Zmatek na Slovensku. Vláda neví, zda přišla o většinu

Zahraničí Zahraničí
28. 7. 2010 16:01
Čtyřem politikům z kandidátky strany Svoboda a solidarita (SaS) se nelíbí vládní program
Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Reuters

Bratislava - Slovenská vláda Ivety Radičové přišla o většinu čtyř hlasů, kterou měla v parlamentu.

Členové sdružení Obyčejní lidé, kteří se dostali do poslaneckých lavic na kandidátce strany Svoboda a solidarita (SaS) ve středu kvůli nesouhlasu s vládním programem opouštějí poslanecký klub SaS.

Nelíbí se jim, že v programovém prohlášení vlády se neobjevil žádný z bodů, které navrhovali nebo požadovali.

S informací přišel portál hnonline.sk.

Nespokojení poslanci nicméně prohlásili, že vládu zatím při hlasování podpoří. Jde o Igora Matoviče, Eriku Jurinovou, Jozefa Viskupiče a Martina Fecka.

Předseda SaS a slovenského parlamentu Richard Sulík.
Předseda SaS a slovenského parlamentu Richard Sulík. | Foto: Aktuálne.sk

Informaci o odchodu oznámil Matovič, zatímco Viskupič uvedl, že jde jen o jednu z možností a zatím nic nebylo rozhodnuto.  Později informaci popřel i Matovič.

Tajemnice předsedy SaS Richarda Sulíka Tatina Tóthová řekla serveru Aktuálne.sk, že zmínění čtyři poslanci v tuto chvíli nadále jsou členy poslaneckého kluby strany, ale neodkázala říci, zda-li tomu tak bude i v blízké budoucnosti.

Vláda se právě ve středu dohodla na svém programovém prohlášení, zveřejnit ho má v pondělí.

Slovenská koalice je složená ze čtyř stran. Slovenské demokratické a křesťanské strany (SDKÚ-DS), SaS, Křesťanskodemokratického hnutí a strany Most-Híd.

Původně měla v Národní radě Slovenské republiky většinu 79 míst. Opozici tvoří strana Směr Roberta Fica a Slovenská národní strana.

Kabinet Radičové ve svém prohlášení klade důraz na ozdravení veřejných financí a zlepšení prostředí pro podnikatele.

Ministr hospodářství Juraj Miškov (SaS) dokonce prohlásil, že chce odbouráním zbyteční byrokratické zátěže pro podnikatele učinit ze Slovenska evropský Singapur.

Vláda se také chce zaměřit na romskou problematiku a kromě jiného zajistit, aby tolik romských dětí nekončilo ve zvláštních školách.

Matovič krátce po volbách oznámil, že se jeho a další tři poslance hnutí Obyčejní lidé pokusil někdo podplatit dvaceti miliony eur, pokud vládu nepodpoří při hlasování o důvěře. Nabídka údajně pocházela "z podnikatelských kruhů".

Čtyři členy hnutí Obyčejní lidé přesunuli voliči pomocí kroužkování z nevolitelných míst na kandidátce SaS výše tak, že se dostali do parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy