Zloději ukradli z bavorského muzea keltský poklad, mince byly původem z Česka

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2022 21:38
Zloději ukradli z bavorského muzea keltský poklad, mince byly původem z Česka

Neznámí zloději ukradli z muzea v bavorském Manchingu zlatý keltský poklad. Šlo o mince ražené v oblasti Bohemie neboli na území současného Česka. Sběratelská hodnota ukradeného pokladu činí řádově miliony eur (desítky až stovky milionů korun), uvedl bavorský zemský kriminální úřad. Ministr kultury této německé spolkové země krádež mincí označil za obrovskou kulturní škodu.

Zloději se do muzea dostali v noci na úterý a odnesli všech 483 mincí o hmotnosti asi čtyř kilogramů, které archeologové objevili u Manchingu v roce 1999. Šlo o největší poklad keltských platidel nalezený ve 20. století. Agentura DPA uvádí, že poklad pochází asi z roku 100 před naším letopočtem. "Ztráta keltského pokladu je katastrofa, ty mince jsou coby svědci našich dějin nenahraditelné," řekl bavorský ministr kultury Markus Blume. Dodal, že je nutné udělat vše pro objasnění okolností krádeže a dopadení pachatelů.

Podle mluvčího zemského kriminálního úřadu se zloději do muzea vloupali zřejmě v brzkých ranních hodinách. "Byl to klasický případ jako ze špatného filmu," řekl mluvčí. Dodal, že v úterý ráno zaměstnanci zjistili, že poklad zmizel. Vyšetřovatelé chtějí další podrobnosti o případu zveřejnit ve středu.

Mince byly v muzeu v Manchingu vystaveny od roku 2006. Manchingské opidum platí za jedno z nejdůležitějších keltských sídlišť, na kterém archeologové dodnes pokračují ve výzkumu. Toto místo ale opakovaně přitahuje zloděje historických artefaktů, upozornila DPA. Naposledy letos v květnu vykradači hrobů v místech, kde se konal archeologický průzkum, ilegálně vyhloubili asi 140 děr. Odborníci předpokládají, že pachatelé pomocí sond pátrali po předmětech z keltského období. Zda nějaké předměty ukradli, není stále jasné. Případ vyšetřuje státní zastupitelství.

 

Právě se děje

Další zprávy