Zelený eurobatoh: Česko uskromňování nečeká

Blahoslav Hruška
23. 1. 2008 18:20
Evropská komise: zátěž ponesou hlavně velké ekonomiky

Brusel - Evropská komise dnes představila svůj napjatě očekáváný ekologický balíček. Žádné velké uskromňování ale Evropany nečeká a s výjimkou velkých znečišťovatelů budou dokonce některé státy moci vypouštět ještě více skleníkových plynů než dosud. Patří mezi ně i Česko.

Jak je to možné? Komise totiž rozpočítala nové limity pro emise oxidu uhličitého pro firmy,domácnosti a dopravu, tedy znečišťovatele, kteří nespadají pod emisní povolenky, na základě HDP na hlavu. A tak zatímco bohaté evropské státy budou muset emise radikálně snižovat, Česko může společně s ostatními "nováčky" v EU ještě přiložit pod kotel.

Kategorie mimo velký průmysl se přitom u nás v roce 2005 podílela na celkových emisích CO2 43 procenty.

Ekologický balíček v představách Evropské komise
Redukce emisí skleníkových plynů do roku 2020 (mimo emisní povolenky) Podíl na energiích z obnovitelných zdrojů v roce 2020
Česko 9 13
Slovensko 13 14
Polsko 14 15
Maďarsko 10 13
Rakousko -16 34
Německo -14 18
Francie -14 23
Velká Británie -16 15
Údaje v procentech.  Zdroj: Evropská komise

Větší zátěž pro silnější ekonomiky je ale logická, protože například doprava tvoří v západní Evropě až pětinu všech emisí skleníkových plynů.

Velké změny se dočká také systém obchodu s emisními povolenkami, které v současné době na základě kvót dostávají státy zdarma. Počet povolenek, které Brusel přerozděluje, by se měl postupně snižovat, a to tak, aby od roku 2020 podniky nakupovaly pouze na jednotné unijní aukci.

Pro elektrárny bude burza s povolenkami fungovat již od roku 2013.

Ekologové přitom upozorňují na to, že aukční systém je nejefektivnější. "V logice věci je, že s povolenkami vydávanými zdarma nemá cenu šetřit. Něco jiného ale je, když bude systém fungovat čistě ekonomicky a povolenky se stanou aukční komoditou," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

V zelené energii musíme přidat

Komise přitom stanovila také kvótu pro podíl na energii z obnovitelných zdrojů. Česko by tak mělo v roce 2020 vyrábět 13 procent zelené energie.

"Je to méně, než by bylo na základě vládní studie z roku 2000 reálné. I tak to ale bude znamenat impuls pro český průmysl, aby se začal zelené energii více věnovat," komentoval kvótu Kotecký.

V současné době produkuje ČR necelých pět procent zelené elektřiny a něco přes šest procent zelené energie, tedy včetně vytápění.

Plán Komise má charakter čtyř detailních směrnic, které ještě musí schválit Rada EU a europarlament.

 

Právě se děje

Další zprávy