Vyšetřuje tři vojáky podezřelé ze znásilnění a vraždy mladé Iráčanky.
K události mělo dojít 12. března ve městě Mahmúdíja jižně od Bagdádu.
Podezřelí ze znásilnění jsou čtyři muži. Jeden z nich je navíc vyšetřován i kvůli podezření z vraždy. Tento muž mezitím armádu opustil.
Jde o jedenadvacetiletého Stevena Greena, který už v pondělí poprvé stanul před soudem ve městě Charlotte. Hrozí mu trest smrti.
Imunita pro Američany musí skončit
Irácký premiér Núrí Malikí navzdory tomu požaduje nezávislé vyšetřování incidentu. Minimálně chce to, aby se Iráčané mohli na prošetřování také podílet.
Premiér zašel ještě dál, když prohlásil, že beztrestnost amerických vojáků směrem k iráckým justičním orgánům musí být přehodnocena. "Imunita garantovaná příslušníkům koaličních jednotek je povzbuzuje k tomu, aby páchali takové zločiny," řekl Malikí.
Vojáci měli vstoupit do domu, usmrtit tři členy rodiny, a pak znásilnit a zavraždit dvacetiletou ženu. Podle svědků byli vojáci opilí. Green údajně zastřelil celou rodinu samopalem, který našel v bytě.
Obvinění přišlo od kolegů
Původní vysvětlení znělo, že čin spáchali povstalci a teroristé, kteří v oblasti působí. Dva příslušníci americké pěchoty ale obvinili své kolegy, že vraždu a znásilnění mají na svědomí oni, nikoliv teroristé. Na základě jejich svědectví armáda zahájila vyšetřování.
Místní Iráčané ale tvrdí, že znásilněné a zavražděné dívce Abír Kásim Hamzové bylo patnáct let a pachátelé zločinu její tělo zapálili. Mezi obětmi prý byla i její sedmiletá sestra.
Podle souseda Umára Džanabího si dívka už dříve stěžovala na to, že se k ní američtí vojáci na kontrolním stanovišti chovají agresivně. Džanabí vypověděl, že jako první přišel do domu po útoku. Viděl prý hořící tělo dívky, která měla šaty vyhrnuté ke krku.
Hrozí propuknutí protestů
Obvinění ze znásilnění je v Iráku velmi závažné. V konzervativní muslimské společnosti je považováno znásilnění za mimořádně těžký zločin a pošlapání rodinné cti. Záležitost tak má potenciál zažehnout velké protesty a hněv vůči americkým vojákům.
Ačkoliv vyšetřování ještě nedospělo k žádnému závěru, jeden z muslimských duchovních v Mahmúdiji už prohlásil, že incident ukazuje "skutečnou, odpornou tvář Ameriky".
Mahmúdíja je smíšeným městem sunnitských i šíitských muslimů. Vraždy a masakry mezi příslušníky obou komunit jsou zde velmi časté, Američané město označují za jedno z nejnásilnějších v Iráku. Městem prochází dálnice z Bagdádu na jih do Basry a ozbrojené skupiny zde často přepadávají jedoucí automobily.