EU pozastavila jednání s Ukrajinou o přístupové smlouvě

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2013 16:26
Policie střeží bezpečnostní zónu mezi oběma akcemi, proti lidem nezasahuje.
Mítink "druhé strany": Příznivci prezidenta Viktora Janukovyče a jeho Strany regionů před parlamentem.
Mítink "druhé strany": Příznivci prezidenta Viktora Janukovyče a jeho Strany regionů před parlamentem. | Foto: Martin Novák

Kyjev - Evropská unie pozastavila jednání o asociační smlouvě s Ukrajinou, protože argumenty Kyjeva nemají "reálný základ". Na svém twitterovém účtu to v neděli napsal eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Americký senátor John McCain, který je přímo v Kyjevě a dnes také vystoupil na demonstraci za účasti více než dvou set tisíc lidí, tuto informaci označil za znepokojující. 

O podmínkách ukrajinského podpisu pod smlouvou o přidružení k EU a dohodou o volném obchodu v minulých dnech Füle jednal s ukrajinskou delegací, kterou vedl vicepremiér Serhij Arbuzov.

Dnes český eurokomisař uvedl, že další diskuse o obchodní spolupráci závisí na jasném závazku, že Kyjev asociační dokumenty podepíše. Reakce na toto prohlášení se ale prý Füle z Ukrajiny nedočkal. "Práce stojí, odpověď jsem nedostal," konstatoval.

Arbuzov odjel podle ukrajinských médií do Bruselu s pověřením, aby dojednal "cestovní mapu" pro přidružení k EU, která bude pro Ukrajinu výhodná.

"Slova a činy prezidenta a vlády ohledně asociační smlouvy se stále víc rozcházejí. Jejich argumenty se míjejí s realitou," napsal v Twitteru Füle.

Vlivného senátora Johna McCaina prohlášení eurokomisaře překvapilo. "Taková zpráva nás přirozeně znepokojuje," řekl senátor agentuře Interfax-Ukrajina. Situace je ale podle McCaina nepřehledná. Při jeho víkendových rozhovorech s ukrajinským vedením se prý ukázalo, že Kyjev o podpis asociační smlouvy stojí.

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov hodnotí Füleho slova jako důkaz o tom, že Brusel se rozhodl postupovat vůči Ukrajině tvrdě. Evropská unie se snaží s pomocí další oranžové revoluce svrhnout prezidenta Viktora Janukovyče a vnutit Kyjevu své představy o intergraci, řekl Puškov.

Za EU! Za Janukovyče! Kyjev je rozdělen

V centru města se opět shromáždilo přes dvě stě tisíc demonstrantů, kteří jsou pro zapojení Ukrajiny do EU. Prozápadní demonstranty pozdravili američtí senátoři Chris Murphy a John McCain, kteří přijeli do Kyjeva v sobotu. Podle Murphyho, který je šéfem evropského podvýboru amerického Senátu, spočívá budoucnost Ukrajiny ve sjednocení s Evropou, což je volba, kterou USA podporují. Podle McCaina "Ukrajina po spojení s EU učiní Evropu lepší, stejně jako sama Ukrajina se stane lepší ve spojení s Evropou". Slova amerických politiků přivítali davy demonstrantů ovacemi.

Uprostřed opozičního mítinku dnes zkolaboval čtyřiapadesátiletý muž, jemuž nepomohl ani rychlý zásah zdravotníků. Podle agentury Unian podlehl infarktu při převozu do nemocnice.

Účastníci mítinku přijali rezoluci, v níž žádají propuštění všech ukrajinských politických vězňů včetně vůdkyně opoziční strany Vlast Julije Tymošenkové. Expremiérka si v Charkově odpykává sedmiletý trest za překročení pravomocí při podpisu plynové smlouvy s Ruskem v roce 2009. Rezoluce se rovněž důrazně staví proti účasti Ukrajiny v celní unii s Ruskem.

V Mariinském parku, jen několik set metrů od náměstí Nezávislosti, se shromáždilo asi 15 000 lidí, kteří přijeli podpořit prezidenta Viktora Janukovyče z východních ruskojazyčných regionů. Podle organizátorů jde o trvalou, nikoli jednorázovou akci. "Neskončíme, dokud se nepodaří situaci v zemi stabilizovat," řekl ruským novinářům poslanec vládní Strany regionů Michail Čečetov.

Doprava v centru Kyjeva vázne, řadu ulic přehradily policejní autobusy. Náměstí Nezávislosti, centrum protivládních akcí, ohradili opoziční aktivisté barikádami vysokými až pět metrů. 

S velkou pozorností sledují ukrajinská média doplňovací volby do ukrajinského parlamentu, které proběhnou v pěti volebních obvodech. Výsledek by mohl být ukazatelem momentálních nálad ve společnosti, která je podle komentátorů hluboce rozdělena.

Volební výsledky v pěti obvodech v Kyjevské, Čerkasské a Mykolaivské oblasti ústřední volební komise po loňských parlamentních volbách zrušila kvůli porušování volebních zákonů a nesrovnalostem při sčítání hlasů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy