Washington - Předvolební boj o úřad amerického prezidenta má za sebou další skandál. Tentokrát se o něj nepostarali poradci kandidátů ani kontroverzní známosti zájemců o Bílý dům. Stojí za ním spolupracovníci ministerstva zahraničí.
Vyšlo totiž najevo, že tři z nich neoprávněně prohlíželi záznamy senátora Baracka Obamy, jednoho ze dvou hlavních kandidátů Demokratické strany.
Jak uvedl mluvčí ministerstva Sean McCormack, Obamova složka se stala terčem "nestoudné zvědavosti". Dva smluvní partneři už byli propuštěni. Třetí suspendován.
"Jde o odporný přestupek proti bezpečnosti a soukromí. Navíc ze strany administrativy, jež se o jedno i druhé v posledních osmi letech skoro nezajímala," kritizoval Bílý dům Bill Burton, mluvčí Obamovy kampaně.
Zajímalo je, kam cestoval
"Požadujeme objasnění: Kdo a z jakého důvodu procházel pasové záznamy senátora Obamy. Zajímá nás, proč trvalo odhalení tak dlouho," dodal Burton.
K narušení soukromí a bezpečnosti došlo 9. ledna, 21. února a 14. března. Podle agentury Reuters o tom vedoucí pracovníci ministerstva zahraničí věděli. K šéfům na nejvyšších místech se však informace dostala až po sílícím zájmu tisku.
Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová už Obamovi poslala omluvu. "Řekla jsem mu, že bych byla velmi rozrušená, kdyby mi někdo procházel záznamy z pasu," pověděla novinářům.
Obamův případ není ojedinělý. V roce 1992 vyvolala politický skandál obdobná aféra, když pracovníci ministerstva zahraničí hledali informace o tehdejším demokratickém kandidátu na prezidenta Billu Clintonovi. Také procházeli jeho pasové záznamy i osobní složku.
Výsledkem pak bylo osočení ze strany Republikánů v souvislosti s protiválečnými aktivitami Clintona během války ve Vietnamu. Na veřejnost se dostaly také detaily o jeho cestě do Moskvy v roce 1969.