Rusové zničí i nás. Ukrajinci utíkají z okolí dobyté Avdijivky

ČTK ČTK
25. 2. 2024 14:59
Ruské dobytí Avdijivky na východě Ukrajiny znepokojilo obyvatele okolních měst a mnozí, většinou senioři, nyní odcházejí do bezpečnějších regionů. Měsíce se schovávali před neustálou nepřátelskou palbou, sledovali, jak se čtvrti mění v trosky, a teď se k nim blíží frontová linie, napsala agentura Reuters. Mnozí z prchajících Ukrajinců se mohou stěží hýbat.
Avdijivka nedaleko Doněcku. Město, které ovládlo Rusko.
Avdijivka nedaleko Doněcku. Město, které ovládlo Rusko. | Foto: Reuters

"Dostali se do Nevelske," prohlásila Maryna Batraková o ruských invazních silách a s odkazem na město nacházející se východně od jejího Selydove. "Ještě 20 až 30 kilometrů a je to. Zničí i nás. Viděli jste, jak ta města vymazali z povrchu zemského?" dodala.

S Reuters hovořila během evakuace, kdy se ji mikrobus přistavený na dvoře před jejím bydlištěm chystal odvézt na vlakové nádraží ve městě Pokrovsk. Boje zničily byt Batrakové a když žena vyjmenovávala škody, které způsobila ruská vojenská agrese proti Ukrajině v samotném Selydove, zmiňovala školy, školky, vyšší odbornou školu a porodnici, jež skončily v troskách.

Valentyna Kitušová se před nástupem do mikrobusu se slzami v očích objala se sousedy. Pád Avdijivky, která čelila intenzivním ruským útokům od loňského října, označila za poslední kapku.

"Ostřelování zesílilo. A poté, co naši vojáci opustili Avdijivku, to teď bude ještě horší," řekla Kitušová. "Všechno bombardují a ničí. Mám čekat, až nás zničí? Už jsem se rozhodla. Odcházím."

Dalšího obyvatele Selydove s amputovanou nohou opatrně přenášeli do mikrobusu dva dobrovolníci, zatímco na ně s nadějí hleděl zatoulaný pes, nic ale nedostal. Mikrobus poté projížděl ulicí, které dominovaly zničené obytné bloky a budovy s rozbitými střechami, balkony nebo chybějícími patry.

Na nádraží v Pokrovsku dobrovolníci pomáhali lidem dostat do vlaku i nákupní tašky a malé kufry, ve kterých si nesli nemnoho věcí. Nálada se zlepšila, když dobrovolník umístil na okno jednoho kupé papouška v kleci. "To je náš malý krasavec," pousmála se jeho postarší majitelka.

Dalším městem, které se ocitá čím dál více na dostřel Rusů, je Kurachove. Tamní obyvatelé si při nakládání zachráněných dřevěných panelů na korby aut nedělali iluze o tom, co je čeká, píše Reuters. "Město je neustále ostřelované. Jak se přiblížili, je pro ně snazší ho ostřelovat. Město je pro ně snadno dosažitelné. Fronta je deset nebo dokonce osm kilometrů odsud," řekl muž jménem Volodymyr.

Kyjev před několika dny oznámil, že stáhl své jednotky ze zdevastované Avdijivky, aby se vyhnul jejich obklíčení invazními silami. Moskva následně uvedla, že město zcela ovládla. Reuters označuje dobytí Avdijivky za nejvýznamnější vítězství Ruska na bojišti od dobytí Bachmutu v květnu 2023.

Video: Experti o začátku krvavé invaze na Ukrajinu. Ignorace, vůbec k tomu nemuselo dojít (23. 2. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Soukup, Romancov, Šír | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy