Jedna z největších sopečných erupcí v lidských dějinách byla podle vědců ještě mohutnější, než se původně předpokládalo. Exploze sopky Théra nedaleko řeckého ostrova Santorini způsobila zánik mínojské civilizace ve velké oblasti Středomoří a její exploze měla vliv i na civilizace v daleké Číně.
Výbuch zahalil oblast do tmy
Výzkum kolem ostrova Santorini odhalil vulkanickou pemzu až v hloubce 80 metrů pod hladinou moře ve vzdálenosti 20-30 km kolem celého ostrova. Popel pravděpodobně celou oblast řeckého Středomoří uvrhl do tmy, obří vlna tsunami poté bořila místní přístavy jako domečky z karet.
"Je jasné, že se jednalo o velmi masivní erupci," říká vědec Steven Carey z americké Univerzity of Rhode Island. Nové poznatky vědců, o kterých informuje BBC, uvádí, že výbuch sopky Théra před 3600 lety mohl být až dvakrát větší, než se dříve předpokládalo.
Během zkoumání nedaleké osady Akrotiri, která byla doslova spálena na prach, stejně jako slavnější římské Pompeje, nebyly nalezeny žádné ostatky lidských kostí. To podle vědců znamená, že se lidé stačili evakuovat dříve, než Théra explodovala.
Jenže obří vlny mohly zdevastovat přístavy a pobřežní oblasti. Nánosy tsunami byly nalezeny jak na nedaleké Krétě, tak na západním pobřeží Turecka.
Infobox
Čtěte více o sopkách
- Mínojská civilizace padla o sto let dřív
- Na Sicílii objevena obří podmořská sopka
- VIDEO: Sopka Merapi chrlí mraky plynu
- Povrch Marsu nevytvářela voda, ale sopky
Ochlazení zemského povrchu
Erupce Théry daleko převyšuje výbuch sopky Krakatoa v roce 1883, která zabila na 40 000 obyvatel indonéských ostrovů Jávy a Sumatry během několika hodin.
Výbuch byl označován za "nejznámější egejskou událost před pádem Tróji". Do temna z popela se ponořila oblast 300 000 čtverečních metrů. Síra a popel, které se dostaly do atmosféry, mohly způsobit ochlazení zemského povrchu.
Zatímco někteří vědci spojují výbuch sopky se zánikem starověké námořnické mínojské civilizace z Kréty, jiní výbuch spojují dokonce se zánikem bájného ostrova Atlantida.