Spory v britské vládě vrcholí. Směřujeme ke statusu kolonie EU, tvrdí končící šéf diplomacie Johnson

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2018 22:44
Ministr zahraničí Boris Johnson opustil kabinet Theresy Mayové kvůli neshodám okolo brexitu. Nahradí ho Jeremy Hunt.
Boris Johnson končí ve vládě Theresy Mayové.
Boris Johnson končí ve vládě Theresy Mayové. | Foto: Reuters

Londýn - Boris Johnson v pondělí skončil ve funkci britského ministra zahraničí. Nahradí ho dosavadní ministr zdravotnictví Jeremy Hunt, který zastává různé vládní posty od roku 2010. "Královna s potěšením schválila jmenování Jeremyho Hunta ministrem zahraničních věcí a záležitostí Společenství," uvedl úřad premiérky Mayové na twitteru. Do čela resortu zdravotnictví přechází stávající ministr kultury Matt Hancock, kterého pro změnu střídá dosavadní generální prokurátor Jeremy Wright.

Johnson se stal třetím klíčovým člověkem, který během 24 hodin opustil kabinet Theresy Mayové kvůli neshodám okolo odchodu Británie z Evropské unie. Následoval ministra pro brexit Davida Davise a Davisova prvního náměstka Stevea Bakera. Všichni jsou stoupenci takzvaného tvrdého odchodu z EU, tedy bez výrazných kompromisů s Bruselem.

Mayová představila plán brexitu minulý týden. Předpokládá zachování více vazeb s unií, než si odstupující rozhodní stoupenci brexitu přejí. Opoziční labouristé odchody označují za důkaz chaosu ve vládě. Zastánci opuštění všech struktur EU doufají, že tím vzniká dostatečný tlak na Mayovou, aby od údajně vstřícných kroků vůči Bruselu ustoupila.

Johnson ve svém rezignačním dopise adresovaném Mayové varoval, že se Británie stane po brexitu kolonií Evropské unie. V dokumentu hovořil o "umírajícím snu" o mimořádné příležitosti britského obyvatelstva se díky brexitu osvobodit, protože tento sen "dusí zbytečné pochybnosti o sobě samých".

Podle něho je patrné, že nový plán představuje britský ústup z původních pozic a že kvůli argumentaci o ochraně ekonomických zájmů se země právně vlastně nikdy neosamostatní. "Opravdu směřujeme ke statusu kolonie," upozornil Johnson v textu, který zveřejnil britský politický web Guido Fawkes.

Mayová v pondělí práci odcházejících ministrů ocenila, ale připustila, že spolu měli ohledně brexitu spory. Vyjednávací pozice vlády je podle ní v souladu s výsledkem předloňského referenda i volebním programem konzervativců, v němž strana slibovala odchod z jednotného trhu i celní unie. Podle ní také není pravda, že by parlament nezískal po brexitu zpět kontrolu nad britskými zákony.

Mayová: EU se musí zamyslet

V parlamentu premiérka připustila, že pokud se dohoda s Bruselem neuzavře, bude to mít pro Británii a EU vážné důsledky. Proto prý její kabinet přichází s kompromisním návrhem. Podle Mayové nejnovější plán je pro EU "výzvou", která ji přiměje se "zamyslet". Mayová také odmítla možnost konání referenda o konečné dohodě o odchodu Británie z Evropské unie či možnost odkladu termínu brexitu stanoveného na 29. března 2019.

Davisovým nástupcem se stal potomek židovského uprchlíka z předválečného Československa Dominic Raab. Podle listu The Guardian je nadšeným zastáncem brexitu, respektuje ho ale i konzervativní křídlo upřednostňující setrvání v EU. Deník také poznamenal, že Davis Raaba velmi respektoval a v době svého působení ve stínovém kabinetu z něj učinil šéfa své kanceláře.

Evropská komise zdůraznila, že její vyjednávací tým je Londýnu nadále k dispozici a bude se snažit dosáhnout dohody. Předseda Evropské rady Donald Tusk ještě krátce před Johnsonovou rezignací poznamenal, že zmatek způsobený brexitem je největší v historii vztahů mezi EU a Británií a zdaleka se neblíží řešení, ať už s Davisovou účastí, či bez ní.

Šéf labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že Mayová ztratila autoritu a že není schopná brexit uskutečnit. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová situaci v britské vládě popsala jako chaos. Liberální demokrat Tom Brake, který je mluvčím strany pro brexit, si myslí, že Londýn by měl nyní brexit zastavit. Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Gerard Batten, jehož uskupení vedlo před referendem v roce 2016 důraznou kampaň za vystoupení z EU, vyzval otevřeným dopisem Mayovou, aby dala svou funkci k dispozici.

Naopak křídlo premiérčiných konzervativců, které zastává názor pro naprosté odstřižení od všech unijních struktur, považuje Davisovu i Johnsonovu rezignaci za statečné rozhodnutí.

Ze dvou čerstvých výsledků průzkumu veřejného mínění vyplývá, že Britové přestávají věřit Mayové, že zvládne úspěšně vyvést Británii z EU. V současnosti je o jejích vlohách přesvědčena méně než třetina lidí. Na jaře jich byla více než polovina.

 

Právě se děje

Další zprávy