Počet obětí požárů v Řecku stoupl na 81, zraněných jsou stovky, podle hasičů oheň ustupuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2018 20:01
Hasiči zasahují proti posledním plamenům u města Rafina, další bojují s lesním požárem na západ od řecké metropole.
Zpustošené město. Sledujte z dronu následky požárů v Řecku | Video: Up Drones

Atény - Počet obětí ničivého požáru východně od Atén stoupl na 81, informoval ve středu web listu To Vima. Zraněno bylo nejméně 187 lidí, včetně 23 dětí. Po ošetření jich byla v průběhu dneška většina propuštěna - hospitalizováno je stále 60 dospělých a čtyři děti. Nezvěstných jsou ještě desítky.

Vlajky po celém Řecku jsou spuštěny na půl žerdi - řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil v zemi třídenní státní smutek.

Poslední plameny v oblasti města Rafina severovýchodně od Atén hasilo odpoledne ještě zhruba 200 hasičů s 96 cisternovými vozidly. Dalších 228 hasičů se 114 vozidly pokračovalo v boji proti lesnímu požáru západně od Atén, kde úřady přes noc preventivně evakuovaly tři obce. Ze vzduchu jim pomáhalo šest cisternových letadel a čtyři vrtulníky, informoval řecký hasičský sbor.

Požárníci a záchranáři pokračují východně od Atén v kontrole vyhořelých budov, kde postupně nacházejí další oběti. Jde vesměs o lidi důchodového věku, kteří neuposlechli výzev k včasné evakuaci. Stovky poškozených domů označují přivolaní statici jako dočasně či trvale nebezpečné pro obývání.

Řecká vláda již přichystala pro místní obyvatele sérii úlev. Kromě finančních kompenzací pro postižené jim například pro letošek zrušila povinnost platit daň z nemovitosti.

Někteří lidé, kteří se při požáru oddělili od své rodiny, hledají nyní své blízké prostřednictvím sociálních médií a televize. Agentura AP jako příklad uvádí otce, jenž po dni marného pátrání zahlédl v televizním vysílání své dvě dcery, dvojčata, která se ztratila spolu s prarodiči. Prostřednictvím televizních kanálů Skai a Alpha později požádal, ať se něj obrátí ten, kdo o dívkách něco ví.

Dva požáry východně a západně od hlavního města vypukly v pondělí v rozmezí několika hodin. Posléze je rozdýmal a rozšířil prudký vítr. Rychlost, s jakou se požár na severovýchod od metropole rozšířil, mnohé překvapila a patrně přispěla k vysokému počtu obětí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy