Americký masakr: Nové důkazy, krize sílí

Martin Novák Martin Novák
31. 5. 2006 17:25
Bagdád - O Hadíse donedávna málokdo slyšel. Teď je nejsledovanějším místem Iráku. Důkazů, že se tu Američané dopustili masakru civilistů, přibývá.
Pro americké vojáky bude v důsledku nových odhalení půda v Iráku ještě víc horká.
Pro americké vojáky bude v důsledku nových odhalení půda v Iráku ještě víc horká. | Foto: Reuters

Skupina příslušníků americké námořní pěchoty čelí obvinění, že v Hadíse 19. listopadu postřílela neozbrojené civilisty v jejich domech a v taxíku. Mělo jít o 24 obětí, podle některých zdrojů pouze o patnáct.

Vyšetřovat chce také Irák

Bílý dům v noci na dnešek oznámil, že se závěry vyšetřování veřejnost seznámí a nebude nic zatajovat.  Po americké armádě chce ale vyšetřovat i irácká vláda. Nový premiér Nurí Malikí prohlásil, že stoupající počet civilních obětí při amerických operacích ho znepokojuje.

"Omluvy lze tolerovat do určité míry. Musíme se ptát na podrobnosti nejen v případu Hadísa, ale i u dalších amerických operací, při nichž zemřou civilisté," řekl nový premiér v rozhovorou pro agenturu Reuters.

Infobox

Irák vražda

Z ČEHO JSOU VOJÁCI PODEZŘELÍ

 

 

  • Loni 19. listopadu 2005 zabila nastražená výbušnina dvacetiletého amerického vojáka. Tím vše začalo.

 

  • Příslušníci námořní pěchoty zamířili k domu, od kterého podle jejich svědectví zněla střelba. Uvnitř žil šestasedmdesátiletý invalida s rodinou. Vojáci usmrtili sedm lidí, včetně čtyřletého dítěte.

 

  • V dalším domě bydlel manželský pár se sedmi dětmi. Opět se ozvala střelba doprovázená výbuchy granátů . Přežila pouze třináctiletá dívka, která zalita krví své matky předstírala, že je mrtvá.

 

  • Mezi osmi zavražděnými byla roční holčička a osmiletý chlapec. Poté vojáci zastřelili čtyři bratry žijící ve třetím domě a později i řidice a čtyři pasážery taxíku, který projížděl kolem. 

Dnes americké velení oznámilo, že vojáci USA v Bagdádu omylem zastřelili dvě ženy, které v severní části města směřovaly do nemocnice.

První důkazy už v březnu

Deník New York Times dnes informoval o tom, že již v březnu měl Pentagon k dispozici výsledky vyšetřování, které ukazovaly, že Iráčané se stali v Hadíse obětí nevyprovokovaného útoku ze strany příslušníků americké námořní pěchoty. Podle vyšetřovatelů zemřeli Iráčané na důsledky zranění způsobených střelbou. Oběti byly většinou postřeleny do hlavy a hrudníku.

Pokud se prokáže, že vojáci úmyslně stříleli po neozbrojených Iráčanech, může to mít na další spolupráci USA s novou iráckou vládou velmi negativní dopad. Zřejmě zesílí hlasy Iráčanů volajících po odchodu Američanů. Podobně jako tomu bylo po zveřejnění fotografií týraných a ponižovaných vězňů v Abú Ghrajbu.

"Vědomé vraždění civilistů nás poškodí ještě více než Abú Ghrajb," domnívá se americký kongresman za Demokratickou stranu John Murtha, který prosazuje rychlé stažení amerických vojáků z Iráku.

Murtha, sám bývalý voják s řadou vyznamenání, navíc obviňuje Pentagon, že se snažil masakr utajit.

"Mám informace, že vypláceli iráckým rodinám odškodné, od jednoho a půl do dvou a půl tisíce dolarů. To by se nestalo, kdyby o tom nevěděla vyšší místa," řekl Murtha televizi CNN.

Původní zprávy totiž hovořily o tom, že obyvatelé Hadísy zemřeli kvůli výbuchu bomby a v oblasti vypukla prudká přestřelka mezi americkými vojáky a iráckými ozbrojenci.

Případ otevřel časopis Time

Až v březnu zveřejnil týdeník Time článek o tom, že mohlo jít o nevyprovokovanou střelbu příslušníků námořní pěchoty. Základem článku byly fotografie a video, které časopisu předal irácký novinář.

Jeden z amerických velitelů video označil za propagandu Al-Káidy, ale pak začal Pentagon případ prošetřovat. A slibuje, že pokud se prokáže vina, budou následovat tresty. 

"Nechci předjímat, jak vše dopadne. Vyšetřování ještě není u konce. Zjistíme, co se stalo, a zveřejníme to," uvedl šéf sboru náčelníků štábů americké armády Peter Pace.

Foto: Aktuálně.cz

Případ nabral rychlý spád v posledních dvou dnech. Po informacích, které zveřejnily shodně prestižní americké deníky New York Times, Washington Post a Wall Street Journal.

K závěru, že američtí vojáci zastřelili nevinné civilisty, dochází i Wall Street Journal. Tedy deník, který jinak podporuje politiku George Bushe a spolu s televizí Fox News patří mezi ta vlivná americká média, která jednoznačně obhajují válku v Iráku.

Hadísa se nachází v takzvaném sunnitském trojúhelníku, kde je americká námořní pěchota terčem nejtěžších útoků od bývalých Saddámových vojáků a teroristů vedených Jordáncem Abú Músou Zarkávím.

Svědectví těch, co přežili

"Američané přišli do našeho domu a hodili granát do koupelny. Mého otce zabili v kuchyni. Pak stříleli po všech. Já jsem hrála, že jsem mrtvá," uvedla dvanáctiletá Safa Júnisová na videu, které natočila irácká organizace Chamurappi.

Irácký premiér Malikí slibuje, že jeho vláda postupně v zemi obnoví klid. Na snímku trénuje příslušník elitních speciálních jednotek, cvičených pro boj s teroristy.
Irácký premiér Malikí slibuje, že jeho vláda postupně v zemi obnoví klid. Na snímku trénuje příslušník elitních speciálních jednotek, cvičených pro boj s teroristy. | Foto: Aktuálně.cz

Další ze svědků Abú Hasan vypověděl: "Viděl jsem za záclonou, jak vběhli do sousedního domu. Pak jsem slyšel mnoho výstřelů. Myslel jsem, že další na řadě je náš dům."

V USA se už o Hadíse mluví jako o druhém My Lai v narážce na masakr několika stovek civilistů, kterého se vojáci dopustili ve vietnamské vesnici 16. března 1968.

Spojenci odcházejí, mrtvých přibývá

Pro Washington je případ Hadísa o to nepříjemnější, že se rozvířil v době dalšího oslabování mezinárodní koalice v Iráku. Své vojáky začaly stahovat Itálie a Jižní Korea, v příštím roce není vyloučen ani odchod Japonska a Polska.

Od začátku války v březnu 2003 se počet iráckých civilistů, kteří přišli o život, odhaduje na zhruba 35 tisíc. Někteří zahynuli při bombardování nebo se dostali do křížové palby. Velkou část zavraždili při atentátech a útocích teroristé z Al-Káidy či zločinecké gangy.

Vraždy, střelba a teroristické útoky jsou v zemi na denním pořádku.

Irácký policista kontroluje, zda v rakvi nejsou ukryty zbraně.
Irácký policista kontroluje, zda v rakvi nejsou ukryty zbraně. | Foto: Reuters

"Myslím, že dobré řešení nyní pro Američany neexistuje. Pokud odejdou, přiznají porážku, a vystaví Irák nebezpečí úplné dezintegrace. Pokud zůstanou, vše bude pokračovat tak jako dosud, protože odpor proti nim je mnohovrstevnatý a silný. Není to jen nějaký Zarkáví a několik teroristů. Hraní na demokracii v zemi, jako je Irák, nemůže být úspěšné, v tomto kulturním prostředí demkracie nefunguje," uvedl pro Aktuálně.cz český arabista, který si nepřál být jmenován.

Nový premiér Nurí Malikí minulý týden slíbil, že policie a armáda postupně převezmou kontrolu nad Irákem a do 18 měsíců bude v zemi klid.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy