Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil, že otřesy půdy na centrální Jávě - v oblasti kolem někdejšího královského města Yogyakarta - vyhnaly z domovů na 200 tisíc osob.
Záchranné práce, které se v oblasti rozebíhají, na konci víkendu zbrzdily přívaly deště. Lidé bez přístřeší mu zůstali vystaveni celou nedělní noc.
Počet obětí, které za sebou zemětřesení o síle 6,2 stupně Richterovy škály zanechalo, stále stoupá. Agentura Reuters s odvoláním na místní úřady napsala, že počet mrtvých dosáhl nejméně 5115. Ještě včera úřady hovořily o minimálně 4611 mrtvých. Protože vyprošťovací práce pokračují, není zřejmě poslední počet konečný.
Na místo neštěstí už dorazilo první letadlo s pomocí OSN v podobě pitné vody, stanů a hygienických potřeb. Očekává se další rychlá zahraniční pomoc.
Svět chystá pomoc
Otřesy zasáhly Yogyakartu a okolí v sobotu ráno. Odpoledne již do oblasti mířila armáda, kterou tam indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono promptně poslal. Vojáci pomáhají lidem s vyprošťováním těl jejich příbuzných ze zřícených domů.
Prezident se také obrátil na celý svět s prosbou o pomoc, protože jeho země sama situaci na Jávě nezvládne.
Austrálie v neděli oznámila, že poskytne Indonésii naléhavou finanční pomoc ve výši 2,27 milionů amerických dolarů (asi 48 milionů korun).
Také Unicef již připravil první nouzovou pomoc, a Evropská unie pošle až 3,8 milionu dolarů. Unie už v sobotu ráno vyhlásila "předběžnou pohotovost" pro vlády svých členských zemí s tím, že mohou být požádány o vyslání pátracích a záchranářských týmů do Indonésie.
USA oznámily, že přidají další půl milion dolarů (11 milionů korun). Americký prezident Gorge Bush vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech zemětřesení.
Česká republika pošle Indonésii podle ministra zahraničí Cyrila Svobody v přepočtu možná až pět milionů korun.
VÍCE o české pomoci čtěte ZDE
Tuzemské humanitární organizace zatím vyčkávají na přesnější zprávy. Pomoc či speciální sbírky nechystají - nevylučují ovšem, že se tak záhy stane...
Téměř polovinu zraněných tvoří děti
Podle úřadů v Yogyakartě jsou potřeba hlavně stany a pitná voda. První pomoc z asijských zemí dorazila dnes. Obsahovala i léky a zdravotnické potřeby.
"Naprostou prioritou je nyní ošetření raněných. V Yogyakartě je pět nemocnic a v nedalekém Bantulu tři. Jsou však přeplněné a nemohou přijmout další pacienty," řekl agentuře AFP mluvčí dětského fondu OSN John Budd.
Z celkového počtu dvaceti tisíc zraněných podle něj tvoří 40 procent děti. Mnoho z nich má zlámané ruce nebo nohy.
Noc venku
![Infobox](http://cdn.xsd.cz/resize/e54c8b0668d433e2950720dd47bbdc12_resize=576,432_.jpg?hash=50758bf3e6c161d4e65d32f57884e4f6)
Infobox
NEDÁVNÁ ZEMĚTŘESENÍ
V INDONÉSII:
Červen 2000
120 mrtvých na Sumatře po otřesech o síle 7,9 Richterovy škály.
Prosinec 2004
Vlna tsunami po zemětřesení o síle 9,3 stupňů Richterovy škály připravila v západní části Sumatry o život desítky tisíc lidí.
Březen 2005
1300 osob zahynulo po zemětřesení na ostrově Nias.
PUSŤTE SI VIDEO:
- Videoreportáž: Otřesená Indonésie pláče
Zemětřesení. Na tři tisíce mrtvých. Zničené domovy. Přeplněné nemocnice. Zranění polehávající na parkovištích. Obrázky sobotní Indonésie...
Chcete přispět na pomoc Jávě?
- Člověk v tísni:
333111999/0300
DMS: Zpráva ve tvaru DMS JAVA na číslo 87777. - ADRA:
8555 8555/0300, variabilní symbol 700
DMS: Zpráva ve tvaru DMS ASIE na číslo 87777. - Česká charita:
369-369369369/0800, variabilní symbol: 1151
V postižené oblasti stále nefunguje elektřina ani mobilní telefony. S příchodem noci ze soboty na neděli se tak město ponořilo do úplné tmy. Lidé strávili noc pod širým nebem mezi sesutými budovami a rozbitými ulicemi.
"Je tady temno, musíme si svítit svícemi. Všichni jsou venku, bojíme se spát vevnitř. Rádio hlásí, že budou další otřesy. Všichni jsou vystrašení," řekl agentuře Reuters Tjut Nariman z předměstí Yogyakarty.
Podle meteorologického ústavu v metropoli Jakartě bylo po prvním silném zemětřesením zaznamenáno minimálně 400 následných otřesů. Největší z nich měl sílu 5,2 stupně Richterovy škály.
Strach z tsunami a sopky
V chaosu, který po otřesech následoval, se vynořily zvěsti, že po zemětřesení bude následovat vlna tsunami. Tisíce lidí prchaly v autech a na motocyklech na výš položená místa. Úřady však tyto informace dementovaly. Yogyakarta leží asi 30 kilometrů od pobřeží.
"Šíří se tady plno pověstí, což souvisí s obavami, které lidé mají. Někdo tvrdil, že viděl vlnu řítit se na město. Jiní lidé zase tvrdili, že kvůli zemětřesení vybuchla sopka Merapi," uvedl Tjut Nariman.
Zemětřesení zvýšilo aktivitu sopky Merapi, která byla aktivní už v minulých dnech. "Dnes ráno vulkán znovu chrlil do ovzduší mohutná oblaka horkých plynů," řekl vulkanolog Subandrio.
Při otřesech půdy popraskaly startovací dráhy na letišti v Yogyakartě, které zůstalo několik hodin mimo provoz.
Vesnice pomoc nedostávají
Otřesy byly zaznamenány v sobotu v 5:54 ráno místního času (01:54 SELČ). "Epicentrum bylo 37,6 kilometru jižně od Yogyakarty v hloubce tří desítek kilometrů pod povrchem země," upřesnili seismologové.
Zemětřesení poškodilo také města Solo a Bantul, odkud je nyní hlášen zoufalý nedostatek lékařů a sester.
"Řekněte prosím centrální vládě, aby nám poslala pomoc, velmi ji tady potřebujeme," řekl agentuře AP Kusmarwanto, představitel ústřední nemocnice v Batulu.
Otřesy postihly další země
Indonéské souostroví leží v oblasti, kde se stýkají tektonické desky, jejichž pohyb a vzájemné střetávání způsobuje seismickou a vulkanickou aktivitu. Otřesy s epicentrem nedaleko břehů ostrova Sumatra z 26. prosince 2004 měly za následek ničivou vlnu tsunami, která jen v Indonésii zabila více než 130 tisíc lidí.
V neděli zaznamenali seismologové otřesy půdy v dalších zemích ve východní Asii a Pacifiku. Otřesy o síle 6,7 stupně Richterovy byly hlášeny na ostrově Tonga v Tichém oceánu. Obavy z vlny tsunami se nepotvrdily, stejně tak nebyly hlášeny velké škody či oběti na životech.
O dvacet minut později zasáhlo zemětřesení o síle 6,2 stupňů Richterovy škály i Papuu-Novou Guineu, ležící východně od Indonésie. Lehčí otřesy zaznamenali přístoje i na severních Filipínách.