Mubarak je nevinen, rozhodl egyptský soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2014 22:08
Bývalý egyptský prezident čelil obžalobě kvůli masakru stovek lidí při demonstracích v roce 2011.
Husní Mubarak u soudu
Husní Mubarak u soudu | Foto: Reuters

Káhira - Trestní soud v Káhiře dnes zprostil Husního Mubaraka viny v opakovaném procesu, v němž byl někdejší prezident Egypta obžalován ze spoluviny na smrti stovek lidí při politických demonstracích v roce 2011. Zproštěno viny bylo i sedm bývalých vysokých bezpečnostních činitelů, oznámily agentury Reuters a AFP.

Mubarak, stejně jako jeho dva synové, byl zproštěn i obvinění z korupce v kauze týkající se zejména prodeje zemního plynu Izraeli údajně za podhodnocenou cenu.

Zhruba tisícovka Mubarakových odpůrců po vynesení rozsudku uspořádala demonstraci v Káhiře, kterou policie rozehnala slzotvorným plynem.

"Nic špatného jsem neudělal," řekl Mubarak krátce po vynesení rozsudku v telefonátu odvysílaném státní televizí.

Sobotní verdikt podle agentury AP znamená další velkou ránu pro mladé aktivisty, kteří před bezmála čtyřmi lety stáli v čele revolty proti Mubarakově vládě - mnozí z nich jsou nyní ve vězení, nebo se z politiky stáhli. Rozsudek pravděpodobně také posílí dojem, že Mubarakův autokratický stát přetrvává, byť funguje nový prezident, bývalý armádní šéf Abdal Fattáh Sísí.

Žalobce přitom podle agentury DPA žádal pro Mubaraka trest smrti. Soudce Mahmúd Kamal ale podle agentury AFP prohlásil exprezidenta Mubaraka, jeho někdejšího ministra vnitra Habíba Adlího a šest dalších někdejších členů bezpečnostních složek za "nevinné". V nepřítomnosti byl souzen i dlouholetý Mubarakův přítel, obchodník Husajn Sálim, také on byl zproštěn obvinění.

Mýlil se jako kterýkoli jiný člověk

Soudce Kamal řekl, že Mubarak, stejně jako kterýkoli jiný člověk, se občas mýlil a že by měl být vzhledem ke svému vysokému věku ušetřen trestního stíhání. Poukázal také na Mubarakovu dlouholetou službu veřejnosti jako hrdina, který řídil úspěšnou ofenzívu leteckých sil ve válce s Izraelem v roce 1973, i ve funkci viceprezidenta a poté hlavy státu.

"Poté, co (Mubarak) zestárl, by měl být soud nad ním přenechán historii a Nejvyššímu soudci (Bohu), který se ho bude ptát na jeho vládu," prohlásil. Proti všem vyneseným rozsudkům je možné odvolání, uvedly agentury.

Poznamenávají zároveň, že není momentálně jasné, zda verdikt přináší Mubarakovi okamžitou svobodu. Exprezident si totiž odpykává tříletý trest za zpronevěru více než třinácti milionů eur z rozpočtu prezidentských paláců.

Dlouholetý vládce Egypta čelil obžalobě ze spoluúčasti na násilném potlačení protirežimních demonstrací počátkem roku 2011, které ho po třiceti letech vlády odstavily od moci. Během lidového povstání proti Mubarakovi v rámci takzvaného arabského jara zahynulo více než osm set lidí. Šestaosmdesátiletý Mubarak jakoukoli vinu na smrti demonstrantů odmítal. Nedal prý nikdy rozkaz k zabíjení protestujících.

Krev prolitá nadarmo

Už v roce 2012 byl exprezident v této kauze odsouzen k doživotnímu trestu, avšak odvolací soud nařídil obnovení procesu kvůli údajným procesním pochybením. Rozsudek měl být vynesen už koncem září, soudce ho ale odročil s odůvodněním, že potřebuje více času na prostudování veškerého důkazního materiálu. Ten prý měl na 160 tisíc stran.

Mubaraka, který trpí vážnými zdravotními problémy, přepravil do soudní síně na policejní akademii vrtulník z vojenské nemocnice. Zatímco mezi přítomnými v soudní síni vypukl podle agentury AFP po vynesení zprošťujícího verdiktu jásot, příbuzní obětí shromáždění před budovou policejní akademie dávali najevo rozhořčení.

"Spravedlnost pro chudé neexistuje," řekl agentuře AP Ramadán Ahmad, jehož syn Muhammad byl zastřelen při potlačování demonstrací v Alexandrii. "Krev mého syna byla prolita nadarmo."

Bezmála 170 policejních důstojníků a bezpečnostních činitelů, kteří byli od roku 2011 postaveni před soud v souvislosti s krvavým potlačením protivládních protestů, bylo zproštěno viny pro nedostatek důkazů, nebo s odůvodněním, že jednali v sebeobraně. Někteří dostali krátké tresty s odkladem.

 

Právě se děje

Další zprávy