Souboj řečníků: Co řekl v projevu Klaus a co Švejnar

redakce DOM
8. 2. 2008 12:30
Kandidáti měli poslední možnost, jak ovlivnit volitele

Praha - Oba kandidáti na prezidenta měli poslední možnost, jak veřejně ovlivnit postoje volitelů.

Na začátku společného zasedání obou komor parlamentu ve Španělském sále Pražského hradu pronesli své kandidátské projevy.

Sledujte volbu v online přenosu reportérů Aktuálně.cz
Dokument: Úplný text projevu Václava Klause pro prezidentskou volbu
Dokument: Úplný text projevu Jana Švejnara pro prezidentskou volbu

Jako první vystoupil před poslance a senátory současný prezident Václav Klaus. Pořadí projevů určil los.

Co řekl Václav Klaus

"Mé pětileté období ve funkci prezidenta České republiky bylo obdobím jejího relativně úspěšného vývoje, ale nikoli obdobím klidu a politické stability," řekl.

Prezident připomněl svou roli při turbulencích na české politické scéně: "V minulém volebním období Poslanecké sněmovny jsem byl u dvou vládních krizí a výměn vlád a premiérů, což byly poměrně velké politické otřesy," řekl Klaus.

"V těchto složitých chvílích jsem přispěl k řešením, která respektovala volební výsledek a která umožnila dokončit celé volební období bez zvratu politických poměrů a bez předčasných voleb."

Mluvil také o svém přístupu k vetování zákonů: "Jen ve velmi malém počtu případů jsem uplatnil svůj silný osobní názor, ale bylo to doplněno podrobným a veřejně publikovaným zdůvodněním, proč jsem to udělal."

Přečtěte si: Úplný text projevu Václava Klause pro prezidentskou volbu

Co řekl Jan Švejnar

Jan Švejnar, který vystoupil jako druhý, ve svém projevu narozdíl od Václava Klause pozdravil i svého protikandidáta.

"Úcta, služba a odpovědnost," vyjmenoval to, s čím před zákonodárce předstupuje.

Za hlavní téma svého prezidentství označil heslo "Česká republika bez bariér".

"Pracujme společně na tom, aby padla bariéra nedůvěry mezi občany a politiky. Politika by měla být především službou. Mrzí mě proto, že mnozí z našich spoluobčanů si s politikou spojují spíše pojmy jako osobní prospěch či korupce. To bychom měli společně změnit," řekl Švějnar.

Stejně jako Klaus se dotkl tématu vetování zákonů. "Chci Vás zde ujistit, že budu vracet pouze dva druhy zákonů. Za prvé ty, které budu pokládat za protiústavní. Za druhé ty zákony, které se budou týkat zcela zásadních a dlouhodobých témat, například důchodové reformy, pokud při jejich projednávání vláda bude zcela ignorovat opozici a bude tudíž hrozit jejich zrušení v dalším volebním období."

Přečtěte si: Úplný text projevu Jana Švejnara pro prezidentskou volbu

 

Právě se děje

před 27 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy