Evropská družice pomůže měřit projevy změny klimatu

Josef Tuček
18. 3. 2009 11:20
Získaná data budou zpracovávat i čeští astronomové
Start ruské rakety Rokot, která vynesla do vesmíru evropskou družici GOCE.
Start ruské rakety Rokot, která vynesla do vesmíru evropskou družici GOCE. | Foto: ESA

Pleseck - Družice Evropské kosmické agentury ESA odstartovala po dlouhých odkladech v úterý na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Jejím úkolem bude přesně mapovat zemské gravitační pole, což mimo jiné pomůže sledovat pohyby oceánských proudů i změny výšky mořské hladiny. Právě tyto informace umožní lépe rozpoznat projevy globální změny klimatu.

Získané výsledky budou pomáhat zpracovat i vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Gravitace není všude stejná

Jednu tunu těžkou a pět metrů dlouhou družici ve tvaru špičky šípu, nazvanou GOCE, vynesla z kosmodromu Pleseck, který leží asi osm set kilometrů severně od Moskvy, na oběžnou dráhu ruská raketa Rokot, což je upravená vojenská mezikontinentální balistická střela.

Satelit nese šest špičkových akcelerometrů pro měření složek gravitačního pole. Po dobu dvaceti měsíců bude obíhat Zemi pouze ve výšce kolem 270 kilometrů, odkud může lépe měřit gravitační rozdíly než ze vzdálenosti větší.

Gravitační pole naší planety je totiž lehce proměnlivé v závislosti na rotaci Země, hustotě zemské hmoty v daném místě a dalších faktorech. Při znalosti jeho přesné hodnoty v konkrétním místě je možné upřesnit měření z družic, které sledují pohyby mas vody v oceánech a výšku mořské hladiny: právě to je ovlivňováno globálním oteplováním. Díky novým znalostem bude tedy možné lépe posoudit, jak nebezpečně se v důsledku oteplování zvedá hladina oceánů, a tedy jak aktuální nebezpečí představuje pro města v blízkosti moří.

 

Právě se děje

Další zprávy