Americký masakr: Nové důkazy, krize sílí

Martin Novák Martin Novák
31. 5. 2006 17:25
Bagdád - O Hadíse donedávna málokdo slyšel. Teď je nejsledovanějším místem Iráku. Důkazů, že se tu Američané dopustili masakru civilistů, přibývá.
Pro americké vojáky bude v důsledku nových odhalení půda v Iráku ještě víc horká.
Pro americké vojáky bude v důsledku nových odhalení půda v Iráku ještě víc horká. | Foto: Reuters

Skupina příslušníků americké námořní pěchoty čelí obvinění, že v Hadíse 19. listopadu postřílela neozbrojené civilisty v jejich domech a v taxíku. Mělo jít o 24 obětí, podle některých zdrojů pouze o patnáct.

Vyšetřovat chce také Irák

Bílý dům v noci na dnešek oznámil, že se závěry vyšetřování veřejnost seznámí a nebude nic zatajovat.  Po americké armádě chce ale vyšetřovat i irácká vláda. Nový premiér Nurí Malikí prohlásil, že stoupající počet civilních obětí při amerických operacích ho znepokojuje.

"Omluvy lze tolerovat do určité míry. Musíme se ptát na podrobnosti nejen v případu Hadísa, ale i u dalších amerických operací, při nichž zemřou civilisté," řekl nový premiér v rozhovorou pro agenturu Reuters.

Infobox

Irák vražda

Z ČEHO JSOU VOJÁCI PODEZŘELÍ

 

 

  • Loni 19. listopadu 2005 zabila nastražená výbušnina dvacetiletého amerického vojáka. Tím vše začalo.

 

  • Příslušníci námořní pěchoty zamířili k domu, od kterého podle jejich svědectví zněla střelba. Uvnitř žil šestasedmdesátiletý invalida s rodinou. Vojáci usmrtili sedm lidí, včetně čtyřletého dítěte.

 

  • V dalším domě bydlel manželský pár se sedmi dětmi. Opět se ozvala střelba doprovázená výbuchy granátů . Přežila pouze třináctiletá dívka, která zalita krví své matky předstírala, že je mrtvá.

 

  • Mezi osmi zavražděnými byla roční holčička a osmiletý chlapec. Poté vojáci zastřelili čtyři bratry žijící ve třetím domě a později i řidice a čtyři pasážery taxíku, který projížděl kolem. 

Dnes americké velení oznámilo, že vojáci USA v Bagdádu omylem zastřelili dvě ženy, které v severní části města směřovaly do nemocnice.

První důkazy už v březnu

Deník New York Times dnes informoval o tom, že již v březnu měl Pentagon k dispozici výsledky vyšetřování, které ukazovaly, že Iráčané se stali v Hadíse obětí nevyprovokovaného útoku ze strany příslušníků americké námořní pěchoty. Podle vyšetřovatelů zemřeli Iráčané na důsledky zranění způsobených střelbou. Oběti byly většinou postřeleny do hlavy a hrudníku.

Pokud se prokáže, že vojáci úmyslně stříleli po neozbrojených Iráčanech, může to mít na další spolupráci USA s novou iráckou vládou velmi negativní dopad. Zřejmě zesílí hlasy Iráčanů volajících po odchodu Američanů. Podobně jako tomu bylo po zveřejnění fotografií týraných a ponižovaných vězňů v Abú Ghrajbu.

"Vědomé vraždění civilistů nás poškodí ještě více než Abú Ghrajb," domnívá se americký kongresman za Demokratickou stranu John Murtha, který prosazuje rychlé stažení amerických vojáků z Iráku.

Murtha, sám bývalý voják s řadou vyznamenání, navíc obviňuje Pentagon, že se snažil masakr utajit.

"Mám informace, že vypláceli iráckým rodinám odškodné, od jednoho a půl do dvou a půl tisíce dolarů. To by se nestalo, kdyby o tom nevěděla vyšší místa," řekl Murtha televizi CNN.

Původní zprávy totiž hovořily o tom, že obyvatelé Hadísy zemřeli kvůli výbuchu bomby a v oblasti vypukla prudká přestřelka mezi americkými vojáky a iráckými ozbrojenci.

Případ otevřel časopis Time

Až v březnu zveřejnil týdeník Time článek o tom, že mohlo jít o nevyprovokovanou střelbu příslušníků námořní pěchoty. Základem článku byly fotografie a video, které časopisu předal irácký novinář.

Jeden z amerických velitelů video označil za propagandu Al-Káidy, ale pak začal Pentagon případ prošetřovat. A slibuje, že pokud se prokáže vina, budou následovat tresty. 

"Nechci předjímat, jak vše dopadne. Vyšetřování ještě není u konce. Zjistíme, co se stalo, a zveřejníme to," uvedl šéf sboru náčelníků štábů americké armády Peter Pace.

Foto: Aktuálně.cz

Případ nabral rychlý spád v posledních dvou dnech. Po informacích, které zveřejnily shodně prestižní americké deníky New York Times, Washington Post a Wall Street Journal.

K závěru, že američtí vojáci zastřelili nevinné civilisty, dochází i Wall Street Journal. Tedy deník, který jinak podporuje politiku George Bushe a spolu s televizí Fox News patří mezi ta vlivná americká média, která jednoznačně obhajují válku v Iráku.

Hadísa se nachází v takzvaném sunnitském trojúhelníku, kde je americká námořní pěchota terčem nejtěžších útoků od bývalých Saddámových vojáků a teroristů vedených Jordáncem Abú Músou Zarkávím.

Svědectví těch, co přežili

"Američané přišli do našeho domu a hodili granát do koupelny. Mého otce zabili v kuchyni. Pak stříleli po všech. Já jsem hrála, že jsem mrtvá," uvedla dvanáctiletá Safa Júnisová na videu, které natočila irácká organizace Chamurappi.

Irácký premiér Malikí slibuje, že jeho vláda postupně v zemi obnoví klid. Na snímku trénuje příslušník elitních speciálních jednotek, cvičených pro boj s teroristy.
Irácký premiér Malikí slibuje, že jeho vláda postupně v zemi obnoví klid. Na snímku trénuje příslušník elitních speciálních jednotek, cvičených pro boj s teroristy. | Foto: Aktuálně.cz

Další ze svědků Abú Hasan vypověděl: "Viděl jsem za záclonou, jak vběhli do sousedního domu. Pak jsem slyšel mnoho výstřelů. Myslel jsem, že další na řadě je náš dům."

V USA se už o Hadíse mluví jako o druhém My Lai v narážce na masakr několika stovek civilistů, kterého se vojáci dopustili ve vietnamské vesnici 16. března 1968.

Spojenci odcházejí, mrtvých přibývá

Pro Washington je případ Hadísa o to nepříjemnější, že se rozvířil v době dalšího oslabování mezinárodní koalice v Iráku. Své vojáky začaly stahovat Itálie a Jižní Korea, v příštím roce není vyloučen ani odchod Japonska a Polska.

Od začátku války v březnu 2003 se počet iráckých civilistů, kteří přišli o život, odhaduje na zhruba 35 tisíc. Někteří zahynuli při bombardování nebo se dostali do křížové palby. Velkou část zavraždili při atentátech a útocích teroristé z Al-Káidy či zločinecké gangy.

Vraždy, střelba a teroristické útoky jsou v zemi na denním pořádku.

Irácký policista kontroluje, zda v rakvi nejsou ukryty zbraně.
Irácký policista kontroluje, zda v rakvi nejsou ukryty zbraně. | Foto: Reuters

"Myslím, že dobré řešení nyní pro Američany neexistuje. Pokud odejdou, přiznají porážku, a vystaví Irák nebezpečí úplné dezintegrace. Pokud zůstanou, vše bude pokračovat tak jako dosud, protože odpor proti nim je mnohovrstevnatý a silný. Není to jen nějaký Zarkáví a několik teroristů. Hraní na demokracii v zemi, jako je Irák, nemůže být úspěšné, v tomto kulturním prostředí demkracie nefunguje," uvedl pro Aktuálně.cz český arabista, který si nepřál být jmenován.

Nový premiér Nurí Malikí minulý týden slíbil, že policie a armáda postupně převezmou kontrolu nad Irákem a do 18 měsíců bude v zemi klid.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Americký ministr zahraničí Blinken přijel neohlášeně do Afghánistánu

Americký šéf diplomacie Antony Blinken přicestoval do Afghánistánu na neohlášenou návštěvu. USA plánují stáhnout ze země své zbývající vojáky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy