Fort Meade (USA) - Na americké základně Fort Meade poblíž Washingtonu v pátek začíná ostře sledovaný proces s vojenským rozvědčíkem Bradleym Manningem, který měl během své služby v Iráku donášet tajné informace organizaci WikiLeaks.
Proti v sobotu čtyřiadvacetiletému vojínovi bylo vzneseno celkem 34 obvinění. Nejzávažnější z nich je napomáhání nepříteli.
V případě, že bude shledán vinným, mu hrozí až doživotní trest. Žalobci dopředu avizovali, že trest smrti žádat nebudou.
Během předběžného řízení soud rozhodne jen o tom, zda vojenská prokuratura předložila dostatek důkazů k tomu, aby nechala případ dojít k řádnému přelíčení. To, že dostatek důkazů předložila, je ale téměř jisté.
Přesto mladého vojáka přijdou podpořit stovky lidí. Tisíce už mu vyjádřily sympatie na dálku, včetně veřejně známých osobností a politiků. Na pomoc Bradleymu Manningovi vznikly dokonce i webové stránky a několik peticí.
Většina aktivistů nezpochybňuje Manningova provinění, ale protestuje proti úděsným podmínkám, v nichž je vězněn. Ty jsou v podstatě samy o sobě trestem, i když ho ještě žádný soud neodsoudil.
Od převezení zpět do USA je rozvědčík v přísně střeženém vězení Quantico. Třiadvacet hodin denně tráví na samotce, a jelikož je v režimu "ochrany před sebevraždou", musí nosit speciální oblek, jenž mu znemožňuje sebepoškozování.
Na cele bez oken nesmí cvičit a přes den ani spát. Společnost mu dělají jen postel, záchodová mísa a umyvadlo. Žije v naprosté izolaci, v cele i jí a návštěvy smí přijímat jen jednou za čtrnáct dní. Podle otce je už naprosto zlomený.
Stejně jako mají aktivisté jasno v tom, že americká justice ničí život mladému muži, který chtěl jen upozornit na nepravosti, mají jasno i prokurátoři. Manning je podle nich hacker, který se chtěl ve své komunitě zviditelnit i za cenu toho, že ohrozil lidské životy a národní bezpečnost. Uniklé diplomatické depeše totiž obsahovaly údaje o informátorech, kteří se tak ocitli v nebezpečí.
Obhájce David Coombs má naopak v úmyslu dokázat, že Manningovo chování národní bezpečnost neohrozilo a nebude prý váhat předvolat i svědky z nejvyšších pater armády a politiky.
Pod přísahou by tak měli vypovídat i Barack Obama, Hillary Clintonová nebo Daniel Ellsberg, jenž v 70. letech zveřejnil tajné informace o válce ve Vietnamu a stal se hrdinou.
Manning navíc neměl být podle Coombse do Iráku nikdy poslán. Jednak proto, že byl kvůli své homosexualitě terčem posměchu ostatních vojáků, jednak proto, že byl psychicky nevyrovnaný.
Jedním ze svědků obhajoby bude i psychiatr, který řekne, že Manning je nebezpečný sobě i svému okolí, a zmíní, že nedoporučoval, aby měl přístup k nabitým zbraním.
Jak dlouho bude proces s Bradleym Manningem trvat, si nikdo netroufá odhadnout.