Ženeva - Tým nezávislých expertů vypracoval pro OSN zprávu o nepokojích v Sýrii, která se opírá o přímá svědectví více než dvou stovek Syřanů. Vesměs lidí, kteří byli svědky nebo účastníky demonstrací, proti kterým zasáhly syrské ozbrojené síly.
Dokument, který si objednala Rada OSN pro lidská práva, obsahuje pasáže o krutostech a surovostech, kterých se příslušníci syrských bezpečnostních jednotek dopouštějí na protestujících a na zatčených.
Podle šéfa vyšetřovatelů, Brazilce Paula Sergia Pinheiry, mají vojáci od nadřízených jednoznačný rozkaz střílet i po neozbrojených lidech. Lidé jsou po zadržení surově biti a mučeni, existují přesvědčivá svědectví o mužích znásilňovaných obušky.
"Mají důvěryhodná svědectví i důkazy o mnoha případech mučení a sexuálně motivovaného násilí," uvedl Pinheira.
Jeden ze svědků uvedl, že ozbrojenci loajální prezidentovi Bašáru Asadovi střílejí do davů i tehdy, když jsou nablízku děti. O život takto přišla dvouletá holčička ve městě Latákíja a celkem už přes 250 dětí mladších patnácti let.
Nejde v tomto případě o střelbu do demonstrantů, ale spíše soustředěnou palbu do městských částí a domovních bloků, kde podle vojáků bydlí nebo se ukrývají oponenti režimu.
Ve vazbě je údajně mnoha zadrženým odpíráno jídlo i pití a musejí sedět nebo stát se zavázanýma očima. Bití je běžné, dokonce i bití mladistvých.
Ostatky některých zadržených Syřanů úřady vrátily rodinám ve stavu, který svědčil o mučení.
Vojáci, kteří odmítli střílet do neozbrojených demonstrantů, se několikrát sami stali terčem střelby do zad od příslušníků jednotek stoprocentně věrných režimu. Tým OSN má k dispozici výpovědi dezertérů z řad armády a policie.
Jeden ze zběhů uvedl, že byl nucen střílet na civilisty na damašském předměstí Dumá. Snažil se střílet do vzduchu, aby někomu neublížil, ale pak byl tajnou policí předvolán k výslechu.
Ukázali mu fotografie, jak pálí vysoko nad hlavy. Poté jej mučili elektrošoky. Amnesty International už dříve vydala zprávu o tom, že vojáci prohledávají nemocnice a odvlékají zraněné.
Na server You Tube se dostaly soukromé záběry Asadových vojáků, jako ponižují a bijí odpůrce režimu.
Od začátku protestů v březnu zahynuly v Sýrii už téměř čtyři tisíce lidí. Represe mají na svědomí hlavně dobrovolnické oddíly zvané Šabíha a čtvrtá armádní divize, vedená prezidentovým bratrem Mahírem Asadem.
Vládním jednotkám se postavila na odpor takzvaná Svobodná syrská armáda, kterou vytvořili dezertéři. Má několik tisíc bojovníků, kteří ostřelují vládní konvoje a snaží se narušovat útoky vládních sil na města, kde se odehrávají protesty.
Rada OSN pro lidská práva iniciovala minulý týden hlasování o zločinech v Sýrii. Ve Valném shromáždění OSN Damašek odsoudila drtivá většina členských států, celkem 122. Proti hlasovalo jen čtrnáct zemí, například Írán, Severní Korea, Bělorusko nebo Venezuela.
Rusko a Čína se hlasování zdržely.