Evropská družice pomůže měřit projevy změny klimatu

Josef Tuček
18. 3. 2009 11:20
Získaná data budou zpracovávat i čeští astronomové
Start ruské rakety Rokot, která vynesla do vesmíru evropskou družici GOCE.
Start ruské rakety Rokot, která vynesla do vesmíru evropskou družici GOCE. | Foto: ESA

Pleseck - Družice Evropské kosmické agentury ESA odstartovala po dlouhých odkladech v úterý na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Jejím úkolem bude přesně mapovat zemské gravitační pole, což mimo jiné pomůže sledovat pohyby oceánských proudů i změny výšky mořské hladiny. Právě tyto informace umožní lépe rozpoznat projevy globální změny klimatu.

Získané výsledky budou pomáhat zpracovat i vědci z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Gravitace není všude stejná

Jednu tunu těžkou a pět metrů dlouhou družici ve tvaru špičky šípu, nazvanou GOCE, vynesla z kosmodromu Pleseck, který leží asi osm set kilometrů severně od Moskvy, na oběžnou dráhu ruská raketa Rokot, což je upravená vojenská mezikontinentální balistická střela.

Satelit nese šest špičkových akcelerometrů pro měření složek gravitačního pole. Po dobu dvaceti měsíců bude obíhat Zemi pouze ve výšce kolem 270 kilometrů, odkud může lépe měřit gravitační rozdíly než ze vzdálenosti větší.

Gravitační pole naší planety je totiž lehce proměnlivé v závislosti na rotaci Země, hustotě zemské hmoty v daném místě a dalších faktorech. Při znalosti jeho přesné hodnoty v konkrétním místě je možné upřesnit měření z družic, které sledují pohyby mas vody v oceánech a výšku mořské hladiny: právě to je ovlivňováno globálním oteplováním. Díky novým znalostem bude tedy možné lépe posoudit, jak nebezpečně se v důsledku oteplování zvedá hladina oceánů, a tedy jak aktuální nebezpečí představuje pro města v blízkosti moří.

 

Právě se děje

před 4 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy