Počet obětí požárů v Řecku stoupl na 81, zraněných jsou stovky, podle hasičů oheň ustupuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2018 20:01
Hasiči zasahují proti posledním plamenům u města Rafina, další bojují s lesním požárem na západ od řecké metropole.
Zpustošené město. Sledujte z dronu následky požárů v Řecku | Video: Up Drones

Atény - Počet obětí ničivého požáru východně od Atén stoupl na 81, informoval ve středu web listu To Vima. Zraněno bylo nejméně 187 lidí, včetně 23 dětí. Po ošetření jich byla v průběhu dneška většina propuštěna - hospitalizováno je stále 60 dospělých a čtyři děti. Nezvěstných jsou ještě desítky.

Vlajky po celém Řecku jsou spuštěny na půl žerdi - řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil v zemi třídenní státní smutek.

Poslední plameny v oblasti města Rafina severovýchodně od Atén hasilo odpoledne ještě zhruba 200 hasičů s 96 cisternovými vozidly. Dalších 228 hasičů se 114 vozidly pokračovalo v boji proti lesnímu požáru západně od Atén, kde úřady přes noc preventivně evakuovaly tři obce. Ze vzduchu jim pomáhalo šest cisternových letadel a čtyři vrtulníky, informoval řecký hasičský sbor.

Požárníci a záchranáři pokračují východně od Atén v kontrole vyhořelých budov, kde postupně nacházejí další oběti. Jde vesměs o lidi důchodového věku, kteří neuposlechli výzev k včasné evakuaci. Stovky poškozených domů označují přivolaní statici jako dočasně či trvale nebezpečné pro obývání.

Řecká vláda již přichystala pro místní obyvatele sérii úlev. Kromě finančních kompenzací pro postižené jim například pro letošek zrušila povinnost platit daň z nemovitosti.

Někteří lidé, kteří se při požáru oddělili od své rodiny, hledají nyní své blízké prostřednictvím sociálních médií a televize. Agentura AP jako příklad uvádí otce, jenž po dni marného pátrání zahlédl v televizním vysílání své dvě dcery, dvojčata, která se ztratila spolu s prarodiči. Prostřednictvím televizních kanálů Skai a Alpha později požádal, ať se něj obrátí ten, kdo o dívkách něco ví.

Dva požáry východně a západně od hlavního města vypukly v pondělí v rozmezí několika hodin. Posléze je rozdýmal a rozšířil prudký vítr. Rychlost, s jakou se požár na severovýchod od metropole rozšířil, mnohé překvapila a patrně přispěla k vysokému počtu obětí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy