmařila. Pokud by totiž obě komory hlasovaly dohromady, prosadila by ODS svou a volilo by se tajně. Sociální demokracie si přeje volbu veřejnou. Se sociální demokracií hlasovali také komunisté a zelení.
17:42 Poslanci a senátoři opět přerušují společnou schůzi, aby se poradili, jak dál postupovat.
17:39 Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří o tom, že se musí společná schůze obou komor Parlamentu vrátit k dohadovacímu řízení. To znamená dohodnout se, jakým způsobem se vlastně bude prezident volit. Toto dohadovací řízení přitom proběhlo již jednou.
17:35 Sněmovna nesouhlasila s tím, aby o tajné volbě společně rozhodly obě komory. Z přítomných 200 poslanců hlasovalo 96 pro a 77 proti. Sněmovna tak v klíčovém hlasování přiblížila veřejnou volbu prezidenta. Poslanci odmítli návrh ODS, aby mezi tajnou a veřejnou volbou rozhodovaly hlasy všech 281 zákonodárců. Tím je prakticky vyloučena tajná volba, protože při odděleném hlasování sněmovna odmítne hlasy čtyř poslaneckých klubů.
17:31 Senát souhlasil s tím, aby o tajné volbě společně rozhodly obě komory. Z 81 přítomných senátorů hlasovalo 56 pro a 17 proti.
17:30 Předseda Miloslav Vlček kvůli přestávce označil vyhlášené hlasovaní za zmatečné a zahájil nové hlasování.
17:19 Klub KDU-ČSL si vyžádal desetiminutovou přestávku kvůli, zřejmě kvůli absenci jednoho z jejích zástupců.
17:18 Předsedající Vlček zahájil hlasování o tom, zda chce Senát hlasovat společně se sněmovnou o tajné volbě. Rozhoduje nadpoloviční většina.
17:16 Schůze poslanců a senátorů po více než hodinové pauze pokračuje. Poslanec ODS Marek Benda se vzdal své námitky proti postupu předsedy sněmovny Miloslava Vlčka, která odstartovala roztržku mezi ODS a ČSSD.
16:58 Jednání se protahují, přestávka byla znovu prodloužena: tentokrát do 17:15.
16:34 Přestávka pro jednání byla oproti původnímu ohlášení prodloužena až do 17:00.
16:04 Předseda sněmovny Miloslav Vlček vyhlásil patnáctiminutovou přestávku a povolal si k sobě šéfy všech poslaneckých i senátorských klubů. Vlček a místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová se po vyhlášení přestávky dohadovali, zda je možné udělat před hlasováním o procedurálním návrhu přestávku, či ne. "To nejde, udělat přestávku," říkala Němcová Vlčkovi. "Proč na mě křičíte," reagoval předseda sněmovny, poté přestávku vyhlásil.
16:03 Poslanec ODS Petr Pleva upozornil předsedajícího schůze Miloslava Vlčka, že o procedurálním návrhu se má hlasovat hned.
15:53 Po dlouhé době vyplněné neúnavným střídáním proslovů vystoupil lidovec Jan Kasal jako první s procedurálním návrhem. "Můžeme rozhodnout hned," řekl. "Tak to udělejme, pane předsedo, vemte to jako procedurální návrh."
15:41 Také Martin Mejstřík se znovu vrací do doby před sedmnácti lety. "Vážený příteli, čeho se bojíš, co ti stojí za zády, jakého sekretariátu se bojíte?" promluvil k poslanci Bendovi.
15:37 Slovo si vzal ministr vnitra Ivan Langer, aby připomněl rok 1989. "Tajnou volbu považuji za něco, čeho si musíme vážit," řekl plénu. "Pro mě je symbolem toho, proč jsem byl v roce 1989 členem stávkového výboru. Stávkoval jsem tehdy proto, abych mohl tajně volit."
15:35 Další, kdo podpořil veřejnou volbu, byl odborář a senátor sociální demokracie Milan Štěch. "V Senátu zažíváme, co je to moc v rukách jedné strany," prohlásil. Podle šéfa odborářů by se mělo začít hlasovat. "Když není shoda, tak se musí rozhodovat. Je absurdní, aby jedna komora zablokovala celý parlament."
15:27 Do roztržky o proceduru týkající se způsobu volby se zapojil také poslanec ČSSD David Rath: "Chtěl bych ODS připomenout, že váš místopředseda Bendl byl zvolen hejtmanem ve veřejné volbě," uvedl Rath. "Pojďmě hlasovat, čeho se bojíte."
15:22 Vystoupil odborník ČSSD na ústavní právo Zdeněk Jičínský. "Jsou nyní pouze dvě možnosti: volit tajně, nebo volit veřejně," uvedl. "Bylo navrženo tajně, pokud pro to nebude hlasovat většina, budeme volit veřejně." Jičínský apeloval na poslance i senátory, ať se zachovají, jak občané očekávají a dnes zvolí hlavu státu.
15:16 Dva nezávislí senátoři Martin Mejstřík a Jiří Zlatuška zpochybňují mandát šéfa Senátu Přemysla Sobotky vyjednávat o způsobu volby prezidenta za celou horní komoru. "My jsme o způsobu nehlasovali. Já jsem svůj mandát na nikoho nedelegoval," řekl Mejstřík.
15:07 Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek se omluvil veřejnosti, že musí sledovat dohadování o proceduře volby prezidenta.
15:02 Předseda Senátu Přemysl Sobotka vystoupil s návrhem, aby se znovu sešel tým, který vyjednával v týdnu o způsobu volby prezidenta. A to ještě dříve, než bude společná schůze rozhodovat o způsobu hlasování. "Navrhuji, aby se sešel dohadovací výbor a přišel s řešením této situace," řekl šéf Senátu Přemysl Sobotka a požádal o přestávku na jednání.
14:58 Místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek označuje námitku Bendy za nehlasovatelnou.
14:49 Poslanec ODS Marek Benda vystoupil s námitkou proti postupu šéfa Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka, který chtěl nechat hlasovat o tajné volbě. Podle Bendy se musí hlasovat o obou způsobech volby, a to obě komory, jinak by došlo k porušení zákona.
14:42 Nezávislá senátorka Jana Juřenčáková (klub SNK) potvrdila Aktuálně.cz, že zvolí Václava Klause. Politička ještě nedávno zveřejnila, že své rozhodnutí vzala zpět a svou volbu zvažuje. Poté, co se střetla kvůli referendu o olympiádě s pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a začalo jí vadit Klausovo čestné předsednictví v této straně. "Já už jsem se rozhodla dávno a své slovo neberu zpět," řekla dnes Aktuálně.cz senátorka. Protikandidát Jan Švejnar ji ještě včera navštívil a diskutovali. "Dovedu si ho představit jako předsedu vlády," míní Juřenčáková, která mu ale hlas nedá.
14:34 Společná schůze Parlamentu pokračuje po polední předstávce. Hovoří poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques. "Potřebujeme prezidenta nadstranického, na nějž má nárok nejen politická reprezentace, ale i veřejnost. Nepotřebujeme prezidenta solitéra, ale prezidenta kapitána týmu," řekla v projevu Jacques.
13:57 Senátor ODS Jaroslav Kubera, známý svým smyslem pro humor, žertoval v kuloárech o počtu hlasů při volbě prezidenta, když prohlásil, že on má hlasy dva. Vytáhl přitom z kapsy od proužkovaného obleku miniaturního plyšového medvídka. "My hlasujeme oba," zažertoval.
13:04 Podle kuloárních informací ODS skutečně v neoficiálních jednáních přistoupila na veřejnou volbu. Spekuluje se o tom, že tento krok jí umožnil zisk dostatečného počtu hlasů pro zvolení Václava Klause ve veřejné volbě. ODS ještě před hodinou říkala, že má jen 139 jistých hlasů: vedle 122 volitelů ODS ještě 14 lidovců, dva bývalé sociální demokraty a nezávislou senátorku Lianu Janáčkovou. Další dva hlasy, podle spekulací, mohli poskytnout někteří z nerozhodnutých nezávislých senátorů.
12:57 Předsedající šéf sněmovny Miloslav Vlček vyhlásil přestávku na oběd. Zákonodárci se opět sejdou ve 14:30.
12:52 Dalším řečníkem je nezávislý senátor a bývalý listopadový studentský vůdce Martin Mejstřík. Projev shrnující 90. léta i aktuální politické otázky, které Česko řeší, prokládá latinskými citáty. Klause důsledně oslovuje jako "našeho pana kandidáta".
12:48 Podle informací Aktuálně.cz má ODS utajené jednání. Jeho účelem je "dopočítat se" většiny 141 hlasů pro Václava Klause.
12:38 Paroubek v závěru svého projevu označil Klause za jednu ze tří nejvýznamnějších politických osobností České republiky vedle Václava Havla a Miloše Zemana. Zdůraznil však, že oni na rozdíl od Klause uměli odejít. Klaus hned poté, co Paroubek domluvil, opustil svou židli v čele sálu.
12:36 "Nechceme za prezidenta takového člověka, který vede studenou válku s nezávislou mocí soudní a který ignoruje pravomocná rozhodnutí soudu. Není podle nás správným prezidentem ten, kdo odmítá ústavní zvyklosti. Naším ideálem je stručně a jasně řečeno ústavní prezident. Chceme za prezidenta člověka, o kterém předpokládáme, že nebude nadržovat žádnému politickému subjektu," říká. Paroubek.
12:28 Slovo si poprvé bere předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. "Jan Švejnar není svými názory socialista, v řadě názorů se lišíme, ale to vidím u nadstranického prezidenta jako normální. Sázka na Jana Švejnara obohatila pohled občanů na nás, sociální demokraty," domnívá se Paroubek. Myslí si, že výběr Švejnara ukazuje na schopnost ČSSD vnímat a pracovat se všemi názorovými proudy.
12:18 Slovo si na dlouhých dvacet minut vzal expředseda komunistů Miroslav Grebeníček. Ve své řeči zmínil prací prášky, Hanibala, Barboru Škrlovou i Evropskou unii.
12:01 Předseda lidovců Jiří Čunek ve svém proslovu ocenil úroveň prezidentské kampaně obou kandidátů, Jana Švejnara i Václava Klause. "Myslím si, že takový postup přispěl k celkové politické kultuře. Oba kandidáti nám politikům nastavili laťku vysoko. Myslím, že bychom se měli snažit aspoň přiblížit," řekl Čunek.
11:54 Hovoří předseda KSČM Vojtěch Filip. "Ano, Václav Klaus je symbolem událostí 90. let, ale pro mě také symbolem rozpadu státu," svěřil se v proslovu šéf komunistů Vojtěch Filip. Filip čekal, že Klaus bude větším "obrušovatelem hran" sporů v naší společnosti. "Chceme, aby volba byla důstojná. Ale nejlepším výsledkem pro občany České republiky by, nejen podle mne, byla druhá volba s jinými kandidáty," myslí si Filip.
11:47 Podle informací Aktuálně.cz ODS zřejmě nakonec přistoupí na veřejnou volbu. "Nechceme být tou stranou, která by volbu zablokovala," řekl volitel, který si nepřál být jmenován.
11:37 Prezident Václav Klaus, který sedí hned vedle řečnického pultu, si klepe na čelo při těchto slovech Martina Bursíka: "Otázka zní: Je moudré zvolit za prezidenta člověka, který žádné ničení planety nevidí a nikdy neviděl?" Za vrchol označil, když prezident Klaus zeleným při návštěvě jejich poslaneckého klubu oznámil, že počet živočišných druhů neklesá, ale naopak stoupá. "Pane prezidente, dámy a pánové, nastal čas pro změnu," zakončil Bursík svoji řeč.
11:31 Předseda Strany zelených Martin Bursík jako první ve svém projevu jasně řekl, že Parlament by měl volit veřejně. "Osmnáct let tvrdíme, my politici, že jsme ti, kteří dokáží odpovědněji a lépe vybrat hlavu státu," řekl Bursík. Narážel tak na spory ohledně samotné procedury volby. Znovu jsme se po pěti letech sešli, abychom naplnili představy lidí a zvolili prezidenta, řekl Bursík. "Mám z toho vše jiné, než dobrý pocit. Kdyby se přímá volba konala dnes, šlo by o čestnou soutěž dvou kandidátů," myslí si šéf zelených.
11:20 Během projevů obou kandidátů Jana Švejnara a Václava Klause a premiéra Mirka Topolánka seděli zákonodárci na svých místech. Nyní využili proslovu šéfky senátorského klubu Aleny Gajdůškové a trousí se ze sálu.
11:16 Aktuálně.cz má k dispozici právní analýzu expertů ČSSD. Podle ní je nepochybné, že se prezident bude volit veřejně. Pokud předseda Vlček navrhne jako první tajnou volbu, může ODS zabránit veřejné volbě pouze tím, že se obrátí na Ústavní soud. Ani pak však není jisté, že by sněmovna a Senát nemohly prezidenta zvolit bez účasti zákonodárců ODS. Přečtěte si kompletní analýzu právníků ČSSD
11:11 Prezident Václav Klaus nezapomněl ani během prezidentské volby na svoji zálibu v zapisování poznámek. Psát si je začal při projevu Mirka Topolánka, který hovořil o tom, že Klaus má pevné názory a nemění je podle aktuální situace.
11:07 Hovoří premiér Mirek Topolánek. "Volíme prezidenta pro deset a půl milionu občanů, ti měli a mají právo na volbu důstojnou a svobodnou. Stojím tady, abych vám řekl, že kandidátem většiny českých občanů, všech poslanců a senátorů ODS, kandidátem řady dalších poslanců a senátorů, kandidátem mým, je Václav Klaus."
11:01 Švejnar ukončil svůj kandidátský projev. Po proslovu Jana Švejnara následoval také potlesk, tentokrát od poslanců a senátorů ČSSD.
10:56 "Prezident není soupeřem politických stran, vlády, soudů, ale jejich partnerem," prohlásil Jan Švejnar. V této souvislosti také objasnil, v jakých případech bude užívat prezidentského práva veta. Veto chce použít pouze na zákony, které budou protiústavní a na ty, které budou přijaty bez důkladné diskuse vlády s Parlamentem. "Ve jmenování vlády budu čitelný a budu postupovat striktně podle Ústavy," přislíbil Jan Švejnar. "Mohu přispět k dlouhodobé stabilitě," dodává.
10:51 Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek má podle svých spolupracovníků připraveny dva projevy. Jeden vstřícnější a smířlivější, druhý pro vyhrocenější situaci. Co přesně je jejich obsahem Paroubkovi spolupracovníci zatím tají.
10:47 "Věřím v Českou republiku," řekl na úvod Švejnar. Švejnar ve svém proslovu, na rozdíl od Václava Klause, pozdravil i svého protikandidáta. "Úcta, služba a odpovědnost," vyjmenoval to, s čím dnes před zákonodárce předstupuje. Za téma svého prezidentství označil heslo "Česká republika bez bariér". "Pracujme společně na tom, aby bariéry mezi politickými stranami nebyly osobní, ale věcné."
Přečtěte si kompletní znění projevu Jana Švejnara
10:45 Klaus ukončil svůj kandidátský projev, následoval dlouhotrvající potlesk, zejména od zákonodárců ODS. Slova se ujímá Jan Švejnar.
10:42 Prezident Klaus řekl, že nechce přicházet s nějakým politickým programem. Přesto své prezidentství nastínil. "Chci, abychom v Evropě byli zakotveni a abychom byli její aktivní součástí. Chci, abychom si uvědomili, že se nemůžeme spoléhat na spásu zvenčí. Chci usilovat o brždění stále rostoucího státního paternalismu. Chci racionální politiku životního prostředí," rýpnul si do zákonodárců Strany zelených. Ti již předem jasně řekli, že od nich Klaus hlasy v žádném případě nedostane.
10:38 Václav Klaus řekl, že ví, co znamená být prezidentem. Přiznal, že se učil za pochodu. "Prezident nesmí být politickým aktivistou, ale musí být aktivním. Prezident musí být v intenzivním kontaktu s občany," vyjmenovával povinnosti hlavy státu. A to jsem se v předcházejících pěti letech s manželkou snažil plnit, dodal.
10:31 Podle informací Aktuálně.cz se prezidentská volba opravdu dnes přeruší. Sociální demokraté nerespektují dohodu ze včerejšího večera, podle níž se nejdříve mělo hlasovat o veřejné volbě a pokud by neprošla, tak poté o tajné. Kdyby neprošla ani ta, zorganizoval by se postup tak, aby obě komory hlasovaly společně. Ale předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) se rozhodl pro druhou variantu: Plánuje navrhnout nejprve hlasování o tajné volbě a pokud neprojde, řekne, že se automaticky hlasuje veřejně. Čtěte o tématu v souvislostech - Hra o veřejnou volbu: ČSSD našla fintu v paragrafech
10:28 Klaus vypočetl počet premiérů, kteří se vystřídali ve funkci během jeho pětiletého mandátu. Svým postupem při jejich jmenování doložil, že se choval nadstranicky.
10:22 Václav Klaus zahájil svůj projev k poslancům a senátorům. "Je mi ctí ucházet se o vaše hlasy," řekl na úvod. Česká republika podle něj nemá důvod začínat od nuly, tak jako by ani on jako prezident nezačínal od nuly.
Přečtěte si kompletní znění Klausova projevu
10:18 Sněmovna i Senát souhlasily v hlasování s tím, aby Václav Klaus a Jan Švejnar dostali možnost na společné schůzi vystoupit. Pro bylo 79 senátorů z 81 a 197 poslanců z 201.
10:12 Zákonodárci si zvolili ověřovatele dnešní schůze. Budou jimi senátor Karel Barták (KDU-ČSL) a poslanci Kateřina Konečná (KSČM) a Petr Bratský (ODS).
10:04 - Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček zahájil společnou schůzi obou komor parlamentu. "Vážené senátorky, vážené poslankyně, vážení senátoři, vážení poslanci, vítám vás na dnešní společné schůzi obou komor Parlamentu. Všichni jsme si vědomi vážnosti tohoto okamžiku," zahájil schůzi šéf dolní komory Parlamentu Miloslav Vlček. Připomněl, že se schůze bude řídit jednacím řádem Poslanecké sněmovny. Vysvětluje, jak bude volba probíhat. "Vzhledem k tomu, že se všichni neznáme, prosím vás, abyste se v rozpravě vždycky představili."
10:02 Do jednacího sálu přišel prezident Václav Klaus a podává si ruce s šéfy obou komor parlamentu a členy vlády. Předseda sněmovny Miloslav Vlček dle záznamu z ruchového mikrofonu říká, že je to proti dohodě.
9:59 Poslanec KSČM Vladimír Koníček má připravenou námitku proti hlasování. "Pokud by se mělo první hlasovat o veřejné volbě, vznesu námitku. V jednacím řádě je to tady jasně napsáno. První se musí hlasovat o tajné volbě a pokud neprojde, hlasuje se už automaticky veřejně," řekl Aktuálně.cz Koníček.
9:57 Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský právě na Hradě řekl, že podle něj je možné, aby komory parlamentu hlasovaly rozdílně - tedy jedna veřejně a druhá tajně. Pokud se nedohodnou na tom, že by zvolily jeden ze způsobů a také se nebudou schopny dohodnout na tom, že se při hlasování prostě sečtou hlasy (sněmovna má 200 a Senát 81) a tím jedna přehlasovala druhou, pak je řešení na snadě. "Pak bych doporučoval, aby nejprve volila ta komora, která chce tajnou volbu a neoznámil se výsledek. A pak volila komora, která chce volbu veřejnou," řekl Rychetský.
9:52 Bývalý poslanec ČSSD Michal Pohanka Aktuálně.cz potvrdil, že přišel na Pražský hrad zvolit znovu Václava Klause. "Nic se nezměnilo, budeme volit toho, pro koho je tento úřad vyvrcholením kariéry. Šance obou kandidátů jsou ale pořád velmi vyrovnané," řekl. Oba bývalí sociální demokraté, kteří nyní podporují koaliční vládu Mirka Topolánka, budou volit stejně - tedy i Miloš Melčák hodlá dát hlas Václavu Klausovi. Pohanka se také obává obstrukcí. "Je ale otázka, jak to dnes dopadne. Je možné, že bude zájem prezidenta nezvolit," dodal. Podívejte se na interaktivní grafiku: Klaus, nebo Švejnar na Hrad? Jaké jsou scénáře volby
9:47 Šéf ČSSD Jiří Paroubek je před začátkem společné schůze optimista. "Prezident zvolen bude a bude to Jan Švejnar," řekl Aktuálně.cz Paroubek.
9:42 Ministr zdravotnicví Tomáš Julínek, který je v rekonvalescenci po prodělané chorobě, si na začátek dne nedal ani cigaretu, ani kávu, ale čaj.
9:38 Předseda lidovců Jiří Čunek při příchodu na Pražský hrad naznačil, že vidí šance Jana Švejnara na zvolení 51 procent.
9:32 Předseda KSČM Vojtěch Filip při příchodu Aktuálně.cz řekl, že pokud jde o šance kandidátů na zvolení, pak je to oblast science fiction. "Jsme připraveni na jednání. Dosud se ale pořádně nejednalo, ani o způsobu volby, ani o kandidátech," řekl Filip. Podle něj je Klausův protikanddidát Švejnar "vnuceným kandidátem". "My budeme upřednostňovat kandidáta z české politické scény," potvrdil tím záměr komunistů dosáhnout druhé volby, vekteré by mohl nastoupit i jiný protikandidát.
9:28 Na Pražském hradě už jsou také oba muži, o něž dnes především jde: Václav Klaus a Jan Švejnar. Podívejte se na exkluzivní fotoblog ze zákulisí volby.
9:17 Senátor za ODS Jaroslav Kubera si v kuloárech zapálil cigaretu. Hned vedle svůj podpis na prezenční listinu připojil svůj verdikt pro dnešní volbu. Podepsal se totiž "Kubera Klaus".
9:10 Poslanci a senátoři pomalu přicházejí. Oba šéfové komor, Miloslav Vlček a Přemysl Sobotka, jsou v sále už dvacet minut. Přišel i nemocný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
8:57 Do začátku společné schůze obou komor zbývá téměř přesně hodina. Ten, kdo ji bude řídit, šéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, vnáší do hlavní otázky, jak se bude volit, ještě větší napětí. V rozhovoru pro Českou televizi říká, že se teprve rozhodne, zda navrhne společné schůzi jako první variantu tajnou, nebo veřejnou volbu. Zmiňuje přitom tlaky, které jsou na něj vyvíjeny.