Bangkok - Potření drogového obchodu v takzvaném Zlatém trojúhelníku je považováno Úřadem OSN pro boj s drogami a zločinem (UNODC) za jeden z největších úspěchů koordinovaného a komplexního postupu proti obchodníkům s narkotiky.
Zlatý trojúhelník se rozkládá v horských oblastech hraničního pásma tří států jihovýchodní Asie - Barmy, Thajska a Laosu. Někdy sem bývá řazen také Vietnam a čínská provincie Jün-nan.
Tyto státy produkovaly na počátku devadesátých let více než polovinu světového opia a heroinu, roku 2008 to už bylo jen pět procent. Thajsko dnes UNODC označuje za zónu "takřka bez opia". Trend se však obrací. Oproti loňsku vzrostla plocha polí pro kultivaci nelegálního máku v regionu o 11 procent.
Zatímco v Thajsku loni produkce dále klesla na 211 hektarů, stoupající trend je patrný v Laosu a zejména pak v Barmě, kde plocha osázená nelegálním mákem roste za poslední tři roky pravidelně.
Stojí za tím - podobně jako v době, kdy byla zdejší opiová produkce na vrcholu - omezená moc státu a regionální povstání v některých oblastech.
Pole rostou, produkce klesá
Podle UNODC od roku 2006 v Barmě vzrostla rozloha polí, kde se pěstuje mák pro výrobu opia a heroinu, o téměř polovinu na 31 700 hektarů. Jedná se tak o pětinu celosvětové plochy, na níž se pěstuje mák pro nelegální účely. V průběhu devadesátých let byla mákem osázená plocha v Barmě pětinásobně vyšší.
Protože však místní zemědělci používají velice primitivních metod, je úroda poměrně nízká a v Barmě se tak v současné době vyrobí pouze pět procent z celkové produkce opia ve světě. Podle odhadu UNODC byli loni barmští pěstitelé ještě méně produktivní než dříve.
Přes nárůst osázené plochy tak produkce ve skutečnosti klesla o 28 procent.
Důvodů, proč se stále větší množství farmářů uchyluje k pěstování máku, je vícero. Jde jednak o regionální poptávku - ceny v sousedním Laosu loni vzrostly o osm procent na 1327 dolarů za kilogram opia.
Dalším důvodem je politická nestabilita na barmských hranicích, kde operují ozbrojené skupiny bojující s vládou, které si za peníze z obchodu s drogami opatřují zbraně. Většina nelegálního barmského máku se pěstuje ve státě Shan na hranici s Thajskem, kde loni produkce vzrostla z 3 000 na 11 000 hektarů.
Mexická spojka
V oblasti jsou však patrné také další trendy. Tvrdý postup zejména thajských policistů proti obchodníkům s drogami - Thajsko je hlavním regionálním drogovým překladištěm - obrátily pozornost překupníků jinam a začala tak vzkvétat produkce metamfetaminu alias pervitinu.
Do oblasti se s ním přesunuly gangy z východní Asie a dokonce i z Mexika.
"V posledních deseti letech jsme svědky dramatického nárůstu v množství sítí, které spojují mezinárodní zločinecké organizace," prohlásil šéf UNODC pro jihovýchodní Asii.
UNODC kompiluje vládní data a porovnává je s vlastními zjištěními. Množství osázených polí verifikuje lety helikoptérou. Sám Lewis však přiznává, že v některých odlehlých zónách a v zónách, které nejsou pod správou vlády, nemusejí být data spolehlivá.