reklama
 
 

Česko chystá pomoc pro Indonésii

29. 5. 2006 16:30
Praha - Indonéská vláda již požádala Česko o pomoc pro centrální Jávu, již v sobotu ráno postihlo silné zemětřesení. Sbírky vypisují i tuzemské charitativní organizace.

V postižené oblasti - v okolí kdysi královského města Yogyakarta na centrální Jávě - zemřelo při zemětřesení na pět tisíc osob; další desítky tisíc utrpěly zranění. Místním nemocnicím začaly záhy docházet zdravotnické pomůcky.

Vláda posílá 5 milionů

Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda rozhodl o okamžité humanitární pomoci ve výši 5 milionů korun. "S ohledem na vzdálenost od Indonésie a s ní souvisejících časových a finančních nároků jsme upřednostnili finanční pomoc. S vysláním záchranných týmů či okamžitou materiální pomocí nepočítáme," uvedl mluvčí Černínského paláce Vít Kolář.

Česká katolická charita již ze svého krizového fondu vyčlenila 10 tisíc dolarů; peníze jsou vymezeny na podporu lékařských týmů indonéské charity.

"15 lékařů a 100 zdravotních sester bylo povoláno ze všech nemocnic, které jsou v Indonésii vedeny charitní sítí, aby pomohli zraněným a jejich rodinám," uvedl Jakub Dvořáček z katolické charity.

Společnost se snaží zajistit v oblasti základní potraviny, hygienické balíčky, deky a stany.

Pomoc chystají i NGO´s

Společnost Člověk v tísni uvolnila částku ve výši 300 tisíc korun z humanitárního fondu rychlé reakce. Také rozhodla, že vypíše veřejnou sbírku s názvem SOS Jáva.

Přispět lze na číslo účtu u ČSOB 333111999/0300 nebo zasláním dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS JAVA na číslo 87777.

"Nyní je předčasné spekulovat, na které projekty obnovy budou získané prostředky použity. Podle dosavadních zkušeností s obdobnými katastrofami z několika asijských zemí lze předpokládat, že půjde především o projekty obnovy základní infrastruktury, jako je školství a zemědělství, a o psychosociální projekty zaměřené převážně na děti v přechodném období," uvedl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

ADRA posílá do Indonésie dar v hodnotě 350 tisíc korun z veřejné sbírky s názvem "Pomáhat může každý", organizované každý rok těsně před Velikonocemi. "Ačkoliv je situace na místě značně nepřehledná, ADRA Indonésie je v kontaktu s místními lidmi a vysílá na místo pomoc," uvedl pracovník organizace Jakub Martásek.

ADRA podle něj nyní shromažďuje v rámci veřejné sbírky další finanční prostředky na přímou i následnou pomoc obětem zemětřesení.

autor: Veronika Dospělová | 29. 5. 2006 16:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama