Na Sicílii objevena obří podmořská sopka

lem, BBC, ČTK
23. 6. 2006 12:44
Sicílie - Nedaleko jižního pobřeží Sicílie se italským vědcům podařil unikátní objev. Necelých sedm metrů pod hladinou objevili obří podmořskou sopku.
Nový výzkum italského Státního ústavu pro geofyziku a vulkanologii ukázal, že to co kdysi bylo považováno za pouhou trhlinu, je největším italských podmořským vulkánem.
Nový výzkum italského Státního ústavu pro geofyziku a vulkanologii ukázal, že to co kdysi bylo považováno za pouhou trhlinu, je největším italských podmořským vulkánem. | Foto: earthobservatory.nasa.gov

Vulkán, jehož základna dosahuje průměru 30 kilometrů a výška překračuje 400 metrů, má vrchol pouhých sedm metrů pod hladinou moře.

Nový výzkum italského Státního ústavu pro geofyziku a vulkanologii ukázal, že to, co bylo kdysi považováno za pouhou trhlinu, je největším italským podmořským vulkánem.

Empedoklés erupcí nehrozí

Sopka byla pojmenovanýma po řeckém filosofu Empédoklovi, který definoval jako základní látky všeho bytí, dodnes známé čtyři elementy: oheň, vodu, vzduch a zemi. Podle legendy spáchal tento filosof sebevraždu pádem do soptícího kráteru sicilské Etny.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Indonéská sopka Merapi už zabíjí
  • Video: Výbuch sopky v Kolumbii
  • Komory jsou ohroženy po výbuchu sopky

Doktor Giovanni Lanzafame jako vedoucí výzkumu řekl novinářům, že vulkán, který zahrnuje několik vrcholků považovaných ještě před časem za samostatné sopky, má několik fumarol, kterými se derou ze zemského nitra na povrch pára a plyny.

"Strach ale není na místě, v nejbližší době k žádné erupci nedojde," ujistil posluchače vulkanolog.

Cesare Corselli, jeden z mužů, který se výzkumu účastnil, také dlouhou dobu předpokládal, že se pod hladinou moře jižně od Sicílie nachází několik menších vulkanických center. Zjištění Lanzafameho ho proto překvapilo.

Na objev přivedl vědce mizející ostrůvek

Na existenci sopky přišli vědci, když zjišťovali, jak to vlastně je s podivným ostrůvkem Ferdinandea, který se v minulých staletích čas od času u Sicílie vynořil, aby opět brzy zmizel pod mořskou hladinou.

Sopka byla pojmenovanýma po řeckém filosofovi Empédokles, který definoval, jako základní látky všeho bytí, dodnes známé čtyři elementy: oheň, vodu, vzduch a zemi.
Sopka byla pojmenovanýma po řeckém filosofovi Empédokles, který definoval, jako základní látky všeho bytí, dodnes známé čtyři elementy: oheň, vodu, vzduch a zemi. | Foto: en.wikipedia.org/

Poprvé byl tento ostrůvek zaznamenán v době punských válek, v nichž se ve třetím století před naším letopočtem střetly Řím a Kartágo. Později se vědci domnívali, že jde o vrcholek nějakého podmořského vulkánu, teď ale zjistili, že je to součást mohutného Empedokla - nyní pasovaného na největší italskou podmořskou sopku.

Ferdinandea se kuriózně stala i předmětem diplomatických tahanic a v roce 1831 zabránilo válečnému střetu mezi tehdejším Neapolským královstvím a Anglií jen to, že ostrůvek zmizel stejně rychle, jak se předtím znenadání objevil.

Italští vědci si uvědomili, že pátrání po ostrůvku i sopce by mohlo zajímat i laickou veřejnost, a tak natočili dokumentární film Lov na vulkán, který se v Itálii dostane do projekce už letos na podzim.

Vědec Giovanni Lanzafame na svém výzkumu pracoval více než rok, teprve poté se rozhodl celou věc zveřejnit.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 46 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy