Boris Johnson byl trapně neužitečný, Británii je lépe bez něj, píší média. Mayovou čeká boj o brexit

ČTK ČTK
10. 7. 2018 10:07
Končícího britského ministra zahraničí Borise Johnsona se zastal akorát deník Daily Telegraph. "Johnson říká, že se staneme kolonií EU. Jsou s tím konzervativní poslanci spokojení? Pokud ne, co s tím hodlají dělat?" ptá se list.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Londýn - Britská média v úterý takřka shodně kritizují rezignaci ministra zahraničí Borise Johnsona, kterého označují za parodii na šéfa diplomacie. Tisk také uvádí, že premiérku Theresu Mayovou po odchodu Johnsona a ministra pro brexit Davida Davise čeká tuhý boj o podobu brexitu.

Napsal to například deník Financial Times. "Mayová nemá jinou možnost než bojovat za svůj plán. Bude to urputný boj, ale země potřebuje, aby druhá bitva o brexit byla dovedena k jasnému vítězství," napsal list.

Mayová podle deníku dobře věděla, že její plán odchodu z Evropské unie je riskantním politickým podnikem, neboť se s ním zastánci tvrdého brexitu, tedy opuštění všech unijních struktur, jen obtížně smiřují. Mayová nyní musí postupovat tvrdě a jasně ukázat křídlu volajícímu po tvrdém brexitu, že odchod z EU nebude podle jejich přání.

Johnsonovu rezignaci hodnotí Financial Times velmi kriticky. "Jen málo lidem se bude stýskat po ministrovi zahraničí, který nikdy nevypadal, že svou práci bere vážně," napsal deník. Připomněl také, že v pátek měl sice Johnson k plánu Mayové výhrady, ale vyzval ostatní členy kabinetu k podpoře premiérky. "A nyní je pryč. Stejně opustil i (expremiéra) Davida Camerona a rozhodl se podpořit brexit," uvedl deník.

Vážnost Mayové je vážně poničená, a to právě v klíčové době, kdy potřebuje důvěru, aby mohla vést jednání s EU, uvedl v úterním komentáři deník The Times. Prohlášení z konce minulého týdne, že kolektivní odpovědnost kabinetu byla schválením brexitového plánu obnovena, vyznívá podle deníku ve světle Davisovy a Johnsonovy rezignace komicky a aktuální výzva Mayové, aby Brusel bral vyjednávání vážně, zoufale.

Podle The Times by premiér po sérii sedmi ministerských rezignací během několika málo měsíců již padl. Mayová, která navíc v předčasných volbách ztratila jasnou převahu v parlamentu, je stále u moci.

Komentátorka připomněla slova jistého exministra, že Mayová se stala rukojmím vlastní strany a nyní je připoutaná řetězem k topení v premiérském sídle, neboť konzervativci nejsou schopní se dohodnout, kdo by ji měl nahradit.

Zatímco zastánci tvrdého brexitu se obávají, že by se k moci mohl dostat více proevropsky orientovaný premiér, příznivci setrvání v EU mají strach z nekompromisního euroskeptika.

The Times podobně jako Financial Times tvrdě kritizuje Johnsonovu práci. "Neprokázal žádnou vůli ke kompromisu o čemkoli a zároveň nikdy neposkytl konstruktivní návrh toho, co by vláda mohla podniknout," napsal The Times s tím, že jestli se Johnsonova rezignace obejde bez vážných následků, v zahraničí ji vřele přivítají.

Podobně ostře vůči Johnsonovi vystoupil i deník The Guardian. "Johnson je v Británii tím nejpřeceňovanějším politikem, především sám sebou. Byl to trapně neužitečný ministr zahraničí. Snížil váhu Británie ve světě a zhoršil i svou pověst," poznamenal list s tím, že Johnson na vedení diplomacie zkrátka neměl. "Britské vládě je lépe bez něho," dodal.

Za Johnsona se očividně postavil jen The Daily Telegraph, ve kterém bývalý ministr zahraničí publikoval řadu sloupků. Brexitový plán je podle deníku souborem špatných návrhů, proto by se nad ním měla Mayová ještě zamyslet.

"Johnson říká, že se staneme kolonií EU. Jsou s tím konzervativní poslanci spokojení? Pokud ne, co s tím hodlají dělat?" položil si deník otázku. Dodal, že Mayová sice ujišťuje, že Spojené království opustí celní unii a jednotný unijní trh, ale její plán počítá s jejich částečným udržením.

Video: Mayová by měla skončit, Británie si zaslouží lepší vládu, vyzval šéf labouristů

Volby v Británii vyhráli konzervativci. Ztratili ale většinu v parlamentu, ačkoli chtěli naopak posílit. Předák opozice vyzval premiérku k odstoupení. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 2 hodinami

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy