Živě z "druhé Ukrajiny": Tady pro Evropu a Unii nehoří

Martin Novák Martin Novák
16. 12. 2013 7:00
Ne všem Ukrajincům vadí, že asociační dohoda s Evropskou unií zkrachovala.
Příslušníci speciálních sil před sídlem prezidenta.
Příslušníci speciálních sil před sídlem prezidenta. | Foto: Martin Novák

Kyjev (Od našeho zpravodaje) - Také mávají ukrajinskými vlajkami, také mají pódium s velkoplošnou obrazovkou a dokonce také mluví o tom, že Ukrajina patří do Evropy.

Stoupenci Janukovyče a Strany regionů před parlamentem. Jiná Ukrajina než ta, která demonstruje za Evropskou unii a odstoupení prezidenta na Majdanu (náměstí Nezávislosti
Stoupenci Janukovyče a Strany regionů před parlamentem. Jiná Ukrajina než ta, která demonstruje za Evropskou unii a odstoupení prezidenta na Majdanu (náměstí Nezávislosti | Foto: Martin Novák

Ale jsou protivníci těch Ukrajinců, kteří se už přes tři týdny bouří na zabarikádovaném náměstí, žádají podpis asociační dohody o přidružení k Evropské unii a demisi prezidenta Viktora Janukovyče, který ji na poslední chvíli odmítl podepsat.

Nedaleko parlamentu, několik stovek metrů od revolučního centra, se scházejí na mítincích příznivci Janukovyče a jeho Strany regionů. Tedy ta "druhá Ukrajina".

I tady mají stany a stánky s občerstvením a vehementně popírají tvrzení opozice, že je sem svážejí autobusy z východu a jihovýchodu země za peníze. Že dostávají bankovky na ruku za to, že se zúčastní demonstrace.

"Pokud vím, chytili tady minule nějakého provokatéra, který říkal televizím, že dostal peníze, aby přijel. Je to provokace," říká jeden z demonstrantů s vlajkou Strany regionů. Dodává, že sám je z Kyjeva.

Evropě ano - nepořádku ne

Na pódiu se střídají řečníci. Mluví o tom, že je třeba podpořit stabilitu a Janukovyče, zabránit převratu. Používají termín "takzvaná opozice". Tito příznivci druhé strany, té "druhé Ukrajiny", přitom netvrdí, že země by se měla otočit zády k Evropské unii, ale je třeba zajistit, aby to nenarušilo vztahy s Ruskem.

Manifestace se konají pod heslem "Evropě ano - nepořádku ne".

Dmitrij Svjataš, poslanec parlamentu za Janukovyčovu Stranu regionů.
Dmitrij Svjataš, poslanec parlamentu za Janukovyčovu Stranu regionů. | Foto: Martin Novák

"Ti, co křičí na Majdanu (náměstí Nezávislosti - pozn. red.), si jako jednoho z hostů k mikrofonu pozvali bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Ale on sám před lety tvrdě rozháněl demonstrace opozice v Gruzii, dokonce při tom umírali lidé. A to chtějí do Evropy?" rozhořčuje se jeden z účastníků provládní demonstrace s čajem v ruce.

Jeho kolega si zase klade otázku, jestli Ukrajinci opravdu chtějí do spolku, kde je zkrachovalá země jako Řecko.

Hlavně žádné půjčky

Podobné obavy jsou i ve frontě lidí čekajících s pasy před budovou konzulárního oddělení českého velvyslanectví na třídě Tarase Ševčenka. Člen ochranky stojí před zábradlím a po jednom pouští dovnitř ty, kteří žádají o česká víza.

Lidé, čekající před budovou konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Kyjevě.
Lidé, čekající před budovou konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Kyjevě. | Foto: Martin Novák

"Hlavně nám, prosím vás, nedávejte žádné půjčky. Žádné miliardy. Pak je nebudeme moci splatit a dopadneme ještě mnohem hůř než Řecko. Jsem pro Evropu, ale ne s půjčkami," říká.

Jedna z čekajících má na sobě připnutou ukrajinskou vlaječku. Sympatizuje s opozicí. "Trochu vám Čechům závidím. Vím, že korupce je všude, ale asi nikde si politici nehromadí peníze do svých kapes jako tady. Janukovyčův syn Oleksandr se stal za pár let miliardářem. Asi máme věřit tomu, že je tak schopný," usmívá se.

"Antimajdan" příznivců Janukovyče a jeho strany má také stany a občerstvení.
"Antimajdan" příznivců Janukovyče a jeho strany má také stany a občerstvení. | Foto: Martin Novák

Západ a Kyjev více podporují současné opoziční strany (Vlast Julije Tymošenkové, Udar Vitalije Klička a radikální nacionalisty ze strany Svoboda), zatímco východ a jihovýchod jsou více pro Janukovyčovu Stranu regionů.

Na východě se ve větší míře hovoří rusky a je tam cítit touha vycházet s Ruskem po dobrém, byť nejbohatší oligarchové a byznysmeni z této oblasti mají velký zájem o vstup na evropský trh.

Poslanec parlamentu za Stranu regionů Dmitrij Svjataš v rozhovoru pro Aktuálně.cz víceméně potvrdil, že na Ukrajině existují více méně dva státy v jednom. Proto je ale podle něj nutné hledat kompromis.

"Kdybychom chtěli, také bychom mohli na náměstí přivést z východu statisíce lidí. Horníky z Donbasu a další. Mohlo by to ale dopadnout dost ošklivě," říká.

Konkurence z EU

Zatímco Janukovyčovi kritici tvrdí, že nechce sblížení s EU, protože by obtížněji využíval politiku pro svůj byznys, podle poslance jeho strany nebyly dohodnuty podmínky výhodné pro Ukrajinu.

Jeden z těch, kteří na náměstí nezávivlosti demontrují proti vládě a za integraci do Evropské unie.
Jeden z těch, kteří na náměstí nezávivlosti demontrují proti vládě a za integraci do Evropské unie. | Foto: Martin Novák

"O podmínkách volného trhu mezi Ukrajinou a EU se vyjednávalo do posledních chvíle před summitem na konci listopadu. To lidé z Evropské unie dobře vědí. A my jsme prostě nebyli spokojeni s navrženými podmínkami. Například ukrajinské zemědělství by utrpělo konkurencí dotovaných výrobků z Unie. Mám na mysli například polské vepřové maso," říká politik, který pochází z Charkova a je synem ukrajinského otce a ruské matky.

"Musíme brát v úvahu názory Ruska, protože je pro nás nepostradatelným partnerem. Náš průmysl, strojírenský i chemický, tam má největší odbytiště a v mnoha směrech jsme závislí na dodávkách součástek z Ruska," zdůvodňuje fakt, že ukrajinský prezident se snaží do rozhovorů s Bruselem zapojit i Rusko.

Ani na Západ, ani na Východ

Konec demonstrací a dohoda o dalším postupu se zatím nerýsují. Páteční první jednání u kulatého stolu za účasti Janukovyče, opozičních předáků, bývalých prezidentů a zástupců církví skončilo bez dohody.

Opozice a její stoupenci trvají na demisi vlády a prezidenta, nic ale nenasvědčuje splnění jejich požadavků. A eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle v neděli oznámil, že Brusel zastavuje rozhovory s ukrajinskou vládou, protože nedostal jasný závazek, že asociační dohodu o přidružení Kyjev podepíše.

Jeden z opozičních předáků Arsenij Jaceňuk hrozí, že pokud vláda a prezident podepíší naopak dohodu s Kremlem o vstupu Ukrajiny do Ruskem vedeného Euroasijského svazu, Ukrajina se rozpadne.

"To nehrozí, protože na to není dostatek hlasů v parlamentu," říká Dmitrij Svjataš. Vypadá to tedy, že v nejbližších měsících se Ukrajina nejspíš nevydá ani na Západ, ani na Východ.

 

Právě se děje

Další zprávy