Zlom - francouzské kavárny bez cigaret

man, Reuters
3. 10. 2006 0:00
Paříž/Berlín - Z francouzských brasserií a restaurací po Novém roce zmizí cigaretový kouř. Vláda chystá tvrdý zákon. Němci hrozbě zatím unikají.
Tento obrázek z pařížské kavárny už zřejmě bude brzy patřit minulosti.
Tento obrázek z pařížské kavárny už zřejmě bude brzy patřit minulosti. | Foto: Reuters

Ve Francii vstoupí 1. ledna v platnost zákon zakazující kouření na veřejných místech. To je víceméně jisté.

Nejasné ale je, co to bude znamenat pro bary, kavárny a restaurace. Ministr zdravotnictví Xavier Bertrand tvrdí, že se na ně může vztahovat "přechodný režim," což by alespoň v prvních měsících neznamenalo úplný zákaz.

Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Ačkoliv dvě třetiny Francouzů podle průzkumu veřejného mínění zákaz kouření v restauracích schvalují, odpůrci tvrdí, že to bude znamenat pro restauratéry a majitele barů katastrofu.

Podobné zkušenosti má Skotsko. Za pět měsíců, kdy platí zákaz kouření v barech a restauracích, tam poklesla spotřeba nápojů o více než deset procent a jídla o tři procenta.

Kavárna bez cigaret?

Navíc cigarety k francouzským kavárnám podle odpůrců zkrátka neodmyslitelně patří.

Rozhodnutí padne v polovině října, kdy parlamentní výbor předloží návrh k diskusi. Vláda už připravovala zákon v dubnu, ale ustoupila tlaku výrobců cigaret a kuřáků.

Podle ministra zdravotnictví je ale úplný zákaz kouření na veřejných místech jen otázkou času.

Infobox
Autor fotografie: cigarsofcuba.com

Infobox

STÁTY ČI REGIONY,KTERÉ PŘIJALY TVRDÉ PROTIKUŘÁCKÉ ZÁKONY

Irsko, některé státy USA, Itálie, Belgie, Švédsko, Španělsko, Skotsko, Ukrajina, Argentina, Uruguay, Bangladéš, Indie, Hongkong, Singapur

V sousedním Německu mají kuřáci, zdá se, lepší vyhlídky. Proti vyloučení kuřáků z restaurací se postavili vládní křesťanští demokraté v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou.

"Zákon navržený sociálními demokraty zachází příliš daleko," nechala se slyšet Merkelová. "Vyléčená" kuřačka, která kdysi kouřila krabičku cigaret denně.

Tabákové firmy mobilizují

Strana zelených obviňuje křesťanské demokraty ze spojení s tabákovými firmami. Ty samozřejmě nepopírají, že se jim zákaz kouřit v barech vůbec nelíbí.

"Věříme, že úplný zákaz není řešením. Nejsou jasné důkazy o tom, že pasivní kouření vede k vážným zdravotním problémům," řekl agentuře Reuters Sebastian Blohm, mluvčí firmy Reemtsma.

Poslanec Bundestagu a protikuřácký aktivista Lothar Binding naopak uvádí, že se rozhodl tlačit na zpřísnění zákonů poté, co se seznámil s výsledky zprávy Německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. Ta vyhodnotila riziko onemocnění u takzvaných pasivních kuřáků jako vysoké.

Odpůrci cigaret byli nacisté

V Německu kouří zhruba třetina dospělých obyvatel. Tabákový průmysl ročně přináší na daních více než čtrnáct miliard eur. A například Deutsche Bahn patří mezi jedny z posledních železničních přepravců v Evropě, kteří ještě kouření ve svých soupravách tolerují.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Zákaz kouření má v zemi problematickou historii. Horlivými zastánci jeho zákazu byli totiž nacisté.

V Luftwaffe bylo zakázáno kouřit už od roku 1938. O rok později si nesměli zapálit příslušníci SS, pokud měli na sobě uniformu. Sám Hitler patřil k militantním odpůrcům kouření.

 

Právě se děje

Další zprávy