Káhira - Sobotní verdikt, který zprostil bývalého egyptského prezidenta Husní Mubaraka obžaloby ze spoluviny na smrti stovek lidí při nepokojích v roce 2011, vyvolal vlnu protestů po celé zemi, především mezi příbuznými obětí z řad někdejších protivládních demonstrantů a mezi mladými lidmi.
Vzápětí po vynesení zprošťujícího rozsudku uspořádala více než tisícovka Mubarakových odpůrců demonstraci v Káhiře, kterou policie rozehnala slzným plynem. Podle upřesněných informací byli při střetech mezi policií a demonstranty v sobotu večer zabiti dva lidé a devět dalších utrpělo zranění.
V neděli se protesty rozhořely především mezi univerzitními studenty, kteří vnímají Mubarakovo osvobození jako nejnovější znamení toho, že práva získaná při revoltě v roce 2011 jsou podkopávána.
Stovky demonstrantů se shromáždily v areálu Káhirské univerzity s portréty Mubaraka za mřížemi a voláním po pádu režimu. Policejní oddíly stály připraveny u bran komplexu, aby zabránily studentům v jejich záměru přenést demonstraci do ulic, napsala agentura Reuters.
Podle státní agentury MENA bezpečnostní síly uzavřely stanici metra v centru Káhiry, očividně s cílem zabránit shromažďování demonstrantů v centru města.
Střety vypukly také na univerzitě v Zakázíku, který je správním střediskem governorátu Šarkíja. Podle zprávy státního deníku Al-Ahrám tam bylo zadrženo 11 studentů poté, co se pokusili budovu zapálit.
Protesty se šíří i na sociálních sítích. "Pryč s Mubarakem, pryč se všemi Mubaraky, pryč s vojenskou vládu," citoval Reuters z jedné výzvy na Facebooku.
Po verdiktu nad Mubarakem se na internetu objevila i záplava posměšných a hořkých karikatur o návratu staré gardy. Jedno z kreslených videí začíná záběry na politiky Mubarakovy éry sedící v temné cele a čelící lavině obvinění. Jeden po druhém jsou pak propouštěni a nakonec oslavují znovunabytou svobodu se svým bývalým prezidentem za zpěvu "ano, jsme zpátky".