Stát nám peníze nevrátil. Policie musí prověřit, zda finanční správu někdo úkoloval, říká firma FAU

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 19. 10. 2017 16:29
Opavská společnost FAU, kterou zlikvidovaly zajišťovací příkazy vydané finanční a celní správou, podává trestní oznámení. Podle advokáta firmy Alfréda Šrámka nepostupovali berní úředníci podle vlastní vůle, ale na základě pokynu někoho mimo daňovou správu.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Branislav Račko

Opava, Praha - Obchodník s pohonnými hmotami opavská společnost FAU je stále bez prostředků, které jí zabavily finanční a celní úřady. Firmy se přitom v září už podruhé zastal Krajský soud v Ostravě a zrušil zajišťovací příkazy, které na FAU vydala celní správa.

Několik měsíců předtím stejný soud zrušil i zajištění majetku finančním úřadem. Celkem si oba úřady nárokovaly kvůli údajně nezaplacené dani přes 200 milionů korun. 

"Finanční správa ústy ředitele Martina Janečka uznala náš nárok na úroky. Nicméně nám nic nezaplatili a údajně pošlou právní hodnocení, proč to neudělali," řekl advokát firmy FAU Alfréd Šrámek. 

Doplnil, že úroky ze zabavených prostředků berním úřadem činí asi 19 milionů korun, za zákrok celní správy činí úroky asi 25 milionů korun. 

Podle Generálního finančního ředitelství FAU nedostala potvrzené úroky, protože stále dluží státu na daních. "Nedoplatky převyšují částku přiznaného úroku z neoprávněného jednání správce daně," uvedla mluvčí úřadu Petra Petlachová.  

Společnost FAU skončila v konkurzu loni na podzim. Vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert, tehdy patřícímu Andreji Babišovi. Chemička měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem.

V roce 2014 berní úředníci nabyli dojmu, že firma FAU, kterou podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Posléze se k finančnímu úřadu přidala celní správa s tím, že firma dluží na dani za srpen roku 2016. Také celníci neváhali okamžitě vydat zajišťovací příkaz.

Původce rozhodnutí může odhalit policie

Kvůli nejasnostem, kdo o tak masivním zajištění majetku rozhodl, podává nyní firma FAU trestní oznámení. Advokát Šrámek je přesvědčený, že příkaz musel přijít od někoho, kdo stojí mimo finanční správu

"Chtěli jsme vědět, kdo o tom rozhodl. Do milionu to je v kompetenci ředitelů. Ale 200 milionů je naprosto nestandardní. Nikdo to nechce řešit a na dotaz, kdo učinil rozhodnutí, nám řekli, že to byli úředníci," uvedl Šrámek.

Specializovaný finanční úřad žádost o poskytnutí konkrétních jmen skutečně odmítl s tím, že jde o informace,které neexistují. Sdělit lze údajně pouze jména úředníků, kteří rozhodnutí podepsali. "Proto bylo žadateli sděleno, že tím, kdo fakticky a zároveň jako poslední o vydání zajišťovacího příkazu rozhoduje, je zaměstnanec, který předmětné zajišťovací příkazy podepsal," uvedla Petlachová. Doplnila, že podpisu zajišťovacího příkazu vždy předchází schvalovací proces.  

To je podle Šrámka nesmyslné tvrzení, o zajištění majetku nerozhoduje úředník, ale jeho nadřízený. "Jediná cesta je ta, aby to vyřešila policie, která má právo v dané věci provádět výslechy," dodal Šrámek.

Na dotaz, kdo podle něj úkoloval berní úředníky, uvedl, že nedokáže uvést konkrétní jména, ani zda se jednalo o někoho z ministerstva či soukromého sektoru. Poukázal však na tajně pořízenou nahrávku, kterou na svém twitterovém účtu zveřejnila skupina Šuman. Na ní bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš hovoří o detailech postupu finanční správy proti firmě FAU, která sídlila v areálu přerovské Prechezy. "Ty naši klekli na FAU, takže to je v insolvenci," říká Babišův hlas na nahrávce. 

"Máme proto podezření, že to bylo rozhodnutí, které přišlo z vně finanční správy," uvedl Šrámek. 

Takové tvrzení označilo Generální finanční ředitelství za lživé. "Zásadně odmítáme, že by finanční správu ovlivňoval jakýkoliv subjekt působící mimo ni a považujeme toto nařčení za zcela absurdní," uvedla mluvčí Petlachová.

U společnosti FAU údajně finanční správa zjistila skutečnosti, které dokazují, že byla vědomě zapojena do řetězového podvodu. "Dnešní lživá vyjádření společnosti FAU vnímáme pouze jako snahu o odvedení pozornosti od závažných zjištění týkající se krácení daně," doplnila Petlachová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

V Německu se otevřely volební místnosti pro parlamentní volby. Hlasování skončí v 18:00, kdy budou zveřejněny prognózy. Merkelová již nekandiduje

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Frolík v premiéře na zkoušce v St. Louis skóroval a dovršil výhru

Český hokejový útočník Michael Frolík se v prvním vystoupení na zkoušce v dresu St. Louis v přípravě na nový ročník NHL uvedl gólem a dovršil sobotní vítězství Blues nad Minnesotou 6:2. Třiatřicetiletý kladenský odchovanec, který je po skončení kontraktu s Montrealem nechráněným volným hráčem, se 27 sekund před koncem prosadil z dorážky.

Vítěz Stanleyova poháru z roku 2013 s Chicagem loni před Vánocemi uzavřel roční smlouvu s Canadiens na 750 tisíc dolarů, ale při cestě Montrealu do finále Stanleyova poháru se dostal do sestavy jen na osm zápasů v základní části a nebodoval. Dvě utkání sehrál Frolík také na farmě v Lavalu v AHL.

Přípravné zápasy před NHL:

Toronto - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 11. Muzzin, 22. Tavares, 28. Bunting, 56. Gabriel - 59. Toffoli.

St. Louis - Minnesota 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)

Branky: 23., 46. a 60. Neal, 16. Saad, 46. Barbašev, 60. Frolík - 31. a 45. Beckman.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy