Zemřel exministr obrany Vilém Holáň. Bývalému místopředsedovi KDU-ČSL bylo 82 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2021 17:06
Ve věku 82 let zemřel v noci z pátku na sobotu bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň. Informovala o tom mluvčí lidovců Kateřina Procházková s odvoláním na Holáňovy blízké.
Vilém Holáň
Vilém Holáň | Foto: René Volfík

Holáň byl diplomatem a českým i evropským poslancem. Ministerstvo obrany vedl v letech 1994 až 1996. Nahradil tehdy stranického kolegu Antonína Baudyše, jehož pozice byla neudržitelná kvůli četným skandálům, které vyvrcholily střelbou v letadle.

V křesle Holáň působil necelé dva roky, jeho hlavním úkolem bylo navázat spolupráci s členskými zeměmi NATO s cílem získat jejich podporu pro přijetí Česka. V úřadu ministra obrany jej zasáhla rovněž smrt dvou českých vojáků Luďka Zemana a Petra Valeše v srpnu 1995 v bývalé Jugoslávii.

Do funkce Holáně navrhla KDU-ČSL, jejímž členem byl od roku 1990. Místopředsedou strany byl v letech 1995 až 1999 a členem dolní komory mezi lety 1996 a 2006. V roce 1992 do rozpadu Československa působil rovněž ve funkci federálního poslance, poté se přesunul na ministerstvo zahraničí. V roce 2004 se stal krátce i nevoleným poslancem Evropského parlamentu.

Ostravský rodák Holáň po maturitě studoval obor matematika na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 1959 byl ze studií z politických a náboženských důvodů vyloučen. Následně pracoval jako dělník a posléze technik ve Výstavbě ostravsko-karvinských dolů.

Vysokou školu dokončil v roce 1968 a poté získal zaměstnání jako zdravotnický informatik. V letech 1971 až 1993 byl vedoucím oddělení Organizační a výpočetní laboratoře v Ostravě. Mezi lety 1990 a 1992 byl expertem Světové zdravotnické organizace v oboru zdravotnických informačních systémů v Indii a zemích jihovýchodní Asie.

Holáň byl ženatý a měl tři děti. Jeho skon oznámil na Twitteru také europoslanec a místopředseda lidovců Tomáš Zdechovský. Svou soustrast vyjádřil rovněž předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti a další místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík. Poslední rozloučení s Holáněm se uskuteční příští sobotu v Ostravě-Svinově.

 

Právě se děje

Další zprávy