Zločinci plánovali vraždy přes tajnou aplikaci. Celou dobu ale četla zprávy i policie

Jana Václavíková Jana Václavíková
9. 6. 2021 17:29
Aby unikly pozornosti policie, používaly tisíce kriminálníků speciálně upravené telefony s aplikací Anom, která slibovala utajenou šifrovanou komunikaci. Co zločinci ale nevěděli, bylo, že do zpráv jim ve skutečnosti viděli vyšetřovatelé z americké FBI a australské policie. Rozsáhlá akce vyvrcholila tento týden zatčením více než 800 lidí z několika zemí.
Aplikaci se šifrovanou komunikací používal organizovaný zločin. Zprávy z ní ale četla policie.
Aplikaci se šifrovanou komunikací používal organizovaný zločin. Zprávy z ní ale četla policie. | Foto: ČTK/ZUMA/Australian Federal Police

Ze speciálně upravených telefonů, které šlo získat jen na černém trhu, se nedalo volat ani se dostat na e-mail. Jediná funkce, kterou měly, byla kalkulačka. Po zadání bezpečnostního kódu se z ní ale stala aplikace Anom, slibující šifrovanou komunikaci, ke které je složité se dostat, i když jste policie.

"Vaše diskrétnost je zaručena. Software odolný proti účelovému sledování a narušení - Anom vás ochrání. Udržte tajemství v bezpečí!" chlubila se podle serveru Vice News aplikace po svém vydání. 

Byla velmi populární, od jejího vzniku v roce 2018 ji používaly tisíce lidí napojených na více než 300 zločineckých organizací ve stovce zemí. Například v květnu měla podle americké stanice CNN nejvíce uživatelů v Německu, Nizozemsku, Španělsku, Austrálii a Srbsku. 

Ti se domnívali, že aplikace je neprolomitelná, a tak zde používali svá pravá jména a uváděli i jména kompliců nebo přesné adresy svých aktivit. Často tu domlouvali různé nelegální operace. Třeba kudy se do jakých zemí dostane velké množství drog a v čem budou ukryté nebo si psali o "nevinných lidech, které zavraždí", popsal agentuře Reuters častý motiv konverzací šéf australské policie Reece Kershaw.

Toto domlouvání ale teď na aplikaci utichne, bezpečnostní složky v několika zemích v posledních dnech zatkly více než 800 lidí, provedly 700 domovních prohlídek, zabavily několik tun drog, luxusní automobily, zbraně a několik milionů dolarů v hotovosti. Ve Finsku dokonce našli dům, kde se na 3D tiskárně vyráběly součástky na výrobu zbraní. To vše díky aplikaci, o které si kriminálníci původně mysleli, že ji vyrobil jeden z nich. 

27 milionů zpráv

Tento předpoklad byl částečně správný. Aplikaci Anom skutečně vytvořil vývojář pracující pro organizovaný zločin, který ji chtěl za tímto účelem prodávat. Když ho ale dopadla FBI, dohodl se s vyšetřovateli, že výměnou za snížení trestu jim dá k aplikaci klíč, který jim umožní veškeré zprávy číst. 

Vznikly tak operace Trojan Shield a australská Operation Ironside, do kterých se zapojilo na devět tisíc policistů z 18 zemí, pracujících kromě FBI a australské federální policie i pro Europol, evropskou organizaci na potírání organizovaného zločinu. Ti tak během tří let přečetli 27 milionů zpráv ve 45 jazycích. 

"Používání zašifrovaných aplikací na komunikaci představuje pro bezpečnostní složky velké výzvy. Anom nám umožnil nahlédnout do určité vrstvy kriminality, kterou jsme v takovém rozsahu nikdy dříve neviděli," říká Kershaw. 

S policií na každém kroku

Přestože v posledních měsících začala být aplikace ještě oblíbenější, policisté se rozhodli zasáhnout už nyní. Podle amerického deníku New York Times se muselo zatýkání uspíšit proto, že se v Austrálii začala rozbíhat jistá nebezpečná operace.

O jakou přesně mělo jít, média neuvedla, ale zveřejnila, že rozsáhlý policejní zásah zabránil stovce naplánovaných vražd v několika zemích, masové střelbě v australské kavárně nebo zabití pětičlenné rodiny. 

 

Právě se děje

Další zprávy