Zmizelá kryptokrálovna obrala lidi o miliardy eur. Plastikou si zřejmě změnila tvář

Martin Novák Martin Novák
1. 7. 2022 15:54
Mezi deseti nejhledanějšími zločinci americké FBI je od tohoto týdne jedna žena. Bulharka s německým pasem Ruža Ignatovová, přezdívaná kryptokrálovna. Od různých investorů z více než stovky zemí vylákala v přepočtu tři a půl miliardy eur na svůj kryptoměnový projekt, nazvaný OneCoin.
Foto: FBI

Ignatovová tvrdila, že porazí bitcoin a vytvoří silnou celosvětovou měnu, která vytlačí tradiční peníze. Prodávala také tokeny, o kterých říkala, že slouží k virtuální těžbě OneCoinu ze serverů v Bulharsku a Hongkongu. Slibovala, že v budoucnu vytvoří i online burzu.

Dokonce založila nadaci One World Foundation s cílem zlepšit vzdělávání znevýhodněných dětí a mládeže. I ta byla ale jen součástí podvodu OneCoin a sloužila k praní špinavých peněz.

Bulharka přesvědčivě a důvěryhodně vystupovala, dokonce se jednou zúčastnila panelové diskuse, pořádané prestižním týdeníkem The Economist. Ve své zemi byla v roce 2014 vyhlášena podnikatelkou roku.

Poté se však ukázalo, že OneCoin je podvod a lidé investují do tokenů, které neexistují. Od roku 2019 je nyní jedenačtyřicetiletá žena ve Spojených státech obžalovaná ze zpronevěry a bankovních podvodů. Na seznam deseti nejhledanějších osob FBI se dostala až nyní.

"Zmizela s obrovským množstvím peněz. Ty vám mohou koupit mnoho přátel a dokážu si představit, že toho patřičně využívá. Ale věřím, že ji nakonec najdeme a dopadneme," řekl vyšetřovatel FBI Mike Driscoll na čtvrteční tiskové konferenci v New Yorku. "Zruinovala ve světě mnoho lidí. Chceme, aby čelila spravedlnosti," cituje server Daily Beast dalšího pracovníka FBI Daniela Shimka.

Ignatovová, která v Německu vystudovala práva, představila OneCoin v roce 2014. Podařilo se jí oslovit a přimět k investicím neuvěřitelné tři miliony lidí. 25. října 2017 byla na palubě letadla společnosti Ryanair, které mířilo ze Sofie do Athén. Tam její stopa končí.

Německá policie už dříve vyslovila podezření, že žena si plastickou operací zajistila jinou vizáž a podařilo se jí změnit identitu. Někteří její spolupracovníci takové štěstí neměli. Právník OneCoinu Mark Scott je v USA souzen za praní špinavých peněz a bankovní podvody, zatčen byl i bratr Ignatovové Konstantin. Loni stanul před soudem i její německý právník Martin Breidenbach.

Europol ve svém zatykači vydaném na Ignatovovou varuje, že ona nebo ten, kdo ji doprovází, mohou být ozbrojeni.

Případ Bulharky "proslavil" svým podcastem a pak knihou novinář britské BBC Jamie Bartlett. Ignatovovou popisuje jako sebevědomou skvělou řečnici, která pořádala konference a setkání po celém světě a úspěšně se prezentovala coby vizionářka. Koupila drahý byt na prestižní adrese v centru Londýna, kde si na zeď pověsila dva originály od Andyho Warhola.

Pozoruhodné je, že v její sbírce byl také jeho obraz Rudý Lenin, na kterém skutečně byla tvář ruského komunistického vůdce.

Video: Kryptoměny jsou divočina, říká Tětek

Pád bitcoinu ve mně vyvolává radost, protože si můžu dokoupit další. Beru ho jako formu spoření, ne jako investici. Každý měsíc tam alokuji část mzdy. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy