Zmocněnec OSN navštívil hlavní věznici v Barmě

Reuters, pav
12. 11. 2007 12:32
Pinheiro pokračuje ve vyšetřování krvavých událostí

Rangún - Zvláštní zmocněnec OSN pro lidská práva Paulo Sergio Pinheiro dnes navštívil nechvalně proslulou rangúnskou věznici Insein.

Návštěva je součástí v neděli zahájené Pinheirovy mise, jejímž cílem je objasnit okolnosti krvavého potlačení zářijových demonstrací proti vojenské vládě v Barmě.

ČTĚTE VÍCE: Zmocněnec OSN zjišťuje v Barmě, koli lidí bylo zabito

Jak uvádí agentura Reuters, brazilský profesor práva se v rangúnské věznici chtěl setkat s předními prodemokratickými aktivisty, mezi nimiž jsou i Min Ko Naing a Ko Ko Gyi.

Právě tito dva bývalí studentští vůdci v srpnu zorganizovali první protesty proti zdražení cen pohonných hmot, jež postupem času přerostly v největší demonstrace za obnovení demokracie v zemi od roku 1988.

Podmínky se zlepšily

Příbuzní politických vězňů, mnozí z nichž sehráli důležitou roli i v masových protesetch před 19 lety, uvedli, že podmínky ve věznici Insein se před Pinheirovou návštěvou zlepšily.

Kruhový půdorys věznice Insein (v levém horním rohu) je nepřehlédnutelnou dominantou severního předměstí Rangúnu
Kruhový půdorys věznice Insein (v levém horním rohu) je nepřehlédnutelnou dominantou severního předměstí Rangúnu | Foto: Pavel Vondra

"Dovolili nám, abychom jim poslali věci a seznámili nás s jejich zdravotním stavem. To je od jejich zatčení v srpnu vůbec poprvé," řekl člen rodiny jednoho z vězněných agentuře Reuters.

Není však jasné, zda se Pinheirovi, který je v úterý očekáván v hlavním městě Naypyidaw, podařilo s vybranými vězni setkat.

V minulosti mu úřady umožnily přístup ke všem politickým vězňům, které chtěl vidět. Když ale před čtyřmi lety při jedné z návštěv ve věznici Insein zjistil, že jeho rozhovor je potají nahráván, okamžitě návštěvu ukončil.

Jak to bylo s mnichy?

Pinheiro, jemuž barmské úřady udělily víza poprvé po čtyřech letech, dnes zároveň v Rangúnu navštívil buddhistický klášter Ngwekyaryan, jeden z těch, kde armáda a policie provedla nejtvrdší razie poté, co se do čela demonstrujících postavili v září buddhističtí mniši.

Mezi 2 927 lidmi, kteří byli podle oficiálních údajů v souvislosti s nepokoji zatčeni, byly i stovky mnichů. Státní média popřela, že by mniši figurovali i mezi deseti zabitými, jež úřady přiznaly.

Tělo mrtvého buddhistického mnicha pohozené v rangúnské řece
Tělo mrtvého buddhistického mnicha pohozené v rangúnské řece | Foto: DVB

Podle představitelů mnišské obce ale o život přišlo nejméně pět mnichů. Snímky zachycující mrtvá těla mužů v mnišském rouchu se bezprostředně po krvavém zásahu v Rangúnu objevily i na internetu. Nebylo však jasné, kdy byly pořízeny.

Dialog junty s opozicí

Barmská státní média uvádějí, že až na 91 osob byli všichni zadržení po výslechu propuštěni.

Jak píše agentura Reuters, dá se očekávat, že Pinheiro tento údaj stejně jako oficiální bilanci obětí, kterou junta předložila, podrobí důkladnému zkoumání. Podle západních vlád je pravděpodobné, že skutečný počet zabitých byl mmnohonásobně vyšší.

Ještě před zářijovými událostmi držela barmská junta za mřížemi podle organizace Amnesty International kolem 1100 politických vězňů.

V domácím vězení nadále zůstává i laureátka Nobelovy ceny míru a vůdkyně opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) Aun Schan Su Ťij.

ČTĚTE VÍCE: Aun Schan Su Ťij je připravena jednat s juntou

Úřady jí ale v minulých dnech umožnily setkat se poprvé po třech letech s vedením NLD a podle toho, jak situaci hodnotí ona sama, se zdá, že junta je konečně připravena zahájit s opozicí dialog o politických reformách v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy