Slovenské volby vynesly do parlamentu neonacisty, Fico ztratil a vládu bude skládat těžko

Martin Ehl Zahraničí Martin Ehl, Zahraničí
Aktualizováno 6. 3. 2016 9:17
Vládní strana Směr premiéra Roberta Fica vyhrála s daleko menším náskokem, než se čekalo. Vytvořit jakoukoli stabilnější vládní většinu bude velmi těžké. Slovenská politická scéna je naprosto překreslená, v parlamentu zasednou i neonacisté a nevyzpytatelný populista, podnikatel Boris Kollár. "Je naší povinností udělat všechno, aby nebyly žádné experimenty," řekl nad ránem viditelně zklamaný Fico s tím, že se pokusí o sestavení vlády. Sečteno bylo více než 99 procent hlasů.
Fico po volbách v noci na 6. března. Vítězství s trpkou příchutí.
Fico po volbách v noci na 6. března. Vítězství s trpkou příchutí. | Foto: ČTK

Bratislava (od našeho zpravodaje) - Těžkou povolební noc mají za sebou slovenští politici. Jediným jistým výsledkem je, že slovenská politická scéna je naprosto překreslená, v parlamentu zasednou i neonacisté a nevyzpytatelný populista, podnikatel Boris Kollár, a že vládní Směr vyhrál s daleko menším náskokem, než se čekalo.

Vytvořit jakoukoli stabilnější vládní většinu bude velmi těžké. Slovenští voliči tak možná půjdou brzo znovu volit.

Ve volebních štábech byla i přes evidentní spokojenost u parlamentních nováčků znát přes noc nervozita a napětí. Voliči při účasti šedesát procent poslali do parlamentu dvě naprosto nové strany a těm dalším úplně přeházeli dosavadní podporu.

Fico s Kotlebou spolupracovat nechce

Volby, které byly do velké míry referendem o premiéru Robertu Ficovi a jeho straně Směr, dostaly do parlamentu nejen jeho silné odpůrce z řad pravicových stran, ale také nacionalisty z obrozené Slovenské národní strany a neonacisty z Lidové strany Naše Slovensko banskobystrického župana Mariana Kotleby. Spolupráci s ním vyloučili v noci jak Robert Fico, tak druhý v pořadí, Richard Sulík z nečekaně úspěšné strany Svoboda a Solidarita.

O přežití v parlamentu bojovala tak tradiční strana jako Křesťanskodemokratické hnutí, která měla po sečtení více než 99 procent hlasů jen 4,9 procent a poprvé od pádu socialismu v roce 1989 se tak nedostala přes pětiprocentní hranici vstupu do Národní rady.

Neúčast křesťanských demokratů zároveň dramaticky snižuje možnost vytvořit středopravicovou vládní koalici, o níž už v noci začali neoficiálně jednat Richard Sulík a Igor Matovič, šéf podobně nečekaně silného protificovského uskupení OľaNO-NOVA. Tyto dvě formace dostaly od středopravicových voličů silný mandát kvůli tomu, že se jasně distancovali od jakékoli spolupráce se stranou Směr premiéra Fica.

Ty pravicové strany, které se jasně na téma případné spolupráce se Směrem nevyjádřily – jako nová a nadějná strana Síť Radoslava Procházky, křesťanští demokraté a maďarská Most-Híd, – ve volbách naprosto propadly a do rána bojovaly o to zda překročí práh vstupu do parlamentu. Most-Híd po sečtení skoro všech hlasů získává 11 křesel, Síť o jedno méně.

Viditelně zklamaný premiér...

Robert Fico nad ránem uvedl, že se pokusí o sestavení vlády. "Je naší povinností udělat všechno, aby nebyly žádné experimenty," řekl viditelně zklamaný Fico, podle nějž bude sestavování vlády trvat déle než obvykle.

Jeho strana počtvrté za sebou vyhrála volby a premiér uvedl, že cítí povinnosti sestavit "smysluplnou a stabilní vládu". První neformální kontakty se podle něj odehrají v neděli po poledni kolem chystané povolební televizní diskuse.

Analytici během voleb odmítali dělat jakékoli závěry kromě jediného – že vstupem neonacistů se Slovensko posunulo k extremismu. "Zdá se, že slovenský volič je mimořádně frustrovaný a mimořádně unavený," řekl sociolog Michal Vašečka.

 

Právě se děje

Další zprávy