Změny klimatu: Většina obyvatel planety žádá akci

pat
25. 9. 2007 7:16
Průzkum ve 21 zemích provedla britská BBC
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy. | Foto: REUTERS/Bob Strong

Londýn - Český prezident Václav Klaus se se svým názorem na globální oteplování neocitl v menšině pouze na půdě OSN, kde v pondělí na konferenci pořádané generálním tajemníkem Spojených národů přednesl svůj projev.

Klaus přesvědčoval v OSN, že chybí fakta o oteplování

Podle průzkumu, který v jednadvaceti zemích světa provedla BBC, se velká většina obyvatel těchto zemí domnívá, že lidé způsobují oteplování klimatu, a je proto třeba zasáhnout.

Názor, že je potřeba rychlé akce, vyslovily dvě třetiny dotázaných. Ani v jedné ze zkoumaných zemí se nenašla většina, která by potřebu zásahu zpochybnila.

Tři čtvrtiny lidí podpořily mezinárodní dohodu o omezení skleníkových plynů, jejíž součástí by byly i rozvojové země.

"Dopady nevyzpytatelného počasí na majetek lidí, je osobně i jejich země je pro lidi na celém světě hmatatelný a reálný," vysvětlil výsledky průzkumu Douf Miller, šéf firmy Globescan, která ho provedla.

Podle něj je teď na politicích, aby příhodného veřejného mínění využili a dohodli se na tom, jak proti změnám klimatu zasáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy