reklama
 
 

Stát zlikvidoval firmu FAU nezákonně, rozhodl podruhé soud. Zrušil zajišťovací příkaz za 340 milionů

Aktualizováno 22. 9. 2017 13:22
Krajský soud v Ostravě vyhověl žalobě společnosti FAU proti nezákonnému zajišťovacímu příkazu celní správy. Kvůli údajně nezaplacené dani z přidané hodnoty za prodej pohonných hmot v roce 2016 skončila firma v likvidaci.

Ostrava - Opavská společnost FAU už podruhé uspěla u soudu s žalobou proti takzvaným zajišťovacím příkazům. Ty na firmu, která obchoduje s pohonnými hmotami, uvalila jak finanční, tak celní správa. Krajský soud v pátek v Ostravě zrušil druhý z příkazů za zhruba 340 milionů korun, který vydala právě celní správa.

"Nyní je takový stav, že máme zrušené úplně vše. Nyní budeme čekat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu," uvedl advokát firmy FAU Alfréd Šrámek. Finanční správa totiž už v případě prvního rozsudku proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě podala k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kasační stížnost a stejně hodlá postupovat i celní správa po druhém rozhodnutí soudu. 

"Pakliže i NSS rozhodne, že finanční úřad i celníci vydali zajišťovací příkazy nezákonně, bude zřejmé, že byl nezákonný i celý postup ze strany státu a důsledky si každý může domyslet," řekl Šrámek deníku Aktuálně.cz. Dodal, že škoda za zničenou firmu bude určitě přesahovat částku jedné miliardy. 

Místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL označil okolnosti kolem firmy FAU za skandální a hodlá proto s ministrem financí Ivanem Pilným jednat o odvolání šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka. "Určitě to otevřeme na pondělním jednání vlády," napsal Aktualně.cz Bělobrádek. 

Společnost FAU skončila v konkurzu loni na podzim. Vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy z holdingu Agrofert, tehdy patřící Andreji Babišovi. Chemička měla o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzinu, údajně zájem. V roce 2014 berní úředníci nabyli dojmu, že firma FAU, kterou podezřívali ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí.

Posléze se k finančnímu úřadu přidala Celní správa s tím, že firma dluží na dani za srpen roku 2016. Také celníci neváhali okamžitě vydat zajišťovací příkaz.

Firma FAU byla podle finanční správy zapojena do řetězového podvodu týkajícího se daně z přidané hodnoty u obchodů s pohonnými hmotami. Nedoplatek na DPH správce daně vyčíslil na zhruba 218 milionů korun. 

Celní správa se zatím k rozsudku nechce vyjádřit. "Po seznámení s výsledkem dnešního řízení před soudem se celní správa vyjádří v pondělí," uvedla mluvčí celníků Martina Kaňková.

Komentář odmítlo i Generální finanční ředitelství s tím, že se jedná o záležitost celní správy.

autor: Martin Ťopek | 22. 9. 2017 11:20

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama