Veřejná volba očima ODS: Máme 147 hlasů pro Klause

Martina Macková, Kateřina Eliášová, Petr Holub
8. 2. 2008 16:15
Seznam Klausových volitelů v mezičase volby
Prezidentský kandidát Václav Klaus opustil své stanoviště.
Prezidentský kandidát Václav Klaus opustil své stanoviště. | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Šest hodin po zahájení volby hlavy státu stoupenci současného prezidenta Václava Klause hlásí: I když se bude hlasovat veřejně, máme pro něj k dispozici 147 hlasů.

Ačkoli se odpolední část společné schůze senátorů a poslanců navenek nese ve znamení ostrého sporu o způsob volby, v neoficiálních rozhovorech politici ODS přiznávají, že nemají šanci prosadit tajné hlasování a jsou proto smířeni s tím veřejným.

Foto: Aktuálně.cz
Sledujte volbu živě:
Online přenos z Pražského hradu na Aktuálně.cz

Podle zjištění Aktuálně.cz postoj Klausových stoupenců do značné míry ovlivnilo přesvědčení, že zvolení Václava Klause je jisté i ve veřejné volbě.

"Máme i pro tento způsob volby připravených 147 hlasů. Ty hlasy považujeme za jisté, ale počítáme s tím, že zvolen by v tomto případě byl nejspíše až ve třetím kole," tvrdil před čtvrtou hodinou odpoledne jeden z vyjednavačů podporujících současného prezidenta.

Jména nikdo veřejně prozradit nechce.

Předseda ODS se baví s čestným předsedou ODS.
Předseda ODS se baví s čestným předsedou ODS. | Foto: Ludvík Hradílek
První analýza situace:
ODS shání poslední dva hlasy po Václava Klause

Z dlouhodobé ankety Aktuálně.cz (zjišťujeme přízeň volitelů během celé lednové kampaně), z dnešních zjištění přímo z Pražského hradu a také z dosavadních neformálních výroků samotných zákonodárců nicméně lze seznam až na několik výjimek sestavit seznam politiků, kteří dají nynějšímu prezidentovi hlas.

Je na něm 141 jmen a nejsou do něj započítáni případní další přeběhlíci z řad sociální demokracie, o nichž ODS tvrdí, že Klause podpoří.

Článek pokračuje pod grafikou.

Stále však jde o seznam v mezičase volby. Její dosavadní průběh totiž ukazuje, že i věci na první pohled jednoznačné je třeba brát s rezervou. Na poslední chvíli se mohou změnit.

Podle zákulisního seznamu z odpoledních hodin by tedy Václava Klause při veřejné volbě podporovalo:

- 81 poslanců ODS

- 41 senátorů ODS

- 2 nezávislí poslanci (Melčák, Pohanka)

- 2 nezávislé senátorky (Janáčková, Jurenčáková)

- 9 poslanců KDU-ČSL (Ambrozek, Hanuš, Kasal, Kalousek, Parkanová, Severa, Svoboda, Šimonovský, Šustr)

- 6 senátorů KDU-ČSL (Barták, Jehlička, Jílek, Kalbáč, Müllerová, Špaček)

 

Právě se děje

před 22 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy