Stát nám peníze nevrátil. Policie musí prověřit, zda finanční správu někdo úkoloval, říká firma FAU

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 19. 10. 2017 16:29
Opavská společnost FAU, kterou zlikvidovaly zajišťovací příkazy vydané finanční a celní správou, podává trestní oznámení. Podle advokáta firmy Alfréda Šrámka nepostupovali berní úředníci podle vlastní vůle, ale na základě pokynu někoho mimo daňovou správu.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Branislav Račko

Opava, Praha - Obchodník s pohonnými hmotami opavská společnost FAU je stále bez prostředků, které jí zabavily finanční a celní úřady. Firmy se přitom v září už podruhé zastal Krajský soud v Ostravě a zrušil zajišťovací příkazy, které na FAU vydala celní správa.

Několik měsíců předtím stejný soud zrušil i zajištění majetku finančním úřadem. Celkem si oba úřady nárokovaly kvůli údajně nezaplacené dani přes 200 milionů korun. 

"Finanční správa ústy ředitele Martina Janečka uznala náš nárok na úroky. Nicméně nám nic nezaplatili a údajně pošlou právní hodnocení, proč to neudělali," řekl advokát firmy FAU Alfréd Šrámek. 

Doplnil, že úroky ze zabavených prostředků berním úřadem činí asi 19 milionů korun, za zákrok celní správy činí úroky asi 25 milionů korun. 

Podle Generálního finančního ředitelství FAU nedostala potvrzené úroky, protože stále dluží státu na daních. "Nedoplatky převyšují částku přiznaného úroku z neoprávněného jednání správce daně," uvedla mluvčí úřadu Petra Petlachová.  

Společnost FAU skončila v konkurzu loni na podzim. Vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert, tehdy patřícímu Andreji Babišovi. Chemička měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem.

V roce 2014 berní úředníci nabyli dojmu, že firma FAU, kterou podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Posléze se k finančnímu úřadu přidala celní správa s tím, že firma dluží na dani za srpen roku 2016. Také celníci neváhali okamžitě vydat zajišťovací příkaz.

Původce rozhodnutí může odhalit policie

Kvůli nejasnostem, kdo o tak masivním zajištění majetku rozhodl, podává nyní firma FAU trestní oznámení. Advokát Šrámek je přesvědčený, že příkaz musel přijít od někoho, kdo stojí mimo finanční správu

"Chtěli jsme vědět, kdo o tom rozhodl. Do milionu to je v kompetenci ředitelů. Ale 200 milionů je naprosto nestandardní. Nikdo to nechce řešit a na dotaz, kdo učinil rozhodnutí, nám řekli, že to byli úředníci," uvedl Šrámek.

Specializovaný finanční úřad žádost o poskytnutí konkrétních jmen skutečně odmítl s tím, že jde o informace,které neexistují. Sdělit lze údajně pouze jména úředníků, kteří rozhodnutí podepsali. "Proto bylo žadateli sděleno, že tím, kdo fakticky a zároveň jako poslední o vydání zajišťovacího příkazu rozhoduje, je zaměstnanec, který předmětné zajišťovací příkazy podepsal," uvedla Petlachová. Doplnila, že podpisu zajišťovacího příkazu vždy předchází schvalovací proces.  

To je podle Šrámka nesmyslné tvrzení, o zajištění majetku nerozhoduje úředník, ale jeho nadřízený. "Jediná cesta je ta, aby to vyřešila policie, která má právo v dané věci provádět výslechy," dodal Šrámek.

Na dotaz, kdo podle něj úkoloval berní úředníky, uvedl, že nedokáže uvést konkrétní jména, ani zda se jednalo o někoho z ministerstva či soukromého sektoru. Poukázal však na tajně pořízenou nahrávku, kterou na svém twitterovém účtu zveřejnila skupina Šuman. Na ní bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš hovoří o detailech postupu finanční správy proti firmě FAU, která sídlila v areálu přerovské Prechezy. "Ty naši klekli na FAU, takže to je v insolvenci," říká Babišův hlas na nahrávce. 

"Máme proto podezření, že to bylo rozhodnutí, které přišlo z vně finanční správy," uvedl Šrámek. 

Takové tvrzení označilo Generální finanční ředitelství za lživé. "Zásadně odmítáme, že by finanční správu ovlivňoval jakýkoliv subjekt působící mimo ni a považujeme toto nařčení za zcela absurdní," uvedla mluvčí Petlachová.

U společnosti FAU údajně finanční správa zjistila skutečnosti, které dokazují, že byla vědomě zapojena do řetězového podvodu. "Dnešní lživá vyjádření společnosti FAU vnímáme pouze jako snahu o odvedení pozornosti od závažných zjištění týkající se krácení daně," doplnila Petlachová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy