Stát nám peníze nevrátil. Policie musí prověřit, zda finanční správu někdo úkoloval, říká firma FAU

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 19. 10. 2017 16:29
Opavská společnost FAU, kterou zlikvidovaly zajišťovací příkazy vydané finanční a celní správou, podává trestní oznámení. Podle advokáta firmy Alfréda Šrámka nepostupovali berní úředníci podle vlastní vůle, ale na základě pokynu někoho mimo daňovou správu.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Branislav Račko

Opava, Praha - Obchodník s pohonnými hmotami opavská společnost FAU je stále bez prostředků, které jí zabavily finanční a celní úřady. Firmy se přitom v září už podruhé zastal Krajský soud v Ostravě a zrušil zajišťovací příkazy, které na FAU vydala celní správa.

Několik měsíců předtím stejný soud zrušil i zajištění majetku finančním úřadem. Celkem si oba úřady nárokovaly kvůli údajně nezaplacené dani přes 200 milionů korun. 

"Finanční správa ústy ředitele Martina Janečka uznala náš nárok na úroky. Nicméně nám nic nezaplatili a údajně pošlou právní hodnocení, proč to neudělali," řekl advokát firmy FAU Alfréd Šrámek. 

Doplnil, že úroky ze zabavených prostředků berním úřadem činí asi 19 milionů korun, za zákrok celní správy činí úroky asi 25 milionů korun. 

Podle Generálního finančního ředitelství FAU nedostala potvrzené úroky, protože stále dluží státu na daních. "Nedoplatky převyšují částku přiznaného úroku z neoprávněného jednání správce daně," uvedla mluvčí úřadu Petra Petlachová.  

Společnost FAU skončila v konkurzu loni na podzim. Vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert, tehdy patřícímu Andreji Babišovi. Chemička měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem.

V roce 2014 berní úředníci nabyli dojmu, že firma FAU, kterou podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Posléze se k finančnímu úřadu přidala celní správa s tím, že firma dluží na dani za srpen roku 2016. Také celníci neváhali okamžitě vydat zajišťovací příkaz.

Původce rozhodnutí může odhalit policie

Kvůli nejasnostem, kdo o tak masivním zajištění majetku rozhodl, podává nyní firma FAU trestní oznámení. Advokát Šrámek je přesvědčený, že příkaz musel přijít od někoho, kdo stojí mimo finanční správu

"Chtěli jsme vědět, kdo o tom rozhodl. Do milionu to je v kompetenci ředitelů. Ale 200 milionů je naprosto nestandardní. Nikdo to nechce řešit a na dotaz, kdo učinil rozhodnutí, nám řekli, že to byli úředníci," uvedl Šrámek.

Specializovaný finanční úřad žádost o poskytnutí konkrétních jmen skutečně odmítl s tím, že jde o informace,které neexistují. Sdělit lze údajně pouze jména úředníků, kteří rozhodnutí podepsali. "Proto bylo žadateli sděleno, že tím, kdo fakticky a zároveň jako poslední o vydání zajišťovacího příkazu rozhoduje, je zaměstnanec, který předmětné zajišťovací příkazy podepsal," uvedla Petlachová. Doplnila, že podpisu zajišťovacího příkazu vždy předchází schvalovací proces.  

To je podle Šrámka nesmyslné tvrzení, o zajištění majetku nerozhoduje úředník, ale jeho nadřízený. "Jediná cesta je ta, aby to vyřešila policie, která má právo v dané věci provádět výslechy," dodal Šrámek.

Na dotaz, kdo podle něj úkoloval berní úředníky, uvedl, že nedokáže uvést konkrétní jména, ani zda se jednalo o někoho z ministerstva či soukromého sektoru. Poukázal však na tajně pořízenou nahrávku, kterou na svém twitterovém účtu zveřejnila skupina Šuman. Na ní bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš hovoří o detailech postupu finanční správy proti firmě FAU, která sídlila v areálu přerovské Prechezy. "Ty naši klekli na FAU, takže to je v insolvenci," říká Babišův hlas na nahrávce. 

"Máme proto podezření, že to bylo rozhodnutí, které přišlo z vně finanční správy," uvedl Šrámek. 

Takové tvrzení označilo Generální finanční ředitelství za lživé. "Zásadně odmítáme, že by finanční správu ovlivňoval jakýkoliv subjekt působící mimo ni a považujeme toto nařčení za zcela absurdní," uvedla mluvčí Petlachová.

U společnosti FAU údajně finanční správa zjistila skutečnosti, které dokazují, že byla vědomě zapojena do řetězového podvodu. "Dnešní lživá vyjádření společnosti FAU vnímáme pouze jako snahu o odvedení pozornosti od závažných zjištění týkající se krácení daně," doplnila Petlachová.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy