Šéf egyptského Muslimského bratrstva dostal trest doživotí

ČTK ČTK
15. 9. 2014 23:05
Soud uznal Muhammada Badího vinným z vraždy a podněcování násilí.
Muhammad Badí
Muhammad Badí | Foto: Reuters

Káhira – Egyptský soud dnes odsoudil k doživotnímu vězení vůdce islamistického Muslimského bratrstva Muhammada Badího spolu s dalšími 14 lidmi; odsouzení byli obžalováni z vraždy a podněcování násilí při loňských nepokojích v oblasti metropole Káhiry.

Jde o další podobný rozsudek, který proti Badímu egyptská justice uplatnila. Minulý měsíc mu byl trest smrti změněn na doživotí.

Egyptské soudy pokračují v procesech s tisícovkami členů Muslimského bratrstva, které loni po celém Egyptě organizovalo protesty proti svržení prezidenta Muhammada Mursího zvoleného za bratrstvo. Převrat provedla armáda, jejíž režim zařadil bratrstvo mezi teroristické skupiny.

Mursí v roce 2012 sice zvítězil v prvních svobodných volbách v zemi, ale s pomocí bratrstva se pokusil o větší islamizaci společnosti. Tím vyvolal odpor liberálnějších Egypťanů, kteří se přitom velkou měrou podíleli na svržení předchozího režimu Husního Mubaraka. Nepokojů pak využila armáda k zásahu proti islamistům. Její faktický návrat k moci dovršilo v květnu zvolení exšéfa armády Abdala Fattaha Sísího prezidentem.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy