Ničení památek se dostalo až do Haagu. Mezinárodní trestní soud řeší zdevastované Timbuktu

ČTK ČTK
30. 9. 2015 16:17
Mezinárodní trestní soud v Haagu zahájil řízení proti islámskému radikálovi za ničení historických památek v Mali v roce 2012. Ahmad Faki se měl podle obvinění podílet na ničení devíti mauzoleí a jedné z největších mešit Timbuktu. Toto město leží na staré saharské obchodní cestě a na vrcholu své slávy v 15. a 16. století bylo centrem islámské kultury a učenosti. Od roku 1988 je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Ničení památek je považováno za jeden z válečných zločinů podle haagské konvence z roku 1954.
Jedna z mešit v Timbuktu, díky kterým se město zapsalo na seznam památek UNESCO.
Jedna z mešit v Timbuktu, díky kterým se město zapsalo na seznam památek UNESCO. | Foto: Reuters

Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil ve středu řízení proti malijskému radikálovi Ahmadovi Mahdímu Fakimu za ničení památek za bojů v Mali.

Jde o vůbec první případ, kdy se ICC zabývá obviněním z ničení historických a náboženských cenností.

Podle agentury AFP šlo zatím jen o předběžné slyšení. Soud se znovu sejde 18. ledna, kdy bude posuzovat váhu důkazů a podle toho rozhodne, zda bude zahájen i řádný proces.

Faki patří ke skupině Ansar Dine, která je napojena na severoafrickou odnož teroristické organizace Al-Káida. V roce 2012 tato skupina po obsazení města Timbuktu začala ničit hrobky uctívaných mužů a svatyně. Následujícího roku je odtud vytlačili malijští a francouzští vojáci.

Radikál Faki se před soudem identifikoval arabsky jako příslušník tuarezkého kmene Al-Ansar. Soudce Cuno Tarfusser nechal přečíst seznam válečných zločinů, z nichž je Fati viněn, a poučil ho, že dokud mu nebude prokázána vina, je považován za nevinného. Podle obvinění se podílel na ničení devíti mauzoleí a jedné z největších mešit Timbuktu.

Ničení památek je považováno za jeden z válečných zločinů podle haagské konvence z roku 1954.

Timbuktu leží na staré saharské obchodní cestě a na vrcholu své slávy v 15. a 16. století bylo centrem islámské kultury a učenosti. Na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO je město od roku 1988 kvůli svým třem mešitám a 16 hřbitovům a mauzoleím. UNESCO 14 hrobek svatých mužů súfismu zničených islamisty letos obnovilo.

Žalobkyně ICC Fatou Bensoudaová už dříve řekla, že úmyslné útoky na historické památky a náboženské stavby jsou vážnými zločiny.

Islámští radikálové ničí památky po celém světě. V roce 2001 odstřelili členové hnutí Tálibán v Afghánistánu obří kamenné sochy Buddhů v údolí Bámjánu. Nedávno vyvolaly rozhořčení zprávy o ničení památek členy organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a v Iráku. Radikálové poškodili například archeologická naleziště v Hatře, Nimrúdu, Ninive, Chorsábádu či antické památky v Palmýře. Vypálili rovněž knihovnu v severoiráckém Mosulu.

 

Právě se děje

Další zprávy