Londýn - Medaile získávají v Londýně nezřídka milionáři, kteří si sportem vydělali slušné jmění, jsou slavní a - jak říká Usain Bolt - závodí i proto, aby se stali legendami.
Ale jsou i takoví, jejichž jméno jenom propluje statistikami, sport mají spíš jako koníček než živobytí a i ve své rodné zemi si po medailovém úspěchu užijí chvilku slávy, než se na ně zase zapomene.
A vynoří se zase o několik let později, když se objeví vzpomínkový filmový dokument nebo když v televizi komentují coby experti výkony svých nástupců.
Mezi takové patří i třicetiletý chorvatský střelec Giovanni Černogoraz. V pondělí večer získal na olympiádě pro Chorvatsko druhé zlato v trapu.
V disciplíně, kde před čtyřmi lety slavil největší úspěch Čech David Kostelecký, který měl letos k medaili dost daleko.
Chorvatský střelec se živí jako číšník. V rodinné restauraci, která se jmenuje stejně jako on Giovanni, pomáhá svému otci.
V městečku Novigrad v západní části Istrijského poloostrova. Je pravděpodobné, že o hosty teď restaurant Giovanni nouzi mít nebude.
Kde se vám stane, že si objednáváte víno, rybu nebo salát u zlatého olympijského medailisty?
Číšníkem byl, číšníkem prý i zůstane. Krátce po pondělním finále řekl novinářům. "Her jsem si užil už dost. Teď spěchám za otcem, abych mu pomohl v restauraci."
Do Chorvatska se vrací v úterý. Po poslední ráně, kdy už věděl, že zvítězil, se svalil na záda a užíval si to.
"Je to skvělé pro mne, pro moji rodinu, pro moji zemi. Je to první medaile v tomto sportu pro moji zemi. Je to fantastické," rozplýval se krátce po závodě.
Střelbě se věnuje od svých sedmnácti let. První úspěch zaznamenal v roce 2004, kdy skončil třetí na juniorském mistrovství světa.
Černogorazovo křesní jméno prozrazuje italské předky. Narodil se přitom ve slovinském přístavu Koper, do Chorvatska se přistěhoval až později.