Živě z Vatikánu: Kdo chce vidět papeže, zůstal na ulici

Tereza Olivová
27. 4. 2014 5:25
Reportáž Aktuálně.cz z míst, kam se na svatořečení dvou papežů sjely desetitisíce věřících z celého světa.
Věřící nocují v ulicích. Čekají na svatořečení papežů.
Věřící nocují v ulicích. Čekají na svatořečení papežů. | Foto: Reuters

Vatikán (od naší spolupracovnice) - Desítky televizních štábů, stovky zdravotníků, dobrovolníků i italských policistů, desetitisíce věřících a vlajky států celého světa zaplnily v předvečer svatořečení dvou papežů ulici Via della Conciliazione, vedoucí na vatikánské Svatopetrské náměstí.

Jeptiška čeká na slavnost ve Vatikánu.
Jeptiška čeká na slavnost ve Vatikánu. | Foto: Reuters

Už od středy je ve Vatikánu a jeho okolí vidět velký počet poutníků, kteří do Říma přicestovali, aby se zúčastnili nedělní slavnosti. Opravdový nápor pak začal v sobotu ráno, kdy k bazilice Svatého Petra začali z autobusů zaparkovaných na okraji města proudit davy lidí.

Někteří z nich si rozložili na Via Conciliazione karimatky, svačiny a spacáky, aby získali co nejlepší místa. Podvečerní dešťová sprška jim nevadila, vyhnali je až italští policisté - ti museli kvůli bezpečnosti celé náměstí i okolní ulice vyklidit.

Tapisérie.
Tapisérie. | Foto: Reuters

Věřící se sem mohou vrátit až v neděli v 5:30 ráno. "Nerozumím tomu, proč nás sem vůbec pouštěli," divila se šedesátiletá poutnice z Olomouce, když společně s kamarádkami opouštěla zabrané pozice.

Bezpečnostní opatření nechápe ani skupina mladých poutnic z Japonska, která využívá přítomnosti pohledných italských policistů ke společnému fotografování. Přidávají se k nim i postarší krojované příslušnice polské menšiny z Kanady, a české poutnice se tak nepozorovaně vrací na svá původní místa.

Papežové Jan XXIII. a Jan Pavel II.
Papežové Jan XXIII. a Jan Pavel II. | Foto: Reuters

Z olomoucké diecéze jich s prostějovskou cestovní kanceláří přijelo 150. "Většina z nás nemá žádné ubytování. Plánujeme přespat přímo tady, abychom byli co nejblíže papeži Františkovi. Uvidíme, jak to v noci dopadne," říká pan Miklas z Prostějova. Nejmladší poutnici z jejich skupiny je 10 let, nejstarší pak mírně přes osmdesát. Dva jsou na vozíku.

O kousek dál je skupina poutníků ze severu Itálie, starší členové výpravy se opírají o paletu zítřejšího vydání novin Il Messaggero věnovaných Janu Pavlu II a Janu XXIII. Stohy s nedělním vydáním novin leží na ulici už od sobotního rána.

V římském kostele.
V římském kostele. | Foto: Reuters

Polsko-brazilská skupina velmi mladých poutníků zpívá poutní píseň mládeže Velkého Jubilea roku 2000. Živě se u diskutuje na téma, zda její slova znějí lépe v polštině nebo portugalštině. Ještě zajímavější téma mají Italové a Brazilci u jednoho ze sloupů Via Conciliazione. Jazykem podobným angličtině diskutují, zda si aktuální papež zvolil své jméno po Františkovi z Assisi nebo fotbalistovi Francescu Tottim z římského fotbalového klubu.

Celým Vatikánem se nesou písně a modlitby poutníků. Na plazmách běží videa a fotografie ze života obou papežů, největší ohlas mezi věřícími mají záběry atentátu na Jana Pavla II v roce 1981.

Plakát v Římě.
Plakát v Římě. | Foto: Reuters

"Opravdu nerozumím tomu, co sem ty lidi táhne," říká třicetiletý mladík z Moravy, který si od bezpečnostních zábran fotí mobilem tisíce přítomných.

Na otázku, proč přijel on odpovídá: "Můj otec Jana Pavla II miloval. Na jeho svatořečení se moc těšil, ale bohužel se ho nedožil. Zemřel před dvěma týdny. Tak jsem tu místo něj."

 

Právě se děje

Další zprávy