Policie viní dva lidi z podvodů s kryptoměnou, škoda je ve stovkách milionů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 6. 2022 19:10
Dvěma lidem stíhaným v souvislosti s vyšetřováním firmy Platon Life hrozí až deset let vězení. Policie je obvinila z podvodů s kryptoměnou se škodou v řádu stovek milionů korun. Při rozsáhlé policejní akci kriminalisté v posledních dnech podnikli řadu domovních i dalších prohlídek. Soud vzal oba obviněné do vazby. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Firma Platon Life lidem nabízela investice do kryptoměny platoncoin. Podle Hospodářských novin začala policie firmu prověřovat poté, co se na ni obrátili bývalí spolupracovníci firmy, kteří tuto měnu prodávali jako výhodnou investici.  Podle jejich tvrzení však později zjistili, že by se pravděpodobně mohlo jednat o Ponziho schéma. Podali tak trestní oznámení pro podezření z podvodu. Policie poté více než rok prověřovala fungování firmy.

Při používání Ponziho schématu firma část peněz klientů používá pro sebe a vklady i s úroky jim vyplácí fakticky jen z peněz, které přinesou další klienti. Tento systém může omezeně fungovat, dokud přicházejí noví investoři. Když už ve fondu nezbývají žádné peníze na vyplácení, fond zkrachuje, a vyplaceni tak jsou pouze někteří investoři, ostatní nedostanou nic. Společnost Platon Life měla podle informací Hospodářských novin disponovat celkem zhruba 300 miliony korun v platoncoinech, které lidem spravovala.

Případ, na kterém se podíleli pracovníci Finančního analytického úřadu, dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. "Kriminalisté NCOZ opakovaně doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi finančních prostředků," zdůraznil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Platon Life, která funguje od roku 2017, zveřejnila letos 10. června vyjádření, že řádně plní veškeré své závazky vůči všem svým klientům i partnerům. "Společnost i její zástupci poskytují plnou součinnost všem státním úřadům, včetně poskytnutí přístupu k veškerým informacím a údajům," doplnila. Spekulace v médiích označila za zjevnou snahu poškodit dobré jméno společnosti a jejích zakladatelů Daniela a Julie Tannerových.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy