Zločinci vydělávají jako největší ekonomiky světa

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
24. 4. 2012 18:00
Nová čísla: Obrat organizovaného zločinu se rovná HDP Velké Británie
Foto: Jan Langer

Vídeň - Pašeráci lidí, přepravující běžence z afrických zemí přes Středozemní moře do Evropy. Drogové gangy, které zásobují americký trh každoročně tunami a tunami kokainu z Latinské Ameriky. Obchodníci s bílým masem, dodávající do vykřičených čtvrtí západoevropských metropolí prostitutky z Balkánu. Řetězce překupníků, jež prodávají v postkomunistických zemích automobily ukradené v Německu a Rakousku.

Výčet aktivit organizovaného zločinu je nekonečný, stejně nekonečné jsou i jeho zisky. Organizace spojených národů se vůbec poprvé pokusila tuto sumu vyčíslit. A dospěla k číslu 2,1 bilionu dolarů.

To je částka, která odpovídá 3,6 procenta celosvětového HDP. Anebo totéž, co hrubý domácí produkt Velké Británie. Organizovaný zločin se tak řadí mezi dvacítku největších ekonomik světa.

"Je zapotřebí, abychom pochopili, že daný problém nabyl takových rozměrů, že to vyžaduje globální řešení," citovala agentura AP ředitele Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) Jurije Fedotova. "Žádná země není schopna se s tím vypořádat sama."

První podobná studie, kterou si světová organizace nechala připravit a kterou teď UNODC předložil ve Vídni, se opírá o čísla z roku 2009.

Gangy se rychle adaptují

Experti jsou podle Fedotova přesvědčeni, že se situace každým rokem zhoršuje. Na organizovaném zločinu se podílí čím dál více lidí a jeho zisky jsou rok od roku větší, byť chybějí údaje za předcházející období, které by umožnily srovnání.

Foto: ČTK

Příslušné policejní složky mají podle ředitele UNODC také čím dál větší potíže organizovanému zločinu čelit.

"Zločinecké gangy projevují obrovskou míru adaptability vůči opatřením, přijatým orgány v trestním řízení, a dokážou si vždy nalézt možnosti, jak najít takzvaně díru na trhu a vykazovat vždy nové a nové zisky," zdůraznil Fedotovův nejbližší spolupracovník Brian Nichols.

Přeshraniční kriminalita dnes podle něj představuje "globální hrozbu pro zdraví, bezpečnost a udržitelný rozvoj světa". Organizovaný zločin může dokonce ohrozit rozvojové cíle, které si OSN stanovila na začátku milénia s výhledem na rok 2015, jako je míra chudoby, zdravotní zaopatření obyvatelstva či počet osob bez přístřeší.

Jen příjmy pašeráků lidí jsou za rok odhadovány na 32 miliard dolarů, zatímco korupce, napojená v rozvojových zemích na organizovaný zločin, vynese každoročně nejméně čtyřicet miliard USD.

Americké úřady jsou přesvědčeny, že do obchodu s narkotiky je v Americe zapojeno na 150 tisíc osob a jejich zisky představují 25 miliard dolarů. Devadesát procent kokainu, který se dostane na území USA, přitom projde Mexikem. V tom již léta zuří válka drogových gangů, jež si vyžádala desetitisíce mrtvých.

Podle náměstka amerického ministra spravedlnosti pro boj s terorismem odsoudily úřady v USA v posledních několika letech téměř dva a půl tisíce osob za obchodování s narkotiky.

 

Právě se děje

Další zprávy