Zprošťující rozsudek nad Mubarakem vyvolal v Egyptě protesty

ČTK ČTK
30. 11. 2014 17:35
Demonstrace proti rozhodnutí soudu, který zprostil exprezidenta Mubaraka obžaloby, vypukly na univerzitách po celém Egyptě.
Studenti káhirské univerzity protestují proti rozsudku, který zprostil bývalého egyptského prezidenta Mubaraka obžaloby
Studenti káhirské univerzity protestují proti rozsudku, který zprostil bývalého egyptského prezidenta Mubaraka obžaloby | Foto: Reuters

Káhira - Sobotní verdikt, který zprostil bývalého egyptského prezidenta Husní Mubaraka obžaloby ze spoluviny na smrti stovek lidí při nepokojích v roce 2011, vyvolal vlnu protestů po celé zemi, především mezi příbuznými obětí z řad někdejších protivládních demonstrantů a mezi mladými lidmi.

Vzápětí po vynesení zprošťujícího rozsudku uspořádala více než tisícovka Mubarakových odpůrců demonstraci v Káhiře, kterou policie rozehnala slzným plynem. Podle upřesněných informací byli při střetech mezi policií a demonstranty v sobotu večer zabiti dva lidé a devět dalších utrpělo zranění.

V neděli se protesty rozhořely především mezi univerzitními studenty, kteří vnímají Mubarakovo osvobození jako nejnovější znamení toho, že práva získaná při revoltě v roce 2011 jsou podkopávána.

Stovky demonstrantů se shromáždily v areálu Káhirské univerzity s portréty Mubaraka za mřížemi a voláním po pádu režimu. Policejní oddíly stály připraveny u bran komplexu, aby zabránily studentům v jejich záměru přenést demonstraci do ulic, napsala agentura Reuters.

Podle státní agentury MENA bezpečnostní síly uzavřely stanici metra v centru Káhiry, očividně s cílem zabránit shromažďování demonstrantů v centru města.

Střety vypukly také na univerzitě v Zakázíku, který je správním střediskem governorátu Šarkíja. Podle zprávy státního deníku Al-Ahrám tam bylo zadrženo 11 studentů poté, co se pokusili budovu zapálit.

Protesty se šíří i na sociálních sítích. "Pryč s Mubarakem, pryč se všemi Mubaraky, pryč s vojenskou vládu," citoval Reuters z jedné výzvy na Facebooku.

Po verdiktu nad Mubarakem se na internetu objevila i záplava posměšných a hořkých karikatur o návratu staré gardy. Jedno z kreslených videí začíná záběry na politiky Mubarakovy éry sedící v temné cele a čelící lavině obvinění. Jeden po druhém jsou pak propouštěni a nakonec oslavují znovunabytou svobodu se svým bývalým prezidentem za zpěvu "ano, jsme zpátky".

 

Právě se děje

Další zprávy