Sebevražedný útok v Jemenu nepřežilo nejméně 63 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 9. 10. 2014 13:23
Neznámý útočník spáchal sebevražedný útok. Na náměstí Tahrír svědci viděli těla obětí ve velkém množství. Bomba umístěná v automobilu pak zabila na 20 vojáků ve městě Mukalla na jihu země.
Šíitští rebelové odnášejí zraněného muže z místa sebevražedného útoku v Saná.
Šíitští rebelové odnášejí zraněného muže z místa sebevražedného útoku v Saná. | Foto: Reuters

Saná - Při sebevražedných útocích v  Jemenu přišlo o život nejméně 63 lidí, desítky dalších pak utrpěly zranění.

Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na místní bezpečnostní a lékařské zdroje.

Asi 43 lidí přišlo o život při atentátu v jemenské metropoli Saná. Svědci popsali, že těla velkého množství obětí včetně několika dětí viděli ležet na náměstí Tahrír v centru města.

Bomba umístěná v automobilu pak zabila na 20 vojáků ve městě Mukalla na jihu země.

Terčem prvního atentátu byli nejspíš šíitští povstalci z klanu Hútíů, kteří 21. září obsadili Saná.

Explodoval mezi příslušníky bezpečnostních složek Hútíů a poblíž obyčejných lidí.

K atentátu došlo ve chvíli, kdy se stovky rebelů začaly shromažďovat v centru města, aby protestovaly proti vládě a prezidentovi.

Na místě nezůstaly žádné trosky automobilu, ve kterém mohla být umístěna bomba. Podle svědků stál za útokem nejspíš atentátník, který odpálil svůj pás s výbušninami na povstaleckém kontrolním stanovišti.

"Explodoval mezi příslušníky bezpečnostních složek Hútíů a poblíž obyčejných lidí," popsal jeden z místních policistů pro agenturu Reuters.

V Jemenu panuje již několik měsíců politický chaos. Prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí v úterý pod nátlakem rebelů jmenoval nového premiéra.

Výběr Ahmada Aváda Mubaraka, dosavadního šéfa prezidentské kanceláře, ale šíitští povstalci, kteří v září obsadili Saná, odmítli s tím, že hlava státu tím "nereflektovala vůli lidu". Mubarak poté na svou funkci rezignoval.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V Jemenu působí odnož Al-Káidy, kterou Spojené státy považují za nejnebezpečnější z teroristických skupin. A právě teroristé z Al-Káidy, kteří jsou sunnity, po pádu Saná do rukou šíitských rebelů varovali, že jim vyhlásí válku.

Povstalci požadovali rezignaci vlády

Povstalci obsadili metropoli po několikatýdenních protestech. Požadovali odstoupení současné vlády, vytvoření vlády nové s posílenou rozhodovací účastí pro šíity a také obnovení subvencí na pohonné hmoty.

Jejich protesty, podporované desetitisíci lidmi, byly zpočátku nenásilné, na začátku září se ale konflikt výrazně vyostřil a o život přišly stovky lidí.

Šíitský islám vyznává v Jemenu 47 procent obyvatel, sunnitský 53 procent. Šíité, kteří v Jemenu žijí hlavně na severu země, usilují o větší nezávislost svého území na centrální vládě, která je však obviňuje ze snah zřídit tam s pomocí Íránu šíitský stát.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy