Zvláštní vztahy čeká velká zkouška. Trump jede do "nepřátelské" Británie, uvítá ho nafouknuté mimino

Americký prezident se podívá na anglický venkov. Setká se s královnou a premiérkou Mayovou, britským demonstrantům se ale vyhne.
Mayová a Trump ve Washingtonu v lednu 2017.
Mayová a Trump ve Washingtonu v lednu 2017. | Foto: Reuters

LondýnAmerický prezident Donald Trump ve čtvrtek odpoledne přistane v Británii, Londýnu se ale téměř vyhne. Masovým demonstracím, které se budou konat hlavně v britské metropoli, tak bude čelit spíš jeho žena Melania Trumpová, která navštíví děti v jedné z londýnských škol a veterány.

Zatímco americká první dáma bude trávit svůj čas s Philipem Mayem, manželem britské premiérky, Trumpa čeká schůzka právě s Theresou Mayovou.

Návštěva přichází v době, kdy konzervativní politička čelí vážným problémům. Když se její menšinový kabinet minulý týden konečně dohodl, jak by měl vypadat britský odchod z Evropské unie, vládu opustili dva klíčoví ministři. Vadil jim návrh na vytvoření zóny volného obchodu pro průmyslové a zemědělské výrobky.

Razantnější zpřetrhání vazeb s unií, takzvaný "tvrdý brexit", upřednostňuje i Trump. A tak se dá očekávat, že ekonomika bude jedním z hlavních témat.

"Pokud by měla Británie po odchodu z EU méně svázané ruce, mohla by se v zahraničním obchodě se Spojenými státy přizpůsobit volnějším pravidlům amerického systému," uvedl pro Aktuálně.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštof Kruliš.

Pro Trumpa jsou ekonomické vztahy základem zvláštního spojenectví mezi Brity a Američany. "Rád by uzavřel dvoustrannou obchodní dohodu hned, jak k tomu bude příležitost," řekl agentuře Reuters americký velvyslanec v Londýně Woody Johnson. Návrh "měkčího" brexitu, který britská vláda nedávno připravila, ale podle něj budoucí spolupráci komplikuje.

Křehké ego, malé ruce

Trump Baby. Velké nafukovací mimino s podobiznou Donalda Trumpa, které vyrobili jeho britští odpůrci.

Donald Trump se během návštěvy vyhne pohledu na svého šestimetrového nafukovacího dvojníka, který se bude v pátek dopoledne vznášet nad budovou britského parlamentu.

Výroba oranžového mimina s Trumpovou hlavou, "křehkým egem a malýma rukama", jak figurínu popisují autoři, se zaplatila z veřejné sbírky. Organizátoři protestu získali tolik peněz, že chtějí "balón" dopravit všude, kam americký prezident přijede na návštěvu.

Mayová se tak podle Kruliše bude snažit Trumpovi vysvětlit plán své vlády. "Bude mu chtít ukázat, že zachování vazeb na EU nebrání prohloubení britsko-amerických vztahů do budoucna," říká analytik.

Trumpa a jeho manželku Melanii navíc čeká v pátek slavnostní přijetí u královny Alžběty II.

"Hádky" na Twitteru

Během více než ročního prezidentství Donalda Trumpa se vztahy mezi USA a Británií staly mnohem méně stabilními.

Mayová kritizovala Trumpovo omezení volného obchodu, odstoupení od jaderné dohody s Íránem nebo vyhlášení zákazu vstupu muslimů na americkou půdu. A naposledy i oddělování dětí nelegálních migrantů od rodičů u hranic s Mexikem.

Trump zase rád kritizuje britské politiky na svém twitterovém účtu. Například loni v listopadu sdílel dezinformační videa zveřejněná britskou krajně pravicovou stranou Britain First. Proti šéfovi Bílého domu se ohradil tehdejší britský ministr zahraničí Boris Johnson a ozvala se i kancelář Mayové.

Trumpa to pravděpodobně urazilo, protože pak premiérku vyzval, ať se raději soustředí na radikální islámský terorismus v Británii.

A naposledy letos v únoru se opřel do britského systému zdravotního pojištění, který označil za nefunkční a krachující. Kromě ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta to znovu odmítla i Mayová.

Londýňané vás tu nechtějí

Trumpovi se pak obzvlášť nedaří získat na svou stranu Londýňany. Ti původně na jeho čtvrteční návštěvu chystali masové protesty. Když se však ukázalo, že americký prezident se bude raději pohybovat po venkově, rozhodli se demonstrace rozšířit po celé Británii. Nazývají je "Karneval odporu".

Podobné to bylo už na začátku letošního roku, kdy si Trump cestu nakonec rozmyslel. Petici proti jeho návštěvě tehdy podepsalo více než 1,8 milionu Britů.

American Idiot

Green Day

Už několik měsíců běží na sociálních sítích kampaň "Dostaňte American Idiot na první příčku". Vyzývá Brity k hromadnému on-line nákupu písně American Idiot (v překladu Americký idiot) od rockové skupiny Green Day.

Cílem je, aby kralovala britským hudebním hitparádám, až bude Trump v Londýně. K prvnímu dni návštěvy se 14 let stará píseň, jejíž text kritizuje politiku tehdejšího amerického prezidenta George Bushe, vyšplhala na úctyhodnou osmnáctou příčku.

Trump se navíc na Twitteru několikrát střetl i s londýnským starostou pákistánského původu Sadiqem Khanem, když kritizoval bezpečnost v britském hlavním městě. O jedné z nemocnic americký prezident mluvil jako o válečné zóně - kvůli vysokému počtu útoků nožem.

Po teroristickém útoku v Londýně loni v červnu se zase pustil do Khana, který měl podle Trumpa lehkovážně tvrdit, že není důvod se znepokojovat. Starosta ale ve skutečnosti vysvětloval zvýšenou přítomnost policistů v ulicích města.

Sadiq Khan tehdy médiím řekl, že Londýňané dali jasně najevo, že Trump v jejich městě není vítán. Analytici proto spekulují, že právě očekávané desetitisícové protesty jsou tím důvodem, proč se Trump Londýnu během své dvoudenní návštěvy v podstatě vyhne. Americký velvyslanec Johnson to nicméně odmítá. "Prezident se ničemu nevyhýbá, snaží se jen, aby jeho 24hodinová cesta měla co největší efekt," řekl novinářům.

Podnikatelé odmítli

Než Trump zase odletí z Británie, čeká ho ještě večeře se zástupci britského byznysu. Podle deníku Financial Times ale několik podnikatelů pozvání odmítlo. "Rozumím, proč naše vláda musí Trumpa hostit, já to ale rozhodně nechci," citoval deník Marthu Lane Foxovou, zakladatelku portálu LastMinute.com.

Víkend Trumpovi stráví na golfu ve Skotsku, kde americký prezident vlastní luxusní hřiště. V pondělí ho pak čeká schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Podívejte se na video: Na summit Severoatlantické aliance v Bruselu se sjely hlavy světových velmocí

Na summit Severoatlantické aliance v Bruselu se sjely hlavy světových velmocí | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy