Irák má plán,jak vymýtit násilí. Pomůže?

Roman Staněk
25. 6. 2006 14:00
Bagdád - Irácký premiér představil ambiciózní plán, který má ukončit sektářské násilí. Zahrnuje amnestii pro tisíce povstalců a stoupenců opozice.
Málikího plán je ambiciózní. Propuštěny mají být tisíce vězňů, kteří nespáchali "zločiny nebo očividné teroristické útoky". Změnit se má také přístup ke členům strany Baas.
Málikího plán je ambiciózní. Propuštěny mají být tisíce vězňů, kteří nespáchali "zločiny nebo očividné teroristické útoky". Změnit se má také přístup ke členům strany Baas. | Foto: Reuters

Irácký premiér Núrí Málikí dnes představil čtyřiadvacetibodový plán národního usmíření, který by měl ukončit sektářské napětí a násilí v zemi. Dokument vyzývá mimo jiné ke stanovení časového rozvrhu pro převzetí bezpečnostní kontroly nad zemí iráckými silami a slibuje rozsáhlou amnestii povstalcům a stoupencům opozice.

Plán nabízí usmíření se všemi stranami, které jsou ochotny zříci se násilností a zapojit se do politického procesu, a zahrnuje amnestii pro všechny, kteří nebyli zapojeni do teroristických aktivit.

Ani po smrti teroristického vůdce Zarkávího (na snímku) neustaly teroristické útoky.
Ani po smrti teroristického vůdce Zarkávího (na snímku) neustaly teroristické útoky. | Foto: Reuters

"Nabízíme mír"

"Těm, kteří jsou ochotni se podílet na rekonstrukci země, nabízíme mír... Ty, kteří budou pokračovat v zabíjení a terorismu, potrestáme podle zákonů, abychom ochránili naši zemi a lid," řekl Málikí. Změnit by se měla přitom i politika vůči stoupencům strany Baas bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Amnestie podle Málikího ovšem neznamená, že zabijáci uniknou spravedlnosti. "Tato iniciativa národního usmíření by neměla být chápána jako odměna pro zabijáky a zločince či jako schválení jejich činů," podotkl irácký premiér. Milost nebude udělena strůjcům teroristických činů, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, dodal.

Propuštěny mají být nicméně tisíce vězňů, kteří nespáchali "zločiny nebo očividné teroristické útoky". V posledních měsících byly osvobozeny již stovky zadržovaných ve snaze šíitské vlády zmírnit hněv menšinových sunnitů, kteří si stěžují na diskriminaci a neodůvodněné zatýkání.

Propuštění vězňové by měli dostat odškodné, stejně jako příbuzní osob, které byly zabity iráckými a americkými vojáky. Vězňům bude doba pobytu v káznici započítána do povinné vojenské služby.

Foto: Aktuálně.cz

Plán pro vojenské operace

Plán požaduje rovněž stanovení pravidel pro vojenské operace, přičemž velitelé by měli brát v úvahu mimořádné okolnosti, které by mohly hovořit proti útokům. To by mělo zabránit zabíjení nevinných civilistů americkými a iráckými vojáky, jež vzbuzuje nenávist mezi řadovým obyvatelstvem.

Plán apeluje též na stanovení časového rozvrhu pro převzetí bezpečnostní kontroly země iráckými jednotkami z rukou koaličních oddílů. Žádné konkrétní datum pro stažení zahraničních sil však stanoveno nebylo.

Již dnes nicméně zahájila odsun japonská armáda, která působila v irácké provincii Musanna, kde by koaliční síly měly být nahrazeny iráckými již v červenci. Krátce po nástupu do úřadu 20. května Málikí slíbil, že irácké oddíly převezmou kontrolu nad všemi 18 provinciemi Iráku do 18 měsíců.

List The Washington Post dnes citoval plán generála americké armády George Caseyho na radikální snížení americké vojenské přítomnosti v Iráku, podle něhož by měl být do konce roku 2007 zredukován počet amerických bojových brigád na iráckém území ze současných 14 na pět nebo šest.

Nyní působí v Iráku 127 000 vojáků USA; ještě letos by měl jejich počet klesnout na 100 000, uvedl Casey, podle něhož začnou první vojáci odcházet v září.

 

Právě se děje

Další zprávy