Brusel (Od zpravodaje Aktuálně.cz) - "Když nic neuděláme, zvýší se průměrná teplota na zeměkouli do roku 2100 o 1,1 až 6,4 stupně Celsia, a možná dokonce ještě víc," připomněl při úterním zahájení konference Zelený týden v Bruselu Jean-Pascal van Ypersele, profesor univerzity v Lovani a místopředseda mezivládní komise pro klimatické změny při OSN.
"Současně předpokládáme, že při zvýšení průměrné teploty o 1,5 až 2,5 stupně se dvacet až třicet procent rostlinných a živočišných druhů dostane do rizika vyhynutí," citoval další ze závěrů, k nimž dospěla mezivládní komise, která využívá poznatků dvou tisícovek vědců z celého světa.
Extrémních jevů přibývá
Připojil se i spolupořadatel konference, český ministr životního prostředí Ladislav Miko. Jak řekl, už dnes pozorujeme, že v Evropě přibývá extrémních jevů, jako jsou horka, sucha či prudké srážkové deště a následné povodně. "Jako biolog ostatně vidím, že změna klimatu už má vliv na chování živočichů," dodal.
Zelený týden je největší konferencí, kterou Evropská komise věnuje ekologickým otázkám. Účastní se jej politikové, vědci, zástupci ekologických organizací i průmyslu z celé unie i z dalších částí světa.
Účastníci nepochybují, že ke klimatickým změnám významně přispívá lidská činnost, zejména spalování fosilních paliv. Při něm se v tepelných elektrárnách stejně jako třeba v motorech automobilů vytváří oxid uhličitý, který pod sebou v atmosféře, podobně jako sklo ve skleníku, zadržuje teplo, které by jinak uniklo do vesmíru.
Přidejte se a snížíme emise o třicet procent
Účastníkům konference je také jasné, že příroda si se zvýšením teploty nakonec poradí. Jenže to může trvat dlouho a mezitím se rozvrátí zemědělství a chov hospodářských zvířat.
"Evropská unie slibuje, že do roku 2020 sníží své emise skleníkových plynů o dvacet procent ve srovnání se stavem v roce 1990. A nabízíme, že snížíme v této době emise o plných třicet procent, pokud se k nám s tímto cílem připojí další významné země," konstatoval Stavros Dimas, eurokomisař pro životní prostředí.
Rozhodovat se bude na konferenci v Kodani letos v prosinci. "Věřím, že světoví vůdcové se k nám připojí, protože jim to dá zdravý rozum," řekl Dimas.
Nejlepší je šetrné zacházení s energií
Mezitím budou odborníci posuzovat, jak je možné klimatické změny zbrzdit.
"Propočty ukazují, že největší vliv má lepší využívání energie, a to především díky lepším technologiím," uvedl na Zeleném týdnu viceprezident globální společnosti General Electric Steve Fludder. "Za nimi pak následuje využívání obnovitelných zdrojů energie. Jako nejdražší a nejsložitější se pak jeví zachycování skleníkových plynů a jejich ukládání do podzemních zásobníků."