Zrádce a lidské bahno, nešetří KLDR uprchlého diplomata. Do obhajoby režimu prý nevkládal srdce

ČTK ČTK
20. 8. 2016 15:06
Severokorejská propaganda v sobotu označila za "lidské bahno" dosavadního zástupce velvyslance KLDR v Británii, který nedávno i s rodinou uprchl do Jižní Koreje. Podle severokorejské tiskové agentury KCNA se diplomat dopustil rozsáhlé zpronevěry, znásilnění dítěte a také špionáže ve prospěch Jižní Koreje.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejská tisková agentura KCNA se v sobotu ostře pustila do dosavadního zástupce velvyslance KLDR v Británii. Tche Jong-ho i s rodinou uprchl do Jižní Koreje. Podle svých slov proto, že ztratil důvěru v Kim Čong-unův režim.

Tche měl v Británii podle serveru BBC za úkol především šířit dobré jméno severokorejského vedení. V červnu ho ale Pchjongjang obvinil z rozsáhlé zpronevěry, znásilnění dítěte a také špionáže ve prospěch Jižní Koreje a požádal Londýn o jeho vydání. Británie ho ale místo toho předala Soulu.

Podle tiskové agentury AFP je nyní Tche Jong-ho skutečně v bezpečí jihokorejské metropoli i s manželkou a synem.

"Právem by si zasloužil trest za spáchané zločiny," napsala na adresu diplomata v sobotu severokorejská agentura KCNA. "Ale zradil vlast, která jej pozdvihla, i své vlastní rodiče a sourozence svým útěkem, při kterém myslel jen na vlastní záchranu. Předvedl se jako lidské bahno, postrádající dokonce základní úroveň věrnosti, jakož i špetku svědomí a morálky vyžadované od lidské bytosti," poznamenala KCNA, aniž by uvedla diplomatovo jméno. Británii vytkla, že se zpronevěřila svým povinnostem, když uprchlíka předala "jihokorejským loutkám".

Britské ministerstvo zahraničí se k případu dosud nevyjádřilo.

Vymývání mozků

BBC připomněla, že Tche ještě jako severokorejský diplomat tvrdil, že vládnoucí třída v Británii vymývá lidem mozky, aby uvěřili "v šokující, strašlivé lži" o Severní Koreji za vlády Kim Čong-una. "Kdyby lidé v této zemi či v Americe věděli, že existuje stát, kde všichni mají vzdělávání zdarma, bydlení zdarma, lékařskou péči zdarma, smýšleli by jinak," tvrdil.

Patrně však do obhajoby severokorejského režimu nevkládal celé srdce, poznamenala BBC s odvoláním na to, že Tche svůj útěk vysvětlil rozčarováním z Kimova režimu a obdivem ke svobodě a demokracii na Západě, v níž vidí budoucnost své rodiny.

Od konce korejské války v roce 1953 z komunistického severu poloostrova do Jižní Koreje podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení uprchlo více než 29 tisíc obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Z toho 1276 případů připadá na loňský rok; vůbec nejvíce Severokorejců uprchlo na jih v roce 2009.

Do ciziny se obyvatelé KLDR dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou, odkud se snaží cestovat dál. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely.

 

Právě se děje

Další zprávy